Meidän hieman reilu 7kk:n ikäinen tyttö on nyt jo jonkin aikaa herännyt aamulla kamalan huudon kanssa. Tyttö on vielä selvästi puoliunessa, kun aloittaa huutamaan eikä siihen tunnu auttavan mikään. Olen yrittänyt hieman silitellä, että heräilisi siitä huudon keskeltä. Jonkin aikaa huudettuaan, tyttö avaa silmät ja onkin yhtäkkiä yhtä aurinkoa... Ihan kuin näkisi jotain painajaista, mutta eihän tuon ikäiset näe vielä unia.
Mitä tämä on?!
Rinsessan äiti
1690
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Vauvasi opettelee siirtymään syvästä unesta kevyeen uneen ja kevyestä syvään takaisin. Vauvat joutuvat senkin opettelemaan. Tämä aiheuttaa vauvalla lohdutonta itkua.
Kun lapsesi itkee unissaan voit laittaa kätesi hänen olkapäälleen ja hyräillä, näyttää että olet läsnä. Hän vaistoaa sen kyllä vaikka nukkuukin. Älä herätä lasta, hän tarvitsee tuon taidon. Se on ohimenevää, mutta kestää jonkin aikaa.
Stemppiä!