Paljonko on normaali öljyn kulutus?
(corolla 1.3 xsi -90) Ajettu 247000
Kiinnostaa paljonko muilla kuluttaa öljyä.
Omasta en vielä osaa sanoa koska ostin sen viikko sitten.
(corolla 1.3 xsi -90) Ajettu 247000
Kiinnostaa paljonko muilla kuluttaa öljyä.
Omasta en vielä osaa sanoa koska ostin sen viikko sitten.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Omallani (Corolla 1.3 lb xsi -90) on ajettu noin 210000 eikä vielä ainakaan kuluta öljyä juuri lainkaan.
Viime kesänä(alku puolella) vaihdon öljyt, eikä ole tarvinut lisätä kuin kerran. Tähän mennessä siis kuluttanut n. puolet mittatikun mittavälistä, vaikka ajettu on päivittäin.
Mitä öljyä käytät?
.....siis tuon ikäinen Tojota.
Akoitetaan öljystä. Tojotalla on joitain sarjoja moottoreita, joiden lohkot eivät ole aivan timmejä oleet uutenakaan, eli öljyä kuluu vanhemmiten jopa 0,2-0,5l sadalla. Tämä on sillälailla normaalia, että auton päästöt on ihan OK, mutta öljyä joutuu lisäämään 1-3 kertaa öljyn vaihdon aikana.
Näihin moottoreihin en suosittele muuta kuin 10W-40 ohuisia öljyjä. Jos moottorissa pysyy esim. Mobilin Rally Formula (5W-50), se on passeli Tojolle, käytä sitä. Muussa tapauksessa suosittelen mineraaliöljyä esim. Mobil Superia, pysyy paremmin sisällä ja on sen verran halvempaa, että lisäyskulut ei kukkarossa paina.
Itse käytän tojossani juuri tuota Rally Formulaa, ja hyvin sisällä pysyy.
Talvea ajatellen ei todellakaan kannata mitä tahansa könttiöljyä käyttää. Se kun tahtoo pakkasilla olla kuin purkkaa. No ehkä sitten jos saa moottorin ja öljyn lämmitettyä aina ennen auton kylmäkäynnistystä.
Kannattaa käyttää sellaista öljyä joka pysyy notkeana kovillakin pakkasilla. Jos joku defa vuotaa niin se kannattaa ilman muuta vaihtaa, eikä kasvattaa öljyn viskositeettia että pysyis sisällä.
Öljynkulutus 0,7-1,0 litraa/1000 km.Autolla
ajettu 95000 km.Normaalia sanoo huolto.
Kymysys olikin jo otsakkeessa.
Auto on Corolla 1,3 sedan.Vm. -92.Lukee myös otsikossa.
Missä tuo auto on seissyt kun sillä on noin vähän ajettu. Ei ihme jos männänrenkaat ja muut härpäkkeet on jumissa ja kuluttaa öljyä.
Vaimon "kauppakassi" -88, ajettu 320tkm, kulutti synteettistä öljyä, ei niinkään tavallista, vaihdoin etustefan, nyt ei kulu synteettistäkään kuin n. 0,1-0,2l tuhannella kilsalla, tavallista varmaan vähemmän.