Minkälaisia on lähihoitajan työhaastattelut? Vinkkejä! Mitä siellä kysytään, kestääkö ne kauan? Mihin kannattaa varautua? Itselläni on sellanen pian. Miten lääkelaskut tulee uusille työntekijöille,testi?? Apua kaipaava, kiitos. Asialliset vastaukset.
Työhaastattelu, lähihoitaja
vinkkejä
1012214
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
toimia ohjeiden mukaan työelämässä. Mitä ne siellä hoitokouluissa oikei opettaa nuorille tytön hempukoille.
Sinulla tytön hempukalla ei taida olla kokemusta työhaastatteluista. Kysyn nyt vain toiselta lähihoitajalta jolla on kokemusta työhaastattelusta käynnistä! Ja koulussa ei kaikkea nyt sentään osata kertoa, kun ei koululla sellasesta kokemusta!
pitäis se sulle kertoo. Jos koulussa on osaavat opettaja niin ovat asia varmaan kertoneet, jos olisi viitsinyt olla paikalla. Tai sitten se oli kuin olisi tuolille puhunut.
...riippuu varmaan paikasta, johon haet ja ihmisestä joka haastattelee.
Mielestäni kuitenkin kaikissa työhaastatteluissa (alasta riippumatta) kysymykset näitä "peruskysymyksiä" tyyliin "Miksi olet kiinnostunut tästä työpaikasta?" "Miksi meidän pitäisi valita juuri sinut?"
Joskus on kysytty opinnäytetyön aihetta. Ja päiväkotiin hakiessani kysyttiin mm. "Millainen auktoriteetti mielestäsi olet?" ja "Millaiset ryhmänhallintataidot sinulla on?"
Kerran yhdessä päiväkodissa oli RYHMÄtyöhaastattelu eli sinne oli kutsuttu monta työnhakijaa yhteiseen haastatteluun. Kaikilta kyseltiin sitten vuorotellen kysymyksiä.
Tämä työhaastattelu on vanhuspuolelle, vanhainkoti. Varmaan juuri nuita peruskysymyksiä kysyy ja ilmeisesti ihan yksilö haastattelu. En tiedä onko sitten muitakin kuuntelemassa.
... sairaanhoitaja ja kävin vasta työhaastattelussa. Neljä osastonhoitajaa tapitti pöydän toiselta puolelta ja ylihoitaja päälle :-).
Kysymykset koski suurin piirtein tällaisia asioita:
- kerro lyhyesti koulutuksestasi ja työurastasi
- kerro minkä verran tiedät ko laitoksen meneillä olevasta muutoshankkeesta
- kerro mitä tarkoittaa mielestäsi kuntouttava työote vanhustenhuollossa ja nmiten se näkyy työssäsi hoitajana
- kerro mitkä arvot ohjaavat työtäni hoitajana ja miten se näkyy käytännön työssä
- minkälainen olen mielestäni työkaverina ja tiimin jäsenenä
- miten hoitajanan voin vaikuttaa osaston työilmapiiriin
- miten suhtaudun työkiertoon
- miten vaikutan hoitajana osastolla työpisteissä oleviin runsaisiin poissaoloihin ja sairaslomiin
- ja vielä viimeisenä, miksi heidän pitäisi valita haettavana olevaan tehtävään juuri minut
Siinä olikin paljon kysymyksiä ja varmaan tuon tyyppisiä tullaan kyselemään monessa paikassa. Itse menen vanhainkotiin työhaastatteluun. En tiedä onko sitten montaki kysyjää, varmaan vain johtaja.
Ole vain oma itsesi. Hyvä kuitenkin vähän valmistautua etukäteen. Kuitenkin tilanne voi olla ehkä vähän jännittävä, joten siinä ei sitten kaikkiin kysymyksiin tule mieleen haluamaansa vastausta :-).
Kuinka kauan yleensä lähihoitajalle nämä ensimmäiset haastattelut kestävät? Kork. 30min.