Outlook 2007 viestit eivät lähde

BuuBuu

Eli yritän pistää pystyyn tuota Outlookia mutta asetukset heittävät häränpyllyä. Palveluntarjoajana toimii Rackglobal ja heidän sivuillaan Outlookin ohjeksi sanotaan seuraavaa (email = sähköpostilaatikko, domain = no..domain)

Manuaaliset asetukset

Sähköpostipalvelimen käyttäjätunnus: email domain.net
Saapuvan postin palvelin: mail.domain.net
Lätevän postin palvelin: mail.domain.net (palvelin vaatii käyttäjätunnistuksen)
Tuetut saapuvan postin protokollat: POP3, POP3S (SSL/TLS), IMAP, IMAPS (SSL/TLS)
Tuetut lähtevän postin protokollat: SMTP, SMTPS (SSL/TLS)

No, näillä asetuksilla ei ainakaan lähde potkimaan.

Pitääkö minun ruksata tuolta lisäasetuksista tuo "My outgoing server (SMTP) requires authentication"? Ilmeisesti ptiää. Mutta miksi silti mikään ei toimi?

Sähköposti vastaanottaa nätisti postit mutta ei suostu siis lähettämään. Virheilmoitukseksi tulee vain

"Send test e-mail message: Outlook cannot connect to your outgoing (SMTP) e-mail server. If you continue to receive this message, contact your server administrator ot Internet service provider (ISP)."

Muistelisin että joskus aikaisemminkin oli joku samantyyppinen ongelma ja silloin se korjaantui sillä että kysyin Rackglobalilta jonkun ylimääräisen "jutun" joka piti laittaa tuonne asetuksiin. Se oli joku kohta joka piti kirjoittaa eri tavalla kuin mitä noissa ohjeissa luki. Sattuisiko joku keksimään edes jotain neuvoa?

1

1482

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • auttaa

      Kokeile laittaa lähtevän postin palvelin kohtaan oman internet-yhteyden tarjoajan palvelin. Esim. smtp.kolumbus.fi (Elisa), mail.inet.fi (Sonera), yms...

      Taikka sitten käytät mail.domain.net palvelinta ja laitat ruksin "My outgoing server (SMTP) requires authentication" kohtaan 'ja vaihdat lähtevän postin portin 25 -> 465.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      97
      4339
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3243
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2360
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1368
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      979
    6. 152
      976
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      904
    8. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      20
      864
    9. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      852
    10. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      26
      805
    Aihe