Simppeli ongelma. Töissä meikällä on linuxkone, kotona läppäri. Nämä kummatkin firman verkossa. Läppäristä pääsee Citrixin kanssa kiinni firman unixverkkoon. Mutta olisiko mitään helppoa tapaa päästä kiinni varsinaisen linuxtyökoneen näyttöön? Eli minulla on töissä ruudulla joku GUI pohjainen softa jota haluaisin käytellä myös kotoa läppärillä.
Onko tsänssejä?
Läppäriin voin asentaa softaa. Linuxiin minulla ei ole roottioikeuksia.
Onko tsänssejä?
Läppäriin voin asentaa softaa. Linuxiin minulla ei ole roottioikeuksia.
Vastaukset 10
Vanhimmat
>...GUI pohjainen softa jota haluaisin käytellä myös kotoa läppärillä.
Siirrät vaan sen firman koneen näytön läppärin X:lle. Onko siinä joku erityinen ongelma? Toimii jopa Windowsilla kun hommaat maksullisen X-serverin.
Itse olen käyttänyt ihan ssh:lla. Koneella, johon yhteys otetaan pitää tietysti olla X11forwarding päällä ssh-palvelun asetuksissa.
Sitten vaan yhteys palvelimeen:
ssh -X tunnus@palvelimenip.
Sen jälkeen käynnistettään komentoriviltä ohjelma. Jos yhteys on hidas, voi pakkaamalla yrittää nopeuttaa tiedon siirtoa:
ssh -X -C tunnus@palvelimenip.
Homma tietysti vaatii, että työpaikkasi palvelimeen voi ottaa ssh-yhteyden ja tuo X11forwarding on päällä.
tsekkaa vnc, voi olla haluamasi. Java-pohjaiset ohjelmat kun siirtyvät erittäin tuskaisasti ssh:n yli. Et tartte roottioikeuksia ko. ohjelman asentamiseen, mutta ssh pitäis olla sallittuna.
Luulisi että Javankin X-piirtokomennot siirtyvät kevyemmin kuin VNC:n bittikartta.
Jos vaikka joku ylläpitäjä tulee säätämään asetuksia tms juuri kun olisi tarkoitus työskennellä kotona. Tai muuten vain ei tykkää että työpaikan koneen ruudulla ikkunat siirtyvät ja siivoojat näkevät mitä siellä tapahtuu, ja iltatöissä oleva pomokin voi seurata etätyöntekijän tietämättä miten hommat edistyvät. Vnc ei toimi ollenkaan kuten pitäisi, ei ole aito multi-user systeemi.
VNC on juurikin multi-user linux-koneessa. Koneessa voi olla usemapia käyttäjiä yhtä aikaa eri VNC-sessioissa, eikä kenenään työpöytä näy fyysisessä näytössä siivoojien tai pomon tirkisteltävänä.
Se on tietysti eri asia, jos laittaa VNC:n kopiomaan sen fyysisessä näytössä olevan työpöydän. Silloinkin voi oman työpöytänsä lukita näytönsäästäjällä.
Mutta kun ei vain siirry. Aiheesta on sivuja roppakaupalla, koetapa selvittää googelista.
Useimmissa ellei kaikissa linux-distroissa on xfree86 tai X window system joka suoraan mahdollistaa samanlaisen etäkäytön. Joten miksi vnc pitäisi asentaa vielä erikseen?
En ottanut kantaa siihen kannattaako käyttää VNC:tä, vaan VNC:n ominaisuuksiin, joista annettiin väärää tietoa.
Asiahan on niin, että jos ko. firman ylläpito osaa hommansa, ei ilman sen suostumusta linux-konetta käytetä etänä.
KDE ja Gnome -työpöydillä tosin saanee etäkäytön päälle tavallisen käyttäjän oikeuksilla, ellei toimintoa ole sitten otettu pois käytöstä.
Hanki kotiin 3com office firewall tai vastaava jolla saat luotua rauta-vpn-yhteyden kodin ja toimiston välille.
Sen jälkeen riittää esim. ikivanha 386/8Mt ram ilman kovalevyä, ja kahdelta korpulta bootattava Xdenu-distro, jolla saat yhteyden työpaikan linuxiin ja pystyt käyttämään uusimpia ja raskaimpia graafisia sovelluksia etänä täysin sujuvasti.