K1200 RS renkaat

ossix

Muutan mielipiteeni RS:n ajettavuudesta, syynä se että vaihdoin Metzelerin Me 6:set vanhempaan malliin eli Me 4:siin. Kyllä muuttui mutka käyttäytyminen edukseen. Me kutosilla piti vääntää tosissaan jos aikoi vähänkin kovempaa ajaa mutka tiellä. Nyt Me nelosilla pyörä kääntyy kuin itsestään, ei tarvii väkisin taittaa mutkaan. Ajattelin sen johtuvan siitä että Me 4 on suunniteltu siihen aikaan kun RS 1200 oli "sport" ja rengas sopiin sen ajan geometrisiin ratkaisuihin. Me 6 taasen on varmasti hyvä oman aikakautensa alusta geometrialle eli uusille pyörille.

2

796

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokeiltu

      Mulla taas on sellasia kokemuksia, että MZ kutoset kestää ko. pyörässä noin 3000 km pitempään kuin MZ neloset. Neloset taisi itse asiassa olla ensiasennusrenkaat....

      Ajettavuus vanhoilla kutosilla on vähemmän miellyttävää, mutta ihan samoin on kaikkien kuluneiden renkaiden kanssa, myös MZ nelosen. Olen samaa mieltä siitä, että pyörää saa vääntää mutkaan kuluneilla kumeilla ihan tosissaan. Mutta myös tässä on sama homma kaikkien loppuun ajettujen renkaiden kanssa.

      Mulla taitaa olla jo kolmannet kutoset alla, enkä taida viitsiä alkaa muita kokeilemaankaan. Parhaiksi nuo on tähänastisista osoittautuneet niin ominaisuuksiltaan, kuin kestävyydeltäänkin.

      Onnettomin kokeilu on ko. pyörässä on BT 020.
      3000 km paikkeilla takakumi on jo silmin nähden kantikas ja eturengas pykälillä. Noin 7000 km ja mistään ominaisuuksista ei voi enää puhua. Tosin uutena nekin oli hyvät.

      Tuskin pääset noilla nelosilla kymppitonnia ja ainakin ne on niillä paikkeilla jo täysin loppu. Kutosilla pääsee (pääsen) noin 13 tkm, mutta kamalassa kunnossa nekin niillä kilometrilukemilla toki ovat. Nyt alla on tasan 10 tkm ajetut kutoset. Kulutuspinnan puoleen niillä vielä ajaa, mutta ajettavuus alkaa olla vähemmän mukavaa ja huonommaksi vaan menee..

      • k1200rs päristelijä

        Olen kanssasi samaa mieltä renkaista ja niiden kulumiskestävyydestä. Huomasi kylläkin, että MZ kutonen on pelottavan liukas vesisateella, johtuen renkaan kuvioinnnista. MZ nelonen pitää hyvin myös märällä tiellä.

        Kuivalla ja mutka teillä on mukava ajaa molemmilla rengastyypeillä uutena. Kantikkailla renkailla ei ajonautinto ole kummallakaan toisistaan eroava.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      222
      4266
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      69
      2745
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      393
      2421
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2353
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      42
      1629
    6. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      545
      1377
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      57
      1330
    8. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      96
      1324
    9. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      76
      1311
    10. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      125
      1196
    Aihe