Printscreen asennuksesta

Tietääkö joku miten voi ottaa printscreenejä asennuksen aikana, kun asentaa jotain järjestelmää, tässä tapauksessa Ubuntu Linuxia?

Tarkoituksena olisi luoda jonkinlainen ohje ystävälle, kuinka homma tapahtuu... kuvien kanssa olisi tietenkin helpompi hahmottaa.
5254
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat
  • Periaatteessa ihan oikein mutta pistän pari kommenttia olettaen että uusi asentaja on täysin kokematon (kun tarvii kädestäpitäen-ohjetta) ja hänellä on Windows koneella.

    - jos levylle on asennettu Windows YHDELLE osiolle on syytä ajaa levyn eheytys ennen asennusta

    - jos levyllä on useampi osio niin jokin niistä kannattaa etukäteen tyhjentää linuxia varten ja luoda siihen uusi osio jossa on sekä swap että juuriosio

    - Kohdassa "Levytila valmistelu" ei missään nimessä edes vahingossa saa valita keskimmäistä kohtaa "Ohjattu - käytä koko levyä" mikäli aikoo vielä käyttää winkkua

    - aloittelijan ei kannata tehdä erillistä /home -osiota ellei ole mitään tietämystä levyn osioinnista

    Nämä pätee siis jos koneella on jo windows, mikäli kovo on puhdas niin unohda tämä höpinä ja anna mennä koko levylle.

    Äänestä

  • Meinasin lähinnä alternate -asennusta, sillä ystävän kone on sen verran iäkäs, ettei halua pyörittää Ubuntua livenä.

    Asennusoppaan kuvasarjan ensimmäinen kuva on otettu jollain tavalla, ja samanlaista tapaa tarvitsen itsekin saadakseni kuvia asennuksen vaiheista.

    Äänestä

  • Seppoko kirjoitti:

    Meinasin lähinnä alternate -asennusta, sillä ystävän kone on sen verran iäkäs, ettei halua pyörittää Ubuntua livenä.

    Asennusoppaan kuvasarjan ensimmäinen kuva on otettu jollain tavalla, ja samanlaista tapaa tarvitsen itsekin saadakseni kuvia asennuksen vaiheista.

    koskaan ei ole kiinnittänyt huomiota onko ubuntun alternate:ssa vakiona ominaisuus napsia kuvaruutukaappauksia. jossain jakelussa jossa oli tekstipohjainen asennus, tuo onnistui kun kerran kuvia napsinkin.
    Vissiin taisi olla että F2 klikkaamalla sai kaappauksen otettua.

    Äänestä

bubuntu

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Seppoko kirjoitti:

Tietääkö joku miten voi ottaa printscreenejä asennuksen aikana, kun asentaa jotain järjestelmää, tässä tapauksessa Ubuntu Linuxia?

Tarkoituksena olisi luoda jonkinlainen ohje ystävälle, kuinka homma tapahtuu... kuvien kanssa olisi tietenkin helpompi hahmottaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu