ihmetyttää

jyväskylässä tämä meininki....jos on tietty isännöitsijä niin on myös tietty huoltoyhtiö...
oiskohan vapaa kilpailutus järjestetty etelänmatkalla...
HALLITUKSEN PORUKKA OLKAA VALPPAINA!
7737
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Isännöitsijä sanoi, ettei isännöintiä tulla koskaan kilpailuttamaan.

Äänestä
  • Ei isännöitsijä päätä että isännöintiä ei kilpailuteta :DDDDD Tuo olisikin hyvä tapa. Voisi itsekin perustaa firman ja sanoa asiakkaakaalle että minua ei kilpailuteta eikä vaihdeta! Eikä isännöitsijä myöskään valitse huoltoyhtiötä. Hallitus ne molemaat valitsee. Isännöitsijä voi sanoa mitään vaan (ja usein sanovatkin). Harvassa tuntuu kunnon asian osaavansa ja asioista tietävät isännöitsijät olevan.

    Äänestä

As Oy taloissa hallitus valitsee isännöitsijän ja huoltoyhtiön.
Parempi vielä, että ovat eri yhtiöistä.

Äänestä
  • ...joo oon ollu alalla huoltoyhtiössä töissä jo 7 vuotta...

    Äänestä

  • Uusissa taloissa rakennuttaja järjestää "kilpailulla" isännöitsijän, joka junailee huolto ja siivousfirmat. Olkaa tarkkoja laskutusten suhteen, yleensä aletaan pienellä ja sitten ropsautetaan roimat korotukset!

    Äänestä

Isännöitsijähän ei ole se joka päättää, kilpailutetaanko isännöinti vai ei. Asunto-osakeyhtiön yhtiöjärjestyksessä se lukee selvällä suomenkielellä, kuka asiasta päättää. Olkaa todellakin valppaita. Tiedän tapauksen, jossa isännöitsijä on osakkaana myös taloyhtiön köyttämässä huoltoyhtiössä, eli isännöitsijä istuu sekä tilaajan etä "maksajan" tuolilla. On helppoa siis myös hinnoitella sopivasti! Eikä välttämättä ihan halvalla! VALPPAINA KANSALAISET!

Äänestä
  • erottaa ja nimittää isännöitsijän, vuokratalossa siitä päättää omistaja.

    Jos isännöinti ja huolto on samassa yhtiössä olisi toivottavaa että jonkinlaista synenergiaetua näkyisi joko parempana palveluna tai ihan euroina. Asia erikseen on nämä ns. aluehuoltoyhtiöt joissa palvelut tuotetaan omakustannusperiaatteella.

    Meillä kaikki erillislaskutus kulkee hallituksen kautta joka voi tarvittaessa koneeltaan tarkastaa mitä on laskutettu. Ei tule narinoita tai epäilyksiä kun kaikki on avointa. On tullut nähtyä uran varrella kaikenlaista laskutusta ja joskus kyllä on tukka noussut pystyyn kun tositteita käynyt läpi, tekijöitä on monelaisia tälläkin alalla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kartelli kirjoitti:

jyväskylässä tämä meininki....jos on tietty isännöitsijä niin on myös tietty huoltoyhtiö...
oiskohan vapaa kilpailutus järjestetty etelänmatkalla...
HALLITUKSEN PORUKKA OLKAA VALPPAINA!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu