En tiedä kuinka monia digiboksin hankkineita vaivaa tuo melkoinen kuumeneminen.
Perinteisesti varmaan monella on televisio sijoitettu jonkinlaisen TV-tason tai TV-kaapin päälle ja videonauhuri ja DVD-soitin/tallennin siististi omalle hyllylleen TV-kaapin sisään, koska ne eivät käyttö- tai valmiustilassa ollessaankaan lämpene paljoakaan.
Nyt en digiboksia ainakaan uskalla sijoittaa vastaavasti mihinkään kaappiin juuri sen melkoisen kuumenemisen vuoksi. Toinen seikka tästä kuumenemisesta (vaikka se on aivan vapaassa tilassa) on lisäksi se, että samalla sen käyttöikä joka tapauksessa lyhenee. Tämähän on tunnettua ennestään kaikkien elektroniikkalaitteiden osalta.
Sisustuksellisesti onkin nyt tilanne se, että boksin joutuu sijoittamaan hyvin ilmavaan tilaan eli täysin erilleen johonkin ja sitten onkin hauskan näköistä, kun yrittää piilotella boksin tarvitsemaa johtohässäkkää.
Digiboksin kuumeneminen
3
694
Vastaukset
Minä lisäsin jäähdytystä. Pullonkorkit (muoviset tai mehupullon kumituppelot vahvistettuna pahvilla) boksin jalkojen alle, niin on toiminut. Jos se oikein harmittaa, niin voi käyttää katkaisimellista jatkojohtoa, niin ei virtaa kulu hukkaan, kun et katso tv:tä.
- -guru-
Riippuu mallista, toiset kuumenee toiset ei. Yleensä ainakin kiintolevylliset mallit käy kuumana. Jos on sellainen niin niin laita nyt ainakin ajansiirto pois päältä, jottei kiintolevy pyörisi jatkuvasti (olettaen että boxin softa on edes sen verran fiksu että osaa sammuttaa levyn kun sitä ei käytetä).
Lämpö on elektroniikalle kaksipiippuinen juttu: toisaalta laite toimii pisimpään jos sitä ei koskaan sammuteta, koska jatkuvat lämpötilanmuutokset sammutuksen takia tuhoavat mikropiirejä ja juotoksia. Mutta toisaalta taas jos laite käy erittäin kuumana, tuppaavat elektrolyyttikondensaattorit kuivumaan.
Itse valitsin kahdesta pahasta ensimmäisen (eli aina päällä): elektrolyyttikondensaattorit voi aina helposti vaihtaa eikä ne maksa paljoa, mutta jos jatkuvalla sammuttelulla tuhoan laitteesta jonkun mikropiirin, niin yleensä se on sitten koko laitteen menoa.. - Uuno Eemeli
TOPFIELD 4000 T. Päältä kokeillen oikea sivu käden lämpöinen ja vasen kättä viileämpi. Poksi on jatkuvasi päällä, kun syöttää kahta telkkaria.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle463159Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖362681Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532624Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1112408Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle512183Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3511951- 1501586
- 751450
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231278Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.291218