Potkulaudat Lissabonissa

Miten on?

Elikkä pystyykö Lissabonin katuja pitkin seikkailla potkulaudoilla, vai onko kivi katuja joissa syvät kolot? Eli kannattaako ostaa ja tuoda mukana Suomesta sellasen, vai voiko sieltä vuokrata tms? Kun haluiais nähdä mahd paljon ja bussien kyydistä ei näe niin paljon eikä voi pysähtyä kuvaamaan joka rakennusta:P

5

773

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Varsin monet Lissabonin keskustan jalkakäytävistä on päällystetty suht' sileällä kiveyksellä (kermanväristä, tai kermanvärisen ja mustan kiveyksen kuviollinen yhdistelmä), joka on taidetta ja pitkä perinne Lissabonissa ja monissa muissakin portugalin kaupungeissa, myös Azoreilla, vaikka katukiveys täällä voittopuolisesti onkin basalttia.

      Tässä linkki kuvaan tyypillisesti katukiveyksestä Lissabonin keskustassa:

      http://carmoeatrindade.blogspot.com/2007/09/calada-de-lisboa.html

      En osaa sanoa, onko epätasaisuus haitta, sillä mukulakiveyksestä (cobble stone) ei ole kysymys.

      Lissabonin vanhan keskustan topografia on varsin vaihtelevaa eikä mielestäni matka ole välttämättä helppoa potkulaudalla taitettavaksi, sillä korkeuseroja on. Kaduilla liikkuu myös aika runsaasti jalankulkijoita, etenkin ruuhka-aikoina.

      Kysymyksenne on mielekiintoinen. Lissabonissa on varmasti alueita, joilla potkulaudalla voi vaivatta liikkua mutta paikoin liikkuminen sillä saattaa olla hankalaa tai mahdotonta.

      • Sulle

        Kun jaksat vastailla kysymyksiin;) Meillä on reppu ja rinkka mukana niin potkulaudat saa rinkkaan talteen epätasaisilla teillä:) pääsepähän nopeammin tasaiset pätkät kun aika on rajoitettu;) (kiireetön loma, ja pah:D)


      • Katukivi

        Hei

        Olisin ehkä hieman pessimistisempi kuin Masseur, me asumme noin 2km Rossion aukiolta ja katukivetys kotimatkalla on suureksi osaksi noin 5cm*5cm tasapintaista kiveä, jossa 0,5-2cm hiekalla täytetyt välit. Kiviä myös puuttuu sieltä täältä. Niin ja maasto on todella mäkistä..

        Mutta kuten Masseur mainitsi niin aivan keskustassa lauta voi olla käyttökelpoinen liikkumistapa (Praca de Comerciolta Av. Liberdadea ylös) - mutta en muista nähneeni kuin yhden lautailijan täällä ollessani.


      • ottaa myös
        Katukivi kirjoitti:

        Hei

        Olisin ehkä hieman pessimistisempi kuin Masseur, me asumme noin 2km Rossion aukiolta ja katukivetys kotimatkalla on suureksi osaksi noin 5cm*5cm tasapintaista kiveä, jossa 0,5-2cm hiekalla täytetyt välit. Kiviä myös puuttuu sieltä täältä. Niin ja maasto on todella mäkistä..

        Mutta kuten Masseur mainitsi niin aivan keskustassa lauta voi olla käyttökelpoinen liikkumistapa (Praca de Comerciolta Av. Liberdadea ylös) - mutta en muista nähneeni kuin yhden lautailijan täällä ollessani.

        huomioon, että Lissabon on melkein yhtä mäkeä. Jos ei mennä ylös, mennään alas, ja auytoja on nykyisin paitsi kadulla liikkumassa myös pitkin ja poikin jalkakäytävillä.


    • siis jäädä

      Meidän potkulaudat kotiin odottamaan toista kaupunki lomaa muualle...no aina ei voi voittaa:D jos jollakin vielä mielipiteitä kertokaa ihmeessä pian:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      277
      4722
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3050
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      45
      2931
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      37
      2899
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1826
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1694
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1531
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      62
      1459
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      97
      1322
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1222
    Aihe