Tarvitsen tietoa toistaako Sonyn Hi8mm kamera tavallisia 8mm kameralla kuvattuja otoksia? EN löytänyt netistäkään apuja vaikka illan etsin.
HI kamera on mallia Sony CCD-TRV59E
Kamera tulisi tarpeeseen kun noita tavallisia 8mm kasettia on laatikollinen jotka pitäisi siirtää dvd:lle...
HI kamera on mallia Sony CCD-TRV59E
Kamera tulisi tarpeeseen kun noita tavallisia 8mm kasettia on laatikollinen jotka pitäisi siirtää dvd:lle...
Vastaukset 3
Vanhimmat
Niin se on mennyt, että seuraava formaatti toistaa edellistä. Näin tässäkin tapauksessa.
Jotkut Digital8 kamerat myös toistavat nuo molemmat vanhat kasetit, mutta näiden kanssa on oltava tarkkana. Kaikki mallit eivät toimi.
Varmemmaksi vakuudeksi Wikin artikkeli asiasta:
http://en.wikipedia.org/wiki/8_mm_video_format
Suosittelen siirtämään video 8 kaseteilla olevat videot Digital 8 kameralla tietokoneelle ja sieltä edelleen DVD levylle, silloin kuvanlaatu säilyy parhaimmillaan. Mutta kaikki Digital 8 kamerat ei toista video 8, tai Hi8 kasetteja.
Tästä samasta aiheesta olen kirjoitellut runsaasti viestejä.
http://keskustelu.suomi24.fi/servlets/search?q=Digiootti Digital 8&ts=1191422783259&sort=&query_session=0000027839&start=0
Kamera tuli ostettua. Oikein toimiva ja siisti peli. Ostin tollasen purkin. Siirrän sillä 8mm kuvaukset digimuotoon pc:lle. Nähtäväksi jää miten helppo on köyttöliittymä ja lopullisen tuotteen laatu DVD:llä.. Kiitos vastanneille.
Verkkokauppa VLP:
http://verkkokauppa.vlp.fi/product_info.php?cat_id=901&products_id=337358