koska häätö

sain asuntosihteeriltä kirjeen,jossa luki kaupunki hakee teille häädön mikäli vuokria(2 kuukauden)ei makseta viim. 10.10-07.mitä tämän jälk.,jos en pysty maksaan?keran aikaisemmin toi haastemies lapun,kun oli 2 vuokraa rästissä,silloin jouduin maksaan haastekulutkin.pelkään tätä virkailijaa,enkä uskalla enää pyytää lisä aikaa vuokrille.ja tiedoksi haukkujille en ole tähän ikään mennessä oppinu hoitaan rahaasioitani,enkä sitä enään opikkaan ja vielä, en ole juonu rahojani!
5704
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Seuraavaksi saat haasteen käräjäoikeuteen.
Koska oikeudessa on jonoa, se kestää oletettavasti joitakin viikkoja
(asuntoasiat ovat kiireellisiä).
Siellä sinut tuomitaan maksamaan velkasi korkoineen ja muuttamaan asunnosta
muutaman viikon määräajassa. Jos et muuta, haastemies kantaa tavarasi ulos.
Velka on ulosotossa, kunnes se joskus ehkä vanhenee.
Luottotiedot ovat sinä aikana mitä ovat.

Maksa se, minkä suinkin pystyt ja yritä sopia lopulle lisäaikaa.
Jos käperryt pelkoosi etkä edes yritä hoitaa asiaasi, on peli menetetty.

Äänestä

...kun ole sössinyt asiasi tuohon jamaan.

Olet siis aiemiinkin saanut haasteiehen kirjeen ja sitten "kuitennut" velkasi, ja taas olet tuossa samassa tilanteessa.

Haastemies siis tulee taas ja tuo sen lapun, siinä o määräpäivä jolloin rästit, ja kulut pitää olla hoidettuna tai häätö astuu voimaan, päivä kyllä lukee siinä haastemiehen kirjeessä.

Äänestä
  • voisko sen maksaa vasta,kun haastemies on tuonu häätölaput,eli saisinko pitää asunnon,jos maksan vasta sitten,vaikka kuluja tulee kyllä enemmän

    Äänestä

  • +++++++++++++++++ kirjoitti:

    voisko sen maksaa vasta,kun haastemies on tuonu häätölaput,eli saisinko pitää asunnon,jos maksan vasta sitten,vaikka kuluja tulee kyllä enemmän

    Kyllä se on häätöilmoituksen saamisen jälkeen myöhäistä enää maksella siinä toivossa, että saa asunnossa jatkaa asumista. Maksamaanhan joudut jokatapauksessa, mutta jos häätöilmoitus on annettu, on häätö suoritettu, eikä sitä peruta sen takia, että haluat siinä vaiheessa maksaa rästit pois.
    Soita ja yritä sopia asiosta asuntosihteerin kanssa. Liian usein ihmiset jää vaan odottamaan, mitä tapahtuu, kun vaihtoehtoisesti voisi yrittää hoitaa itse omia asioitaan. Kaikki on sovittavissa ja järjesteltävissä, jos itse ottaa yhteyttä ja reilusti puhuu asioista!!!!!!!

    Äänestä

Mitäs jos kokeilisit hoitaa vuokrat niin kuin kuuluisi?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


+++++++++++++++++ kirjoitti:

sain asuntosihteeriltä kirjeen,jossa luki kaupunki hakee teille häädön mikäli vuokria(2 kuukauden)ei makseta viim. 10.10-07.mitä tämän jälk.,jos en pysty maksaan?keran aikaisemmin toi haastemies lapun,kun oli 2 vuokraa rästissä,silloin jouduin maksaan haastekulutkin.pelkään tätä virkailijaa,enkä uskalla enää pyytää lisä aikaa vuokrille.ja tiedoksi haukkujille en ole tähän ikään mennessä oppinu hoitaan rahaasioitani,enkä sitä enään opikkaan ja vielä, en ole juonu rahojani!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu