Digiboksin kuumeneminen

Kaapelikatsoja

En tiedä kuinka monia digiboksin hankkineita vaivaa tuo melkoinen kuumeneminen.
Perinteisesti varmaan monella on televisio sijoitettu jonkinlaisen TV-tason tai TV-kaapin päälle ja videonauhuri ja DVD-soitin/tallennin siististi omalle hyllylleen TV-kaapin sisään, koska ne eivät käyttö- tai valmiustilassa ollessaankaan lämpene paljoakaan.

Nyt en digiboksia ainakaan uskalla sijoittaa vastaavasti mihinkään kaappiin juuri sen melkoisen kuumenemisen vuoksi. Toinen seikka tästä kuumenemisesta (vaikka se on aivan vapaassa tilassa) on lisäksi se, että samalla sen käyttöikä joka tapauksessa lyhenee. Tämähän on tunnettua ennestään kaikkien elektroniikkalaitteiden osalta.

Sisustuksellisesti onkin nyt tilanne se, että boksin joutuu sijoittamaan hyvin ilmavaan tilaan eli täysin erilleen johonkin ja sitten onkin hauskan näköistä, kun yrittää piilotella boksin tarvitsemaa johtohässäkkää.

3

712

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minä lisäsin jäähdytystä. Pullonkorkit (muoviset tai mehupullon kumituppelot vahvistettuna pahvilla) boksin jalkojen alle, niin on toiminut. Jos se oikein harmittaa, niin voi käyttää katkaisimellista jatkojohtoa, niin ei virtaa kulu hukkaan, kun et katso tv:tä.

    • -guru-

      Riippuu mallista, toiset kuumenee toiset ei. Yleensä ainakin kiintolevylliset mallit käy kuumana. Jos on sellainen niin niin laita nyt ainakin ajansiirto pois päältä, jottei kiintolevy pyörisi jatkuvasti (olettaen että boxin softa on edes sen verran fiksu että osaa sammuttaa levyn kun sitä ei käytetä).

      Lämpö on elektroniikalle kaksipiippuinen juttu: toisaalta laite toimii pisimpään jos sitä ei koskaan sammuteta, koska jatkuvat lämpötilanmuutokset sammutuksen takia tuhoavat mikropiirejä ja juotoksia. Mutta toisaalta taas jos laite käy erittäin kuumana, tuppaavat elektrolyyttikondensaattorit kuivumaan.

      Itse valitsin kahdesta pahasta ensimmäisen (eli aina päällä): elektrolyyttikondensaattorit voi aina helposti vaihtaa eikä ne maksa paljoa, mutta jos jatkuvalla sammuttelulla tuhoan laitteesta jonkun mikropiirin, niin yleensä se on sitten koko laitteen menoa..

    • Uuno Eemeli

      TOPFIELD 4000 T. Päältä kokeillen oikea sivu käden lämpöinen ja vasen kättä viileämpi. Poksi on jatkuvasi päällä, kun syöttää kahta telkkaria.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      59
      7482
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2906
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1756
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1639
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1448
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1394
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      129
      1116
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      817
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      51
      707
    Aihe