Elikkä.. Mitä voitte sanoa dobermannin luontesta? Harkitsen ottavani ja haluaisin kuulla omistajien mielipiteitä.. Tuleeko muiden koirien kanssa toimeen? Miten suhtautuu vieraisiin? Tottelevaisuus? miellyttämishaluisuus?
Dobermannin luonne?
4
781
Vastaukset
- KohtaKiiaToopenOmistaja
..minkä takia harkitset rotua roduksesi?
Perustiedot eivät ole tiedossa joten.. kannattaisiko tyytä pehmokoiraan?- korvatonpop
eiköhän sitä jokainen ole jossain kohtaa harkinnut ennenkuin otti?? Ja miettinyt sen ominaisuuksia, kysellyt muilta ja tutustunut rodun edustajiin.. Ja mitä tuohon pehmokoiraan tulee.. onkohan omat perustiedot ihan hanskassa..
Parhaat vastaukset löytyypi www.kriegerhof-dobermanns.com/forum, siellä saa oikeilta rodun harrastajilta vastauksia, ei melkein_sellaisen_omistavilta.. - Jenni1982
korvatonpop kirjoitti:
eiköhän sitä jokainen ole jossain kohtaa harkinnut ennenkuin otti?? Ja miettinyt sen ominaisuuksia, kysellyt muilta ja tutustunut rodun edustajiin.. Ja mitä tuohon pehmokoiraan tulee.. onkohan omat perustiedot ihan hanskassa..
Parhaat vastaukset löytyypi www.kriegerhof-dobermanns.com/forum, siellä saa oikeilta rodun harrastajilta vastauksia, ei melkein_sellaisen_omistavilta..ihmettelmpä vaan että miksi tulla suomi24 palstalle kysymään tuollaisia asioita, jos oikeasti harkitsee niin mielestäni etsisin tietoa esim.lukemalla kasvattajan sivuilta tai juuri vaikka tuolta kyseiseltä foorumilta, s-postilla tai puhelimella kasvattajlle suoraan ja sinne katsoo koiria tms..
Mutta kun mielestäni niin monet ottavat vain ulkonäön takia, ja jos ei edes luonnetta ole ottanut selville..mikähän on tosi vaikeaa otta selville.. :D
JA ETENKIN TUO TOTTELEMINEN JA MIELLYTTÄMIENHALUN TIETÄMÄTTÖMYYS.. ensimmäinenhän on koulutuksesta ja taitaa olla aika usein dobermannin "vakiovaruste" :) - Njp
Jenni1982 kirjoitti:
ihmettelmpä vaan että miksi tulla suomi24 palstalle kysymään tuollaisia asioita, jos oikeasti harkitsee niin mielestäni etsisin tietoa esim.lukemalla kasvattajan sivuilta tai juuri vaikka tuolta kyseiseltä foorumilta, s-postilla tai puhelimella kasvattajlle suoraan ja sinne katsoo koiria tms..
Mutta kun mielestäni niin monet ottavat vain ulkonäön takia, ja jos ei edes luonnetta ole ottanut selville..mikähän on tosi vaikeaa otta selville.. :D
JA ETENKIN TUO TOTTELEMINEN JA MIELLYTTÄMIENHALUN TIETÄMÄTTÖMYYS.. ensimmäinenhän on koulutuksesta ja taitaa olla aika usein dobermannin "vakiovaruste" :)Eiköhän kaikki dobberin harkitsijat ole lukeneet kirjoja ja lehtiä yms ottanut tietoa rodusta!!Tää on kyllä ihme palsta siis kertakaikkiaan,tai ei palstassa vikaa vaan lukijoissa.Kyllä itse henk koht haluan myös kysellä muiden dobberiomistajien mielipiteitä ja kokemuksia.Täällä saat paskaa niskaan,teitpä sitten mitä tahansa.
Nim.Kahden dobberin omistaja!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1532875Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2812566Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.391584Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?381510- 1211222
- 1081163
Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee151085Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041053Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e371009Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.322957