lisää niin on valtiolla varaa maksaa hoitajille parempaa palkkaa.
Kukaan ei kuole viinan puutteeseen mutta moni on ja varmasti kuoleekin hoidon puutteeseen.
Kukaan ei kuole viinan puutteeseen mutta moni on ja varmasti kuoleekin hoidon puutteeseen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Tosi hyvä idea. Herrathan ne niitä viinoja viinakupasta ostavat. Köyhät hankkii päihteensä muualta. Niinpä se hoitajien palkkakorotus tulee siis oikeista sopivista lompakoista.
kolminkertaiseksi niin ei pers aukeiset siellä kauaa istu tai eivät ainakaan niin päissään olisi kuin nyt.
on 5 litraa, eli 3 x 5 litraa olisi 15 litraa grogia, siis aikamoinen määrä yhtenä iltana juotavaksi, ainakin yhdelle tai kahdelle ja useemmalle.
Tolla määrällä kyllä putoo rahamies yhtälailla, kuin persaukinenki.
On teillä kans päähänpistonne, huhhuijaa.
kotomaansa hyljänneiltä formulakuskeilta, NHL- pelaajilta ja pyydetään tohtori Pili ja Oprah Conaanin kanssa vetämään hätäkeräys Joulupukinmaassa suomen hoitajille; esiintyjinä ??????? heidän lempparinsa??????? kutsu maailman ökyrikkaille, Juhla menu: alkuruokana armeijan ylijäämänäkkäriä ja hernerokkaa, kalaruokana hapansilakoita, juomana sahtia ja kossua, jälkkäriksi mämmiä.
kyllä viinan hinnan korotuksella voitaisi hoitajien palkkoja korjata,nehän joutuvat hoitamaan viinan aiheuttamiakin uhreja, mutta viinan puutteeseen ei kukaan kuole se on aivan varma se.
Vaalien jälkeen nostettiin puoluetukea reilusti,
eipä monikaan edustaja "kieltäytynyt" myöskään
omista palkankorotuksista, taisi olla 500 ekeä
kuukaudessa ihan reippaita rahasummia liikkuu,
mutta vain Eduskunnassa, äänestäjistä ei enää
mitään huolta vaalien jälkeen.
Ja vielä jos vähennetään ministereitä/edustajia,
niin hoitsut voisivat vaikka kylpeä rahoissa.
Ihan oikea tuo viinanhinnan korotus.
ajatteluasi, en usko moiseen.
Korotuksesta ei kertyisi rahaa, sillä laiton maahantuonti lisääntyisi entisestäänkin.
palkat sidottaisiin alkoholiveron tuottoon, niin viiden euron korotus viinan hintaan merkitsisi sitä, että hoitajien palkkoja pitäisi alentaa, sillä "viinaveron" tuotto laskisi aivan varmasti.
Eikö sinulla ole mitään järkevämpää vaihtoehtoa hoitajien palkkojen korjaamiseksi?
onko totta, että täsä maassa ei kukaan ole kiinnostunut muusta kun viinasta ja viinan hinnasta.? herraisä täsä maasa hoijetahan sairahia ja kuolevia. tervehillekki tai melekehen, yritetähän antaa apuja.
onko teijän omat persehet niin tiukasti sen rahakirstun päällä, ettei tunnollisesti työtänsätekeville vois maksaa kunnon palakkaa???
onko totta, että täsä maassa ei kukaan ole kiinnostunut muusta kun viinasta ja viinan hinnasta.? herraisä täsä maasa hoijetahan sairahia ja kuolevia. tervehillekki tai melekehen, yritetähän antaa apuja.
onko teijän omat persehet niin tiukasti sen rahakirstun päällä, ettei tunnollisesti työtänsätekeville vois maksaa kunnon palakkaa???
viinanhintakeskusteluun.
Esim punaiselle maidolle vois panna tuplahinnan.
Kaikenmaailman sipseille ja karkeille, poislukien ksylitoli makeiset, veronkorotus.
Monia muitakin ns. epäterveellisiä tuotteita joita vois verottaa on olemassa.
Viinanhinnan korotuksella taitaisi olla se vaikutus, että viinaralli Virosta virkoaisi taas.
Nythän ne kaljakärrykaravaanit on hieman lyhentyneet, kiitos alkoholiveron alentumisen.
Mutta kyllähän suomessa on aina osattu lypsävä lehmä tappaa...niin varmaan nytkin.
tuulta, joka johtui tämän viinaveron alentamisesta. Suomalaismatkailu Viroon vähentyi, mutta silti on niitä jotka melkein työkseen hakee sieltä lastin viikoittain.
Virolaiset jo ehti vähän huolestua, kun Suomessa hinta laski.
Mutta laaja on naapurimaa siellä itärajan takana, salakuljetus senkun lisääntyy. Ja siitä ei sitten hyötyis tämä yhteiskunta yhtään.
Ministereillä on ne omat viinansa, ei ne kuppiloihin mene ryyppäämään ja ole tuottavia asiakkaita.
Roskaruokaa ja pikaruokapaikkoja saisi verottaa rankemmin, mutta ei peruselintarvikkeita mm. maitoja olkoon minkävärisiä tahansa. Jollekin voi se "punanen maito" olla ravitsevin osa ateriaa.