Aknesta...

Toivon saavani asiallisia vastauksia kysymykseeni vaikka se onkin usein vaikeaa täällä suomi24-foorumilla.

Asiaan. Kasvot ovat ihan hyvissä kuoseissa, mutta rinnassa ja selkäpuolella tuppaa akne vaivaamaan. Varmasti täältäkin foorumilta löytyy ihmisiä joilla on ollut samaa vikaa. Itselläni ei nyt niin kovin paha tuo akne ole, mutta itsetuntoa tämäkin kyllä nakertaa, esim. ei puhettakaan, että voisin/tahtoisin mennä vaikkapa ystävieni kanssa saunaan(samaan aikaan) tms.

Ajattelin, jos joku voisi suositella, jotain mömmöjä ynnä muita aineksia joilla aknea pystyisi hoitamaan ja hillitsemään.
7557
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

aknen hoidossa on ihan selkeä ykkössääntö: puhtaus. eli aknen aika vaikea saada kuriin jos puhdistus jää heikolle hoidolle. varsinkin selän ihosta puhtautta on aika vaikea saada kunnolla suoritetua yksin. kunnollinen akneiholle tarkotettu pesuneste (esim sebamed tms)auttaa kyllä. lopuksi clearacil tms puhdistusnesteellä puhdistus vielä pesun ja kuivauksen jälkeen. HUOM! älä kuivaa hankaamalla ihoasi vaan kevyesti painelemalla pyyhkeellä, sillä hankaus pahentaa aina aknea.

ihan tollasilla perusjutuilla voit auttaa ihoasi kuntoon. kannatttaa ainakin kokeilla. sitten tiett ruokavalio on toinen mitä kantsii miettiä. esim runsas juustojen tai suklaan tai shipsien syönti (eli rasvaiset tuotteet-huom. myös ns piilorasva) pahentavat aina aknea.

Äänestä

Kokeile sellasta kuin Basiron AC 5% puhdistusgeeliä ja voidetta joita saa apteekeista ilman reseptiä. Itselläni ainakin juuri selänalueelle alkanut toimia ihan hyvin. Ja sitten, muista olla nypläämättä niitä finnejä yhtään. Se vaan levittää niitä epäpuhtauksia, niinkuin varmaan tiesitkin jo...:D

Äänestä
  • Itselläni on myöskin aknea. Mitkään pesuaineet tai muut vastaavat ei itseäni auttaneet mitenkään. Kesällä sitten otin aurinkoa niin maan perkeleesti ja kuivatin kaikki finnit pois. Nyt ei ole aknea. Suosittelen solariumissa käyntia maksimi 2 kertaa talvessa ja sitten kunnon pesua vaan vaikkapa jollai clearasilin mömmöillä niin ei tuu uusia. Sitte on nää lääkärin määräämät lääkekuurit

    Äänestä

Sebamed tuotteet ovat hyviä. Minä käytän sebamed pesupalaa ja ihonhoitogeeliä tai geelipuikkoa. Ovat olleet ihan hyviä. Minulla on myös antibioottikuuri, mutta senhän saa tietenkin vain lääkäriltä. Tuo finnien hoitaminen on kyllä aika yksilöllistä touhua, jollekin toimii toinen tuote, jollekin toinen. Kokeilemalla oppii. Niin ja olen siis 15 v. poika.

Äänestä

Kiitos jo tähän mennessä kaikille vastaajille. Siinä tuli jo jonkin verran hyviä vinkejä :)

Äänestä
  • Kerron huvin vuoksi oman tarinani vaikka sinulla ei välttämättä ole tarvetta lääkärin tutkimuksiin.
    Olen poika ja minulta meni finneihin hermot muutama vuosi sitten. Minulla ei periaatteessa mitään vakavaa aknea ole, mutta menin suoraan yksityiselle ihotautilääkärille (maksaa) ja hän sanoi että minun kohdallani voi pahentua akneksi ja hän sanoi että parempi kokeilla miedompaa lääkettä (suun kautta otettavaa) koska se ei ollut mitään vakavaa. Aikaisemmin olin kahlannut läpi ja testannut kaikki marketti moskat. Mitkään nämä Clearasilit ym. eivät auttaneet vain kuivattivat ihoni pilalle. Kaikenlisäksi tunsin itseni melkein naiseksi kun länträsin viidestä eri pullosta naamaani aineita ilma tuloksia.

    No tämä lääke Tetralysal kyllä hoiti finnejä hyvin. Eipä lääkäri maininnut että lääke vaikuttaa vain sen lääkekuurin aikana (6kk) ja sen jälkeen finnit tuli takaisin. ja niitä tuli myös vatsaan ja selkään. Aluksi heikosti ja PAM iho meni kamalaksi. En tiedä johtuiko se lääkkeestä vai sainko oikeasti aknen mut kestin sitä n. vuoden ja menin taas lääkärille tuhlaamaan rahaa.

    Tällä kertaa sain sen kuuluisan ja voimakkaan lääkkeen Roaccutanin. Siinä on kallista tavaraa ja sain vielä muutaman muun litkun. Ilman Kelan ja sossun korvauksia tekisi koko ihon hoito kaikki lääkkeet plus verikoe seurannoista johtuvat kulut vähän päälle 1200 euroa. En muista kuinka pieneksi summa jäi nyt korvausten jälkeen.

    Lääke on hitsin voimakas ja se pahentaa aknea ensimmäiset viikot (mulla meni joku 3-4 viikkoa) ja sitten alko hoitamaan. Muutama finni on vain esiintynyt mutta iho on selvästi kirkkaampi ja mulla oli arpia kasvoissa ja tuntu että naamassa oli miljoonaa eri sävyä mut nyt on ihon värikin tasoittunut. verikokeissa pitää pari kertaa käydä ja naisten raskaustesteissä koska naiset ja tytöt eivät saa tulla raskaaksi lääkityksen aikana (tappaa sikiön ne aineet).

    Sitten lääkkeen takia limakalvot kuivuu. Huulet varsinkin. Silmät ja auringossa ei saanu olla kesällä kamalasti. Huulirasvaankin menee rahaa kun joutuu apteekista niitä kalliita ostamaan ja joka päivä laitan joku 20 kertaa ku kuivuu ihan sairaan nopeesti vaikka on apteekin kallein. Naamaakin pitää kosteuttaa jatkuvasti ja silmiä pitää hoitaa sellasella liuoksella. Kallista ja paljon työtä vaativaa hoitoa! Kaverit väittää mua turhamaiseks :D Mut en oikeesti halua olla joku pizzanaama enkä länträtä mitään clearasil ultraa naamaan.

    Mutta nyt on menny joku 5kk ja vielä yks kuukaus syömättä sitä lääkettä. Sen jälkeen pitäs nää kuivumiset loppua. Aineki naamasta, rintakehän alueelta, selästä ja vatsasta on kadonnu kaikki epämääräset. Täytyy sanoa että iso helpotus kun ei esim. uimahallissa tarvii hävetä ja arpia ei näy eikä tule finneistä. Tiedä mitä olis käyny mun iholle jos en ois hakenu lääkettä ja terveyskeskuslääkäri ei tehny mitään vaan sano että normaalia normaalia. Siinä oli sen normaalit. Yksityisel lääkäril tietty maksaa ne käymiset mutta huomattavasti pätevämpää ja asiantuntevaa porukkaa. Me ei nykyään missään muualla käydäkään ku yksityisel esim. hammaslääkäril jne..

    Äänestä

mut luonnon jogurtti auttaa vaiks mihin... mulla oli joskus selässä finnejä ja kasvoissa kanssa mut sit mun kaveri kerto et se oli kesäl palanu ja laitto tätä "tuotetta" ...mä sit ajattelin et voiskohan se tämmösetki parantaa ja sit mä pistin sitä semmosen pikku-kerroksen annoin olla jotain 15min ja pesin poies niin kyllä lähti pikku hiljaa :D ja tuli pehmee iho.. samalla hävis yks aika iso arpi mikä mulla oli ollu jo muutaman vuoden.. sanoin äiteel et tein jogurtti-kasvonaamion ja se autto (se on semmonen kauhia aromaterapia tyyppi :D) se sano et se jogurtti tasapainottaa ihon kosteus ja rasvaisuus tasapainoo tai jotain sinne päin :D että kokeile vaikka muilta salaa jos et sitä julkisesti kehtaa paljastaa :D sitä saa ruokakaupan jogurttihyllyltä :) ...et onnea sulle :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysyjä-asfdsadf kirjoitti:

Toivon saavani asiallisia vastauksia kysymykseeni vaikka se onkin usein vaikeaa täällä suomi24-foorumilla.

Asiaan. Kasvot ovat ihan hyvissä kuoseissa, mutta rinnassa ja selkäpuolella tuppaa akne vaivaamaan. Varmasti täältäkin foorumilta löytyy ihmisiä joilla on ollut samaa vikaa. Itselläni ei nyt niin kovin paha tuo akne ole, mutta itsetuntoa tämäkin kyllä nakertaa, esim. ei puhettakaan, että voisin/tahtoisin mennä vaikkapa ystävieni kanssa saunaan(samaan aikaan) tms.

Ajattelin, jos joku voisi suositella, jotain mömmöjä ynnä muita aineksia joilla aknea pystyisi hoitamaan ja hillitsemään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu