Mikä on sun lempiruoka.
Mie söin juuri lihapullia ja sekavihanneksia.
Mie söin juuri lihapullia ja sekavihanneksia.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Laitan pakasteeseen aina paahtoleivän palaset ja sämpylät, jotka puolitan.Kun alan tehdä niitä pihvejä, otan leivän pois pakkasesta ja upotan kahvikuppiin ja maitoo päälle. Sit laitan jauhelihan kippoon ja maustan reilusti pippurirouheella, paprikapulverilla, vähän suolaa ja valkosipulirouhetta.Sipuli puoliksi ja silppuan poikittain. Voi panna suoraan jauhelihaan, tai jos on arka sipulille, niin kuulloottaa sipulin pannulla voissa tai öljyssä.
Sitten kaadan kahvikupista sen pehminneen leivän maitoineen jauhelihataikinaan, vielä yksi muna sekaan. Hyvin sekoitettava. Muutaman tunnin kuluttua on taikina maustunut. Siitä voi nyt tehdä pannupihvejä, noin 10 cm halkaisija ja sentin paksuisia. Sitten lämmitä pannu kunnolla ja laita pihvit paistuun, väännä lämpö puoleen, etteivät pala. Paista 3-4 minuuttia molemmilta puolilta.- Valmiit pihvit voi syödä joko juustokuorrutuksella (juusto päälle,uuniin, kova ylälämpö, vahdi!ettei pala) tai salaatin kanssa tai paistaa kananmuna päälle.
Taikinasta voi tehdä myös paksun pötkön ja laittaa se uuniin noin puol tuntia.Vihanneksien sekaan voi keittää vähän makaronia. Hyvää ruokahalua.
,,,
PERUNAT!Jälkkäriksi mämmiä!Maistuis varmaan sullekin?