miksi ihmiset

joutuvat

harjoittelemaan rauhallisuutta, rentoutumista ja mielen tyhjentämistä?

Emmekö olleet ideaalisia ihmisiä syntyessämme, täysin uppoutuneita omiin askareisiimme ilman häslinkiä.

Missä vaiheessa henkilö alkaa kasvamaaan kieroon? Minkä takia? Tekeekö monimutkainen yhteiskuntamme tai vanhempamme meistä 'kieroutuneita'?

Ei tarvitse etsiä polkua tai harjoittaa opetuksia, jos ei joutuisi alkujaankaan väärälle polulle.

5

476

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • cybo-ceronimo-cabriel-61

      Koska heti alussa mielemme alkaa täyttyä---> 'valkoinen kirja' [mieli] saa sivuilleen kaikenlaista tarpeellista ja vähemmän tarpeellista 'mustetta'[kaikenlaiset ärsykkeet].

      Jos ollaan aivan ytimessä ei voida edes puhua 'valkoisesta kirjasta' --> vaan pikemminkin 'filsusta' joka joutuu suodattimeksi savuisessa olevaisuudessa.

      Olemme siis ideaalissa tilassa biologisessa mielessä, mutta emme varmasti ideaalissa tilassa siinä mielessä ja tilanteessa --> jos pyrimme olemassaolossa esimerkiksi olemattomuuden illuusioon.

    • Sepetao

      hyvä kysymys.
      Olen samaa miettinyt itse, jos ihmisellä on syntyessä vain puhdas tietoisuus, jonkinlainen perusrakenne ilman mielikuva- ja muistokertymää, miten kokemuket alkavat vääristää sitä. On turha sanoa että se on muiden kieroon kasvaneiden ihmisten kuten vanhempiemme vaikutusta koska kysymys palautuu siihen, mistä ne ihmiset jne.... ovat saaneet väärää opetusta.
      Onko se puhdas tietoisuus sellainen (=rakenne) että se voi tuottaa ilman ohjausta vain harhaisia käsityksiä, ilman pakko-ohjausta se päättelee kaiken väärin.
      Äärimmäinen johtopäätös on että se samsaraan takertunut mielemme on ihmisen normaali ja luonnollinen tila, harhasta vapautuminen on epäluonnollista.
      Kysymystä voi pohtia myös niin, että jos uskoo jälleensyntymään ja samsaraan, joutuu kysymään: onko esim. koiralla, jos edellinen inkarnaationi oli koira, harhainen näkemys maailmasta ja jos oli, mistä se syntyi? Miksi vain ihminen elää harhassa ja voi vapautua? Onko koiralla buddhaluonto? Entä kirpulla siinä koirassa?

      Elämä on epätyydyttävää ja kärsimystä koska tarraudumme haluun, himoon ja lisää saamiseen.
      Epätyydyttävyydestä voi vapautua jne....
      Mutta...miksi tarraudumme?

      • vanha kyy

        Halu ja himo ovat ihan luontaisia tunteita. Miksi ne tarvisi tukahduttaa? Halu elää !!!


      • kelloton
        vanha kyy kirjoitti:

        Halu ja himo ovat ihan luontaisia tunteita. Miksi ne tarvisi tukahduttaa? Halu elää !!!

        Kuten eläimet, ihminenkin kaipaa hyvää oloa: ruokaa, parittelua ja mielihyvää tuottavaa leikkiä voi myös käyttää jonkinlaisena ruoan ja parittelun keinotekoisena korvikeena, ehkäpä? Vertaan tätä siis eläinten telmimiseen.

        Noh, meidän maailmassa ei noin virtaviivainen toimintapa onnistu, koska saadaksemme ruokaa, parittelua ja leikkimisen iloa (aikuisena), täytyy usein turvautua välineellisiin pyrkimyksiin saavuttaaksemme päämäärän. Työtä, jotta saadaan rahaa, jolla voi hankkia sekä ruokaa että vaatteita ja autoja houkuttelemaan parittelukumppania, harrastusvälineitä ja elektroniikka joilla saavutetaan leikkimisen mielihyväntunne.

        Kuinka paljon ihminen sitten noita tarvitsee, että on onnellinen, riippuu yksilöstä. Tässä on kohtuutonta mennä arvottamaan toisia 'paremmiksi' kuin toisia, jos he tyytyvät vähempään eivätkä pyri niin paljoa sortamaan kanssaihmisiään saadakseen haluamansa, koska ympäristömme opettaa meitä jatkuvasti ja taukoamatta, että meidän tulee haluta lisää. Ja lisää. Ja vielä enemmän.

        Henkisen rauhan tavoittelustakin on alkanut tulla samanlainen myyty tarve, jota tulisi tavoitella ja haluta - ostamalla sopivaa ravintoa, osallistumalla kursseille, ostamalla oppaita.

        Millaista rauhaa tuolla tavoin sitten lopulta saavuttaakaan. Ehkäpä ei sen kummempaa kuin ostamalla uuden, tyylikkään vaatekappaleen.


        Pitäisikö sitä halua sitten tukahduttaa ? Kuinka paljon tyydytystä on riittävästi ? Jos vertaa itseään ympäristöön, voinee saavuttaa hetkellisen tyytyväisyyden, kunnes löytyy jälleen joku, jolla on enemmän ja parempaa.


    • murrosikä

      Kai se ego, jonka ympäristö uskomuksineen meille kasaa, on se joka meidät harhauttaa. Murrosiän jälkeen ego on tiukasti kiinni meissä, ja se täytyy hiljentää mutta ei väkisin. Jos heität egosi menemään voimalla, ottaa se voimalla paikkansa takaisin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      157
      2948
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1749
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      146
      1724
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      155
      1536
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      76
      1492
    6. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      330
      1366
    7. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      20
      1238
    8. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      76
      1170
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1062
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1015
    Aihe