http://www.hs.fi/talous/artikkeli/EKPn Trichet arvioi inflaation kiihtyvän/1135230780837
Näin se menee, näin se käy !
Näin se menee, näin se käy !
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
ja lainanottajaa ahdistaa.
Nimellisansio kasvaa, laina ei, asuntolainan hoitoon menee suhteessa vähemmän reaaliansiota ja omistusasujaa taas naurattaa.
Eli inflaation myötä menee enemmän rahaa muihin kuluihin, eikö? Eli asuntovelalliselle jää muiden menojen jälkeen vähemmän käteen, eikö? Ja niistä vähemmistä sitten maksetaan lainanhoito. Palkankorotukset tietysti tulee, mutta tuo inflaatiohan syö niistä jo osan. Ei sotketa lainan korkoa tähän, mutta sen noustessa jne....
"Eli inflaation myötä menee enemmän rahaa muihin kuluihin, eikö?"
Kyllä, mutta tulotason nousu ylikompensoi.
Edelleen: Lainan pääoma ei nouse, kaikki muu nousee. Suhteessa muihin menoihin ja tuloihin lainan reaaliarvo pienenee.
"Eli asuntovelalliselle jää muiden menojen jälkeen vähemmän käteen, eikö?"
Ei.
Mikäli inflaatio ei nouse tulotasoa enemmän.
Ja siitä ei varmaan nykyisten palkankorotusten aikana ei ole kyse. Ennustettu inflaatio on 3...4% ja palkat nousevat luokkaa 5% vuoteen.
"Ei sotketa lainan korkoa tähän, mutta sen noustessa jne.... "
Sotkit jo.
Asuntolainan reaalikorko on nimelliskorko - verovähennys - odotettu inflaatio.
Erotus on nyt aika pieni lukuarvo.
Vaihtoehtona on vuokralaisuus.
Enemmän vuokralainen kärsii suhteessa inflaatiosta.
Suomi on kuitenkin niin erityinen talousalue (Nokia jne) etteivät tuollaiset maailman tuulet tänne vaikuta.
Oma talous
Asuntovelkaisen inflaatio on 6,6 prosenttia
24.9. 05:57 Kuluttajahintaindeksi seuraa kuluttajien keskimääräisen kulutuskorin hinnan muutosta, mutta se ei vastaa tarkasti kenenkään omaa kulutusta.
Asumismenojen keskimääräinen osuus kuluttajahintaindeksissä on reilu viidennes. Indeksin kuluttaja asuu sekä vuokralla että omistusasunnossa ja hän vieläpä ostaa asuntoaan markkinahinnalla joka kuukausi.
Asumistilanne erotteleekin henkilökohtaista inflaatiota voimakkaasti. Jos perhe osti velalla asunnon kaksi vuotta sitten, lainan korkokulut ovat nousseet jopa 46 prosenttia.
Oletetaan, että perhe otti suuren lainan, jonka jälkeen 25 prosenttia käytettävistä tuloista upposi lainakorkoihin ja 5 prosenttia muihin asumiskuluihin. Lainan lyhennyksiä ei lasketa.
Jos muu kulutus on kuluttajahintaindeksin mukaista, perheen menot ovat kasvaneet Taloussanomien laskelman mukaan kahdessa vuodessa 13,6 prosenttia, vuotuisena 6,6 prosenttia. Monilla velkaisilla kotitalouksilla menot ovat siten viime aikoina nousseet selvästi tuloja enemmän.
Jos omistusasunto on velaton, perheen kohtaama inflaatio vastaa suunnilleen EKP:n rahapolitiikan tarpeisiin tehtyä yhdenmukaistettua kuluttajahintaindeksiä, mistä puuttuvat omistusasumisen pääomakulut. Vuoteen 2005 verrattuna tällaisen kotitalouden hinnat ovat nousseet 1,3 prosentin vuosivauhtia.
Yhdenmukaistetun indeksin mukaan Suomen inflaatiovauhti on selvästi muuta euroaluetta hitaampaa.
Vuokrat ovat nousseet kahdessa vuodessa 2,4 prosentin vuosivauhtia. Vuokra-asujan keskimääräinen inflaatio on siten jäänyt noin 1,4-2,0 prosenttiin. Yksittäisen henkilön vuokra on tosin voinut nousta selvästi enemmän.