Tietokoneista vähän tietävänä kyselisin yhtä asiaa. Pystyykö netin ja millaisen saamaan vanhaan windows 95 pyörittävään koneeseen. Modeemi ei koneeseen käy vaan sellanen "suora seinään koneesta pistokkeeseen johtava johto". Koneessa on joskus muinoin ollut netti joten joskus sellainen on pyörinyt, mutta pystyykö enää näiden ADSL yms keskellä avaamaan koneeseen netin?
Millainen netti
vanhaan koneeseen?
5268
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tottakai pystyy. Jo ennen w95-aikaakin oltu netissä ties millä vekottimilla.
Vai internet? Ne ovat eri asioita. "Netti" ei oikein sovi korvaamaan niitä kaikkia.
Jos koneessa on verkkosovitin kuten kuvauksen perusteella ymmärsin niin se vain tarvitsee liittää tuolla "koneesta pistokkeeseen" johtavalla johdolla ADSL-modeemiin ja homma on sillä selvä.
Vuosikymmen sitten tosin oli käytössä vielä monenlaisia lähiverkkoliitäntöjä, joten mahdollisesti verkkokortin joutuu kuitenkin vaihtamaan uuteen.
Sain sen käsityksen, että nettiin pitäisi päästä. Se onnistuukin vanhemmilla koneillakin. Kyllä käyttöjärjestelmä olisi päivitettävä ainakin windows 2000 - tasolle. Vanhempia systeemejä ei enää tueta.
"-Modeemi ei koneeseen käy vaan sellanen "suora seinään koneesta pistokkeeseen johtava johto"-"
Ilmeisesti koneessa on sisäänrakennettu "perinteinen"modeemi? tuollaki pääsisi nettiin mutta tuo puhelinliittymää käyttävä modeemisysteemi maksaa puheluhinnan aina kun yhteys on auki... kalliin puoleista pidemmänpäälle jos enemmän käyttää ja ennenkaikkea todella hidasta.
Pöytäkone vai kannettava ? Molempiin saa verkkokortin kiinni, sen perään ADSL- tai kaapelimodeemi. Kannattaa ehkä mennä koneen kanssa kauppaan että saa varmasti oikeanlaisen verkkokortin.
Jos kyseessä on pöytäkone niin PCI väyläisiä verkkokortteja löytyy kaupasta, jos kone on niin vanha ettei siinä ole kuin ISA väylä kannattaa harkita "uutta" käytettyä konetta (riittävia saa satasella parilla) ellei sitten löydä esim. huuto.netistä vanhaa ISA väyläistä verkkokorttia. Tosin kone jossa on vain ISA väylä on luultavasti onnettoman hidas avaamaan monia nykyisiä nettisivuja.
Kannettavaan PCMCIA verkkokortti, tuossa kannattaa ehdottomasti ottaa kone mukaan, nykyisin hyllystä löytyy lähinnä 32 bittisiä ja jos on vanhempi kannettava voi olla ettei siihen käy kuin 16 bittinen kortti.
Nettiliittymän kanssa on sitten hankalampi opastaa, paikallinen kaapeliTV yhtiö tai vastaava tarjoaa ehkä kaapelimodeemi liittymiä, Elisa/Sonera/yms. tarjoavat ADSL littymiä, saatavuus ja hinnat vaihtelevat paikkakunnittain vähän. Kannattaa katsoa mikä sillä seudulla on edullinen ja tuohon koneeseen luultavasti hitaimmasta päästä (ehkä 1Mb tai max 2mb ?) koska ei välttämättä pysty hyödyntämään nopeaa liittymää kunnolla.