eli poika on muutaman päivän päästä 3kk ja imettäminen on ollut jo jonkin aikaa hankalan puoleista eli poika syö jonkin aikaa rauhassa mutta sitten alottaa huutaminen ja ähkiminen, selvästi kipeää ottaa! sit röyhtäytän ja yritän toisen rinnan syöttää niin huuto alkaa samantien, tuntuu et kuitenkin haluaisi syödä muttaei voi! rintojen välissä joutuu pitää väh. puoli tuntia taukoa, niin syöminen onnistuu jotenkuten! ja nyt tässä muutamina päivinä poju on ollut kummallinen.. eilen iltapäivällä edellisestä syötöstä oli kulunut jo kolmisen tuntia ja kun olin ravintolassa niin ajattelin syöttää vauvan ensin niin muuten oli ihan rauhallinen mutta kun tissin lykkäs suuhun ni armoton huuto alotti, no ei tämä nyt mitään, ei tainnut olla vielä nälkä mutta kun sama jatkui alkuiltaan asti.. yhdessä vaiheessa oli jo 5h viime syötöstä eikä vieläkään kelvannu, kamala huuto vain kun yritti tarjota tissiä, luulis et siinä vaiheessa olis jo nälkä! joinakin päivinä syö ihan kiltisti tai pienellä kitinällä mut tämä tissin kans tappelu on lisääntyny täs parin viikon aikana! voikohan kyse olla jostain allergiasta ym. vai "kuuluuko vain ikään"?
mitähän tämä on..
ärsyttävää!
7710
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
kerhoon
http://www.imetystukilista.net/faq/rintaraivarit.php
minulla kävi samoin toisen lapseni kanssa, ihmettelin ku huuto alkoi kun tarjosin rintaa, syy selvisi.. olin aloittanut kevyemmän ruokavalion ja maitoa ei tainnut tulla riittävästi koska kun rupesin taas syömään kun hevonen niin sain takasin oman tyytyväisen tyttöni.. päätin että laihduttaa ehtii myöhemminkin. metysaika on lyhyt aika elämässä, silloin täytyy nauttia vauvasta vaikka vatsamakkaroita olisikin..
...kun imettää. Lähtee rasvakerroksissa majailevat epäpuhtaudet liikkeelle ja päätyy lapseen ...
Tuolta imetystukilistan sivuilta kannattaa tosiaan hakea lisätietoa rintaraivareista...
Meillä kans alkoi kunnon raivarit, kun tyttö oli vähän yli 3 kk. Oli mielummin nälissään, kun söi tissiä. Sain tytön tissille vain, kun hän oli jo melkein unessa. Silloin hamusi rinnan suuhunsa ja saattoi imutella hissukseen yli puolikin tuntia.
Rintaraivarit menivät kuitenkin ohi reilussa viikossa, joten älä luovuta! Raivarit kuuluvat ikään ja liittyvät ilmeisesti siihen, että rintamaidon koostumus muuttuu juuri noilla paikkeilla, kun vauva on noin 3 kk.
Meillä rintaraivarikautta kesti pari kuukautta. Olivat pahimmallaan juuri silloin, kun yritin imettää kahvipöydässä tai ravintolassa. Raivarit loppuivat vasta, kun ryhdyin imettämään sängyssä pitkälläni. Vauva on tyytyväinen ja nukahtaa rinnalle ilman protesteja. Jotkut vauvat ehkä vain häiriintyvät melussa ja vaativat rauhallisen ruokailuhetken..
ollaan imuteltu makuultaan ja kyllä ne raivarit tulevat niinkin, jos ovat tullakseen :D Meillä tyttö suostuu kuitenkin tissille ilman raivaria silloin, kun on todella väsynyt. Siinä sitten imuttelee mielelllään puolikin tuntia samalla torkkuen. Ehdoton ruokarauha täytyy olla, muuten ei pysty keskittymään ollenkaan.