Siili sihisee

Mogu

Kymysys seuraavien rivien päätteekisi tulee olemaan, onko normaalia että emolevyssä oleva jäähdytyssiili kuumentuu paljon ja nopeasti...

Ongelmana ollut se että kone ei välillä käynnistäessä lähtenyt käyntiin kunnolla. DvD asema tuntui runksuttavan tyhjää. Ja antoi kone jonkun sortin piippaustakin perään.
Jonka jälkeen kone näytti käynnistyvän normaalisti jättäen näytön kuitenkin mustaksi.

Kylmänä hetken seistyään kone taas käynnistyi melko varmasti täysin normaalilla tavalla.

Pari päivää sitten ongelma taisi kehittyä askeleen eteenpäin. Kesken pelailun näyttö meni virransäästö tilaan, eikä siitä pois päässyt. Ja nyt ollut se ongelma että lähes aina kun koneen pistää tilanteeseen että pitäisi kierroksia ottaa, kuten pelatessa... ---> Näyttö mustaksi.

Tuli sitten avattua kone tossa ja huomattua että gf7300se paskan siili oli aivan julmetun kuuma. Uusi kortti on tilattu jo muutamisen päivää sitte. Mutta juuri tein huolestumaan saavan havainnon siitä että emolevyssä oleva siili kuumenee vielä 3D-kortin siiliä ärhäkämmin.

30sek käynnistyksen jälkeen siitä onnistuis varmaan rakkulat näppeihin ottamaan jos sormia kykenis siinä pitämään hipaisua enempää.

Eli onko moinen kuumeneminen normaalia. Ja jos ei niin mistähän se voisi kieliä.

Onneksi takuu joulukuun alkuun voimassa, sillä pelkään että uusi 3d-kortti ei tätä kirottua Fujitsu-Siemenssiä pelasta.

2

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Erkko!

      Ei varmaan?

      Yleensä nuo pitää lämmöt ihan hyvin kurissa vakiokelloilla. Kellottamalla/jännitteitä nostamalla saa nuo lämpiämään ihan nopeastikin.

      Kyseessä on varmaan NB:n siili? Tuohon on mahdollista ostaa ja asentaa parempi jälkiasennusjäähy. Tuo vaatii hieman taitoja ja koko kone yleisesti täytyy purkaa. Emo täytyy irrottaa.

      Ei ole normaalia, että se kuumenee heti niin kuumaksi, että sormet palaa.

      • Makeman38

        Aivan kuten edellinen kirjoittaja totesi, ei ollenkaan normaalia. Jos olet kellottanut, palaa äkkiä normisäätöihin ja kato lämpöjä sitten. Jos vieläkin kuumenee, kannattaa tarkistaa kotelon ilmanvaihto eli kuinka hyvin ja mihin suuntaan tuulettimet pyörii. Eli puhaltaako ne takaa lämpösen ilman pois ja ottaako edestä viileätä ilmaa. Tarkistus on helppo tehdä pienellä paperinpalalla.

        Sellanenkin ikävä juttu on et jos konetta on kellotettu, muistaakseni se on yks syy takuun raukeamiseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      72
      3103
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      60
      2844
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2395
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      80
      2216
    5. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      60
      2053
    6. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      2016
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1606
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1577
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1420
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      35
      1408
    Aihe