Vakuutukset?

Keijuli59

Hei,
Ostin miehelleni 50-vuotislahjaksi Honda CBX 750 vm.-84. Missä yhtiössä pyörä kannattaisi vakuuttaa? Kokemukset kiitollisuudella vastaanotetaan.

14

1207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vain ja

      ainoastaan pohjolassa, selvästi edullisin

    • Shadow

      Olen ollut tyytyväinen em. vakuutusyhtiöön.

      Tarjosivat ympärivuotista vakuutusta, mutta otin vanhan seisontavakuutus mallin. Se on halvempi, jos pitää 6 kk vakuutuksessa, kuin ympäri vuotinen vakuutus.

      7 kk kun pitää vakuutuksessa, alkoi olla saman hintainen kuin ympärivuotinen vakuutus.

      He lähettivät laskelman asiasta, kun pyysin.

      Minulla on kaikki vakuutukset em. yhtiössä.

      • vakuutan

        Ainakin teho/painosuhteeltaan pieni pyörä kannattaa vakuuttaa yhtiössä, jossa tuo on maksuperusteena. En tosin tiedä, käytetäänkö enää missään perusteena perinteistä kuutiotilavuutta. Jos se on käytössä, niin sellaiseen yhtiöön ei varmaankaan kannatata 750 kuutioista vakuuttaa.

        Itse en kyllä viitsisiä yhden kuukauden vakuutusmaksun vuoksi ilmoitella seisottamisesta ja ottaa taas keväällä käyttöön. Pitääköhän siinä vielä tutkia sääennusteita, että osuisi nappiin. Ja huhtikuun alussa potuttaa, kun keli on kesäinen eikä pääse ajamaan. Ja toukokuussa tulee räntää, ja juuri otin pärrän käyttöön. Mutta kukin tyylillään ja pidentäähän se aivovoimistelu tunnetusti ikää.


    • ilman muuta

      Vaihdon Turvassa olleen vakuutuksen Pohjolaan,
      samat ehdot ja omavastuu, vakuutusmaksu tippui 1038€:sta 278€, että tältä pohjalta.
      Pyörä XRV750, 44Kw/230kg.

    • kertaheitolla

      että voit rauhassa temmeltää sen Turkkilaisen kanssa?.

      • Keijuli59

        Mutta eikös sitä sanota kansanomaisesti "akantappokoneeksi" joten siinä mielessä menee vähän ristiin tuo..
        Mielestäni muuten turkkilainen kirjoitetaan pienellä alkukirjaimella.


      • keijuli59
        Keijuli59 kirjoitti:

        Mutta eikös sitä sanota kansanomaisesti "akantappokoneeksi" joten siinä mielessä menee vähän ristiin tuo..
        Mielestäni muuten turkkilainen kirjoitetaan pienellä alkukirjaimella.

        Kiitos asiallisista vastauksista.
        Käsittääkseni vakuutukset ovat tulleet hieman alaspäin tässä reilu vuoden aikana?


      • Shadow
        keijuli59 kirjoitti:

        Kiitos asiallisista vastauksista.
        Käsittääkseni vakuutukset ovat tulleet hieman alaspäin tässä reilu vuoden aikana?

        Teho/paino suhde pudotti vakuutuksia ja varsinkin isoissa customeissa.

        Minulla on 1100 Shadow ja kun tuo otettiin käyttöön, putosi vakuutus meikäläisellä 25%.

        Liikennevakuutus maksoi meikäläisellä kuluvalta kaudelta hieman yli 65€ / kk.


    • ja keväällä otan

      ympärivuotisen vakuutuksen. Edullista, suosittelen!

    • Turvassa vakuutus maksaa muutaman euron enemmän kuin Pohjolassa mutta Turvasta saa 10% bonuksia samassa ajassa kuin Pohjolasta vain 5% elikä pidemmällä tähtäyksellä Turva tulee edullisemmaksi.

    • ja kannattaa

      ruinata jo lähtöön bonusta,if:ltä ruikutin aikoinaan,vai oliko se sampo alunperin,no kuitenkin.Juu,ja sainkin 20 pinnaa jo heti kättelyssä,oli kaikki vakuutukset muutonkin siällä.Mut toi pohjola alko kyllä ny kiinnostaa,kun moni tässä sitä erullisimmaks kehu.

    • Antipohjola

      Pohjola lienee se kaikkein pyrokraattisin yhtiö,
      jos jonkun euron säästät (jos olet tarkkana), menetät hermoissasi sata.

      Vain kirjallinen keskustelu tulee pohjolassa kysymykseen, siis suulliset puheet eivät ole mitään.

      Halvimmasta päästä Turva ja Pohjantähti.

      Nimim. kokemusta on.

    • matula

      Turva tarjoaa kohtuullisella hinnalla yhdistelmävakuutuksen jossa on kaikki herkut. Ympärivuotinen seisontamahdollisuudella. Loppuhinta esim. 4kk ajavalla päihittää Pohjolat ja Tapiolat sadoilla euroilla vuodessa.

      Korvausten maksamisessa kaikki yhtiöt luultavimmin harrastavat samaa kitsasta linjaa.

    • sitä  

      noinkin miehestään eroon. Eikä tule hankalia avioerojuttuja ja omaisuuden osituksia. Itse asiassa aikas näppärää.

      Ota myös kunnon henkivakuutus sille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      61
      4187
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3465
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      35
      2994
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2558
    5. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      45
      2177
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1949
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1939
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      186
      1807
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      392
      1511
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1308
    Aihe