Millaisia kokemuksia teillä opet on arviointikeskustelusta todistuksen sijaan? Alakoulussa? Kannattaako... Pääseekö helpommalla kuin todistuksia kirjoittaessa? :)
arviointikeskustelut
,,,,,,
2355
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ei kai arviointikeskustelu todistuksia korvaa ? Vai mitä tarkoitit "todistuksen sijaan" Meillä on syyslukukauden aikana arviointikeskustelu ja jouluna annetaan todistukset.
alaluokilla on arviointikeskustelu joulutodistuksen sijaan.
Ei todellakaan pääse helpommalla. Varaat 1/2 tuntia per oppilas, mietit puhumista, yrität saada vastavuoroista keskustelua oppilaan ja huoltajan kanssa. Joskus tuntuu kovin vaikealta.
Koulun ja kodin yhteistyön kannalta kuitenkin paras mahdollinen tilanne kertoa kuulumiset puolin ja toisin. Ongelmallisinta on saada huoltajat ymmärtämään, jos todellisia vaikeuksia on. Tuntuu, että vain huono numero todistuksessa on se ainoa ymmärrettävä vaihtoehto. Näitä asioita tulee joskus eteen silloin, kun oppilaan opetus täytyisi yksilöllistää jossakin aineessa. Tällöin huoltaja voi sanoa, ettei ole aiemmin kuullutkaan mistään ongelmista oppimisessa.