Kotiloillani (2) on pian ekat synttärit (sisaruksia kun ovat) ja ajattelin juhlistaa sitä jotenkin.. Tietäisittekö jotain hyviä puuhavinkkejä tai reseptejä?? Ja ajattelin sisustaa terraa vähän uudestaan, mitä kasveja sinne voi laittaa? Eläin kaupasta ostettu yksi tekokasvi sitä jo koristaakin mutta en siitä oikein välitä..
Ja sitten olisi vielä yksi kysymys :D
Siis kun nämä kotilot muni (ensimmäisensä) 4 munaa tuossa vähän aikaa sitten eikä niistä siten mitään tullutkaan niin hoidinko väärin vai 'jotain muuta' =D Kosteassa ja lämpimässä kyllä olivat ja innostunut omistaja odotti yli kolme viikkoa mutta lopulta luovutti..
Synttärit =D
5
462
Vastaukset
- vivi
eli voit vaikkapa valmistaa kotiloillesi jonkun herkkuaterian, vaikka kotilot itse eivät päivää varmaan kummoisempana pidä, se on niille päivä muiden joukossa.
Yhden huomautuksen sanoisin : Suomen akaattikanta on jo valmiiksi sisäsiittoinen, älä ihmeessä teetä poikasia sukua olevilla vanhemmilla! Koitetaan pitää kotilokanta terveenä ja pitkäikäisenä jookos?- Aloittaja
ajattelin pitää poikaset vain itselläni, enkä myy niitä muille.. Pidän kotiloideni luonteista ja ulkonäöstä (jos se nyt mitää poikasiin vaikuttaa =D ) ja jos joskus myyn kotiloitani ostan eri suvuista vanhemmat.. Mitä haittaa on jos teetän munia sisaruksilla??? Eihän niistä mitään mutantteja tule..
Mutta kysymykseen en ole vieläkään saanut vastausta; Miksei munista tullut kotiloita? - Kotiloharrastajaa...
Aloittaja kirjoitti:
ajattelin pitää poikaset vain itselläni, enkä myy niitä muille.. Pidän kotiloideni luonteista ja ulkonäöstä (jos se nyt mitää poikasiin vaikuttaa =D ) ja jos joskus myyn kotiloitani ostan eri suvuista vanhemmat.. Mitä haittaa on jos teetän munia sisaruksilla??? Eihän niistä mitään mutantteja tule..
Mutta kysymykseen en ole vieläkään saanut vastausta; Miksei munista tullut kotiloita?No ei se niin paha ole jos ne poikaset pitää itsellään mutta syy miksi munista ei kuoriutunut mitään oli se että ne eivät olleet luultavasti heldemöittyneitä. Monet kotilót jotka ovat sisarukset eivät ikinä muni koska ovat sukua toisilleen. Ja noin sisäsiittoisten kotiloiden elinikä voi lyhentyä. Ja aivan yhtä ihania poikasia tulee ei sukua olevista kotiloista. Ja jos teetät joskus vielä niillä sisäsiittoisilla poikasilla poikasia niin sitten alkaa tulemaan monisilmäisiä ja erittäin lyhytikäisiä mutantteja! Niin on käynyt monissa tapauksissa.
- Aloittaja
Kotiloharrastajaa... kirjoitti:
No ei se niin paha ole jos ne poikaset pitää itsellään mutta syy miksi munista ei kuoriutunut mitään oli se että ne eivät olleet luultavasti heldemöittyneitä. Monet kotilót jotka ovat sisarukset eivät ikinä muni koska ovat sukua toisilleen. Ja noin sisäsiittoisten kotiloiden elinikä voi lyhentyä. Ja aivan yhtä ihania poikasia tulee ei sukua olevista kotiloista. Ja jos teetät joskus vielä niillä sisäsiittoisilla poikasilla poikasia niin sitten alkaa tulemaan monisilmäisiä ja erittäin lyhytikäisiä mutantteja! Niin on käynyt monissa tapauksissa.
Ok, mutta saan kai pitää niitä samassa terraariossa?
- vivi joka ei jaksa kirjautua
Aloittaja kirjoitti:
Ok, mutta saan kai pitää niitä samassa terraariossa?
Mullakin on 5 sisarusta samassa terrassa, eivät kyllä ole vielä sukukypsiä mutta munia en ikinä tule säästämään
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja2775794NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1395223Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku284968Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.1302265- 4131957
Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova611839Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann181832HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a1051765- 1081608
Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is4061471