miksi ihmiset

joutuvat

harjoittelemaan rauhallisuutta, rentoutumista ja mielen tyhjentämistä?

Emmekö olleet ideaalisia ihmisiä syntyessämme, täysin uppoutuneita omiin askareisiimme ilman häslinkiä.

Missä vaiheessa henkilö alkaa kasvamaaan kieroon? Minkä takia? Tekeekö monimutkainen yhteiskuntamme tai vanhempamme meistä 'kieroutuneita'?

Ei tarvitse etsiä polkua tai harjoittaa opetuksia, jos ei joutuisi alkujaankaan väärälle polulle.

5

629

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • cybo-ceronimo-cabriel-61

      Koska heti alussa mielemme alkaa täyttyä---> 'valkoinen kirja' [mieli] saa sivuilleen kaikenlaista tarpeellista ja vähemmän tarpeellista 'mustetta'[kaikenlaiset ärsykkeet].

      Jos ollaan aivan ytimessä ei voida edes puhua 'valkoisesta kirjasta' --> vaan pikemminkin 'filsusta' joka joutuu suodattimeksi savuisessa olevaisuudessa.

      Olemme siis ideaalissa tilassa biologisessa mielessä, mutta emme varmasti ideaalissa tilassa siinä mielessä ja tilanteessa --> jos pyrimme olemassaolossa esimerkiksi olemattomuuden illuusioon.

    • Sepetao

      hyvä kysymys.
      Olen samaa miettinyt itse, jos ihmisellä on syntyessä vain puhdas tietoisuus, jonkinlainen perusrakenne ilman mielikuva- ja muistokertymää, miten kokemuket alkavat vääristää sitä. On turha sanoa että se on muiden kieroon kasvaneiden ihmisten kuten vanhempiemme vaikutusta koska kysymys palautuu siihen, mistä ne ihmiset jne.... ovat saaneet väärää opetusta.
      Onko se puhdas tietoisuus sellainen (=rakenne) että se voi tuottaa ilman ohjausta vain harhaisia käsityksiä, ilman pakko-ohjausta se päättelee kaiken väärin.
      Äärimmäinen johtopäätös on että se samsaraan takertunut mielemme on ihmisen normaali ja luonnollinen tila, harhasta vapautuminen on epäluonnollista.
      Kysymystä voi pohtia myös niin, että jos uskoo jälleensyntymään ja samsaraan, joutuu kysymään: onko esim. koiralla, jos edellinen inkarnaationi oli koira, harhainen näkemys maailmasta ja jos oli, mistä se syntyi? Miksi vain ihminen elää harhassa ja voi vapautua? Onko koiralla buddhaluonto? Entä kirpulla siinä koirassa?

      Elämä on epätyydyttävää ja kärsimystä koska tarraudumme haluun, himoon ja lisää saamiseen.
      Epätyydyttävyydestä voi vapautua jne....
      Mutta...miksi tarraudumme?

      • vanha kyy

        Halu ja himo ovat ihan luontaisia tunteita. Miksi ne tarvisi tukahduttaa? Halu elää !!!


      • kelloton
        vanha kyy kirjoitti:

        Halu ja himo ovat ihan luontaisia tunteita. Miksi ne tarvisi tukahduttaa? Halu elää !!!

        Kuten eläimet, ihminenkin kaipaa hyvää oloa: ruokaa, parittelua ja mielihyvää tuottavaa leikkiä voi myös käyttää jonkinlaisena ruoan ja parittelun keinotekoisena korvikeena, ehkäpä? Vertaan tätä siis eläinten telmimiseen.

        Noh, meidän maailmassa ei noin virtaviivainen toimintapa onnistu, koska saadaksemme ruokaa, parittelua ja leikkimisen iloa (aikuisena), täytyy usein turvautua välineellisiin pyrkimyksiin saavuttaaksemme päämäärän. Työtä, jotta saadaan rahaa, jolla voi hankkia sekä ruokaa että vaatteita ja autoja houkuttelemaan parittelukumppania, harrastusvälineitä ja elektroniikka joilla saavutetaan leikkimisen mielihyväntunne.

        Kuinka paljon ihminen sitten noita tarvitsee, että on onnellinen, riippuu yksilöstä. Tässä on kohtuutonta mennä arvottamaan toisia 'paremmiksi' kuin toisia, jos he tyytyvät vähempään eivätkä pyri niin paljoa sortamaan kanssaihmisiään saadakseen haluamansa, koska ympäristömme opettaa meitä jatkuvasti ja taukoamatta, että meidän tulee haluta lisää. Ja lisää. Ja vielä enemmän.

        Henkisen rauhan tavoittelustakin on alkanut tulla samanlainen myyty tarve, jota tulisi tavoitella ja haluta - ostamalla sopivaa ravintoa, osallistumalla kursseille, ostamalla oppaita.

        Millaista rauhaa tuolla tavoin sitten lopulta saavuttaakaan. Ehkäpä ei sen kummempaa kuin ostamalla uuden, tyylikkään vaatekappaleen.


        Pitäisikö sitä halua sitten tukahduttaa ? Kuinka paljon tyydytystä on riittävästi ? Jos vertaa itseään ympäristöön, voinee saavuttaa hetkellisen tyytyväisyyden, kunnes löytyy jälleen joku, jolla on enemmän ja parempaa.


    • murrosikä

      Kai se ego, jonka ympäristö uskomuksineen meille kasaa, on se joka meidät harhauttaa. Murrosiän jälkeen ego on tiukasti kiinni meissä, ja se täytyy hiljentää mutta ei väkisin. Jos heität egosi menemään voimalla, ottaa se voimalla paikkansa takaisin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      92
      1125
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      116
      938
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      896
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      282
      685
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      76
      668
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      74
      631
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      582
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      576
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      48
      559
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    Aihe