Vanhassa Tuskaa

Asun vanhassa kivitalossa kalliossa(hki) asuminen on tuskaa, vanhassa talossa on olematon äänieristys ja torakoita, talomme rappu ja piha on juoppojen kusiputkana, se haju on kauhia, aamuyöhön asti juopt ja ainenkäyttäjät riehuu kadulla, asunnossani on kahden neliön kylpyhuone, katto homeessa, jos olisi varaa kalliimpaan, muuttaisin uuteen taloon ja pois täältä, mutta köyhän on asuttava myös.

Ikävää
4577
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

parempaan ainakin. Asumistuki tasaa kulut 37 neliön asuntoon yksinäisellä ihmisellä, vaikka saat työttömyyskorvausta tai pientä eläkettä niin sinulla on siten varaa maksaa asuminen paremmassakin asunnossa. Usko pois ja muuta jos paremmin tahdot elämäsi elää. Sossu maksaa muuton jos haet sieltä maksumääräyksen muutto autoa varten. Muuta kuin etsit asunnon, varaat ajan soskuun ja sen jälkeen tilaat muuttoauton ja muutat.

Äänestä

Maksat vuokraa?Katselin juuri HS vuokra-asuntojen hintoja ja totesin että minulla ja perheelläni ei olisi varaa asua pääkaupunkiseusulla!
Misä asun noin 120km päässä hki pikku kylässä,kauppoja riittää joka lähtöön,kaikki mahdolliset palvelut,kaksi kahvilaa,yksi kuppila...Täällä yksiöstä(rivitalo)maksetaan noin 180e/kk,kaksiosta(kerrostalo) maksat noin 200ee/kk...Katselin että tossa oli rivitalo neliö vuokrattavana juuri,hinta 490e/kk!tietenkin vesi ja sähkö päälle.Rivarineliössä oli melkein 90neliötä.Että silleen...
Me asumme 76m2 kolmiossa,juuri remontoitu näyttäväksi,oma takapiha ja maksamme 450e/kk vesi ja sähkö.Mutta tämä onkin yksityisen,nu edellä mainitut olivat yksityisen...Eli;MUUTA POIS PK SEUDULTA;KYLLÄ JUNILLA SINNE PÄÄSEE MUUALTAKIN SUOMESTA!!!

Äänestä

Kallio on tuskaa ja hurmosta, välilä likaista, mutta viihdyn siellä, olen työtön mies, alueen keskivertoasukas, tykkään istuskella kallion kaljapaikoissa, niitä täällä on paljon ja kavereita riittää, sopparahani haen sossusta ja joskus seison leipäjonossa, jopa nälkäisten miesten patjana olen joutunut toimimaan lisärahan tarpeessa.

Kallio on elävää kaupunkia, tottahan se ,että vahoissa taloissa kuuluu läpi ja haittatekijöitä on, mutta tämä on urbaania elämää.

Äänestä
  • vajonnut alhaisuuteen. Koitahan päästä siitä ylös joku päivä. Muuta vaikka muualle sinäkin niin koet ja näet erilaisen elämän joka antaa sentään sielullekin levon ja ravinnon. Nyt sinun sielusi elämä on pelkkää limasuossa rämpimistä kaulaa myöden. Sinulla on varmasti aivan selittämättömän paha olla välillä. Ihminen sinussa pitää hallinnassaan, olet antanut Pirulle koko käden ja navan alusenkin.


    Rukoilen puolestasi että selviydyt tuosta kaikesta. Muista aina että et ole yksin tässä maailmassa vaan kaikki ovat kaltaisiasi, niin suruineen kuin iloineen.
    Enkeleitä, onko heitä?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kalliolainen kirjoitti:

Asun vanhassa kivitalossa kalliossa(hki) asuminen on tuskaa, vanhassa talossa on olematon äänieristys ja torakoita, talomme rappu ja piha on juoppojen kusiputkana, se haju on kauhia, aamuyöhön asti juopt ja ainenkäyttäjät riehuu kadulla, asunnossani on kahden neliön kylpyhuone, katto homeessa, jos olisi varaa kalliimpaan, muuttaisin uuteen taloon ja pois täältä, mutta köyhän on asuttava myös.

Ikävää

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu