mites kävis jos yhdistän kaksi huoneistoa ilman taloyhtiön lupaa?? Talo on puurakenteinen ja oven huoneistojen väliin kävisi tekemässä ammatti-ihminen. voiko luvan saada jälkikäteen? mitkä ovat seuraamukset?
Kahden huoneiston yhdistäminen
janski66
81869
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Huoneistoja erottaa aina lähes poikkeuksetta kantava seinä, oli kyseessä sitten kivi- tai puutalo. Ammatti-ihminen tuskin suostuu projektia tekemään ilman että näytät sille kirjallisen luvan työhön taloyhtiöltä. Luvan saaminen taas edellyttää perusteeksi vähintään leimattuja lujuuslaskelmia. Oven jos siihen pamautat ilman lupaa niin tod. näk. joudut sen ainakin umpeen laittamaan jos kiinni jäät...
Eli siis hanki se lupa ensin, ovi sitten.
Osakekirjat uusiksi, juristit tarkastajat ym tulee kalliiksi eikä onnistu sittenkään välttämättä. Onks niin vaikea toimia oikein esim ostamalla tarpeeksi iso huoneisto muualta?
nokun noi on jo ostettu ja kauppa tehdessämme saimme luvan yhdistää huoneistot (suullisen), sen jälkeen hallitus on vaihtunut ja tää on sellaista ihmisten kiusaamista pieni taloyhtiö 6 osakasta.
Lapsi on alueen koulussa ja paikka on kiva ei haluaisi muuttaa eikä alueella ole myynnissä kovin tihiään huoneistoja, nyt vain perheinemme asumme 1h,k ja 2h,k huoneistoja ja kuljemme käytävän ovien kautta huoneistosta toiseen, yksiön puolella on oh ja kaksion puolella mh.t
kummankin asunnon eri osakekirjoilla en näe mitään estettä miten itse käytät asuntoja. Mutta kysy taloyhtiöstä kuitenkin ettei asialle ole estettä.
Jos myyt asunnot erikeseen joskus sinun täytyy kaiketi vastata siitä että seinä on kahden asunnon välinen seinä, eikä huoneiston sisällä oleve seinä. Niissä on omat vaatimuksensa mitä tulee erityksien paksuuteen äänieristykseen ym. Esim. jos tulee tulipalo ym. niin vakuutus ei sitten vastaa mistään jos rakennusmääräyksiä ei ole noudatettu.
Eli täytyy olla luvat ja tarkastukset kunnossa.
olet itse yhdistänyt 2 huoneistoa, saitko taloyhtiöltä siihen luvan vai mistä?
asunnot eri osakekirjoilla eli en yhdistänyt niitä virallisesti yhdeksi asunnoksi joten en tarvinnut siihen mitään lupaa kun en kerran muuttanut mitään.
Käytännössä sitten asuttiin kuitenkin kahta vierekkäistä asuntoa ja laitettiin ovi väliin. Itse kysyin asiaa taloyhtiöstä eikä sille ainakaan silloin ollut estettä. Emme siis puuttuneet rakenteisiin muuten kuin laitoimme yhden oven.
Mutta kysy taloyhtiöstä koska voi tulla ongelmia esim. jos myytte asunnon ja haluatte sen myydä verovapaasti eli miten mahtaa verottaja suhtautua siihen että esuu kahta asuntoa? Luulen ettei hyväksy? Selvitä etukäteen kaikki tuollainen.
on kirjoilla ensin toisessa asunnossa 2 vuotta ja sitten toisessa taas 2 vuotta. Ja väliseinäovesta ei kannata kertoa verottajalle mitään.
että jonkun lanttu leikkaa!!