INFLAATIO
MAKSAA
221232
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Nostaa ohjauskorkoa
hoitaa J.Y.G.Ä.
>>>Moni asia on kallistunut vuoden 2001 jälkeen, mutta esimerkiksi kännykät, matkapuhelut ja laajakaistayhteydet ovat halventuneet merkittävästi.
nyt per puhelu kun soitan vaikka soneran kännyyn?
halpenemisesta nyt tuskin on kyse, eikö totta.
Manipulaattorit puhuvat "halpenemisesta" kun ovat ensin nostaneet hintoja 10 000 prosenttia ja pudottavat tason sitten 1000 %:iin
Tuulimuuli ei ymmärrä, että asunnot ovat autoihin verrattavia käyttöesineitä. Kun ostaa uuden asunnon käteisellä, sen arvo on pudonnut heti 1.6-4.0%, eli varainsiirtoveron verran.
Jokainen asuinvuosi kuluttaa asuntoa. Sen lattiat naarmuuntuvat, lastenhuoneen tapetit peittyvät räkään ja sormenjälkiin. Keittiön ja kylpyhuoneen kaapistot ja ovet saavat vesikäsittelyä. Olohuoneen parketti irvistää siitä kohtaa, johon vain viisi vuotta sitten taisi kaatua maljakko.
Ilman inflaation vaikutusta asunnon hinnan pitäisi vastata sen todellista arvoa -- 50 vuoden kuluttua nykyinen 200000 euron kämppä on enää 120000 arvoinen 1% vuosittaisella rähjääntymisasteella.
mielummin kuin vuokra-aasi!
"Tuulimuuli ei ymmärrä, että asunnot ovat autoihin verrattavia käyttöesineitä. Kun ostaa uuden asunnon käteisellä, sen arvo on pudonnut heti 1.6-4.0%, eli varainsiirtoveron verran."
Viimeisen viiden vuoden aikana asunto on ollutkin varsin mielenkiintoinen käyttöesine.
Kun sitä on käyttänyt, niin sen on tuottanut lisä-arvoa omistusasunnon arvoon, kun sitä verrataan pelkkään vuokra-asumiseen noin 10%.
Asuntojen hinnat ovat nousseet noin 8% vuoteen.
Vuokra-asuessa olisi tullut vuodessa noin keskimäärin 4,5 % suuruinen kulu omistusasunnon arvoon verrattuna.
Vaikka lainaa ei oltaisi edes ikulainassa lyhennetty centtiäkään, niin kulu koroista on ollut vuodessa keskimäärin noin 2,5% verovähennyksen jälkeen.
8%+4,5%-2,5%=10%
Kuvitteleppa jokin muu pakollinen käyttöesine, joka tuottaa 10% vuoteen lisäarvoa arvoonsa vastaavan vuokraamiseen verrattuna!
Siitä tietysti seuraa, että mitä kalliimman osti, niin rahallinen etu on aina vastaavasti suhteellisesti suurempi ja asumismukavuus aina vaan parempi.
On se nyt vaan ollut todella, siis T.O.D.E.L.L.A tyhmää asua vuokra-asunnossa viimeisen viiden vuoden aikana.
Asumisessa tahtoo olla myös sellainen ulottuvuus, että voi syystä tai toisesta joutua muuttamaan suht tiuhaankin. Tällaisissa tilanteissa vuokra-asuminen ei ole ollenkaan tyhmää. Ja ei oikeastaan muutenkaan. Pääomaa ei kannata sitoa asuntoon, kovemman tuoton ja pienemmät riskit saa muualta.
omaisuutta toisin kuin auto.
Kiinteällä omaisuudella on sellainen tapa, että se nostaa arvoaan ajansaatossa. Toisinkuin auto, jonka arvo alenee ajoitpa sillä tai et. Tosin arvonaleneminen on rajumpaa sillä ajettaessa. Jos sinä et tätä ymmärrä tai halua ymmärtää, niin se ei ole meidän vika.
"Pääomaa ei kannata sitoa asuntoon, kovemman tuoton ja pienemmät riskit saa muualta."
Ei sitä kukaan tiedä ennakkoon, vaikka itsekin äsken häpeämättömästi hehkutinkin.
Se kai tämmöisen hehkuttajan ja muidenkin pitää muistaa.
Kannattavuus selvinnee vasta jälkikäteen.
Jos on kerran jälkiviisaana voi todeta, että lähtiessä 100% lainalla asunnon arvosta 2,5% koron ikulainalla olisi saanut vähennettyä 4,5% asunnon arvosta olevan vuokran, niin miten se vuokraaminen sen kannatavampaa olisi voinut olla?
toivot saavasi -70 alella ja siten teet tilin?
ja arvo taas nousee, eikun sanoit ettei ne nouse. vaan laskee... eli siis pian se kämppä on nollan arvoinen ja se viedään romuttamolle.
sä olet tyhmä.
ja joudutaan kaikki narun jatkoksi. Myös jygä, se hirtetään ekana.
viimeksikään vaikka velkaa oli saman verran kuin nyt on?
Niinhän se maksaa. Kun otin lainaa 6 vuotta sitten, niin päätin lyhennyksen määrän olevan 1000 euroa/kk. Silloin summa tuntui isohkolle, mutta nyt se ei enää tunnu niin isolle ja veikkaan, että 6 vuoden päästä se tuntuu pienelle summalle. Miksi näin?
Se, joka ottaa nyt 20 vuoden maksuajalla lainaa, niin hänen nyt laskettu kuukausilyhennys on naurettavan pieni 20 vuoden päästä, eli varmasti tuota kk-lyhennyksen määrää voi nostaa roimasti 10 vuoden kuluttua ja samalla lainan kokonaismaksuaika lyhenee. Ja samalla 20 vuodessa asunnon arvo on noussut ja toisaalta vuokrat 3- kertaistuneet. Lisäksi Suomen inflaatio ei vaikuta tippaakaan EKP:n korkopäätöksiin.
Laitapa huviksesi exceliin taulukko, jossa
lasket miten laina-aika muuttuu, jos nettotulosi kasvavat inflaatioprosentin verran vuodessa ja sijoitat aina 40% nettotuloistasi lainanlyhennykseen, jonka korko on inflaatio-% plus marginaali (esim. 2 %).
Spoileri: laina-aika *ei* muutu oleellisesti.
Toisin sanoen inflaatio ei maksa lainaa.
"Lisäksi Suomen inflaatio ei vaikuta tippaakaan EKP:n korkopäätöksiin."
Ymmärrätkö mitään EKP:n korkopolitiikasta?
sellaista korotusta palkkoihin että alta pois. Siinä jää inflaatiot viivalle seisomaan.
Aloitetaanko vaikka sairaanhoitajien vaateesta +20%
on ihan yks lysti. Suomi menee mukana sinne minne isot haluaa. Viimevuodet ovatkin juuri tämän takia olleet suomessa todella hyviä.
Lainapääoma 100000, kuukausitulot 2000
Inflaatio = 1%, laina-aika 11 v 11kk
Inflaatio = 2%, laina-aika 12 v, 0kk
Inflaatio = 4%, laina-aika 12 v, 3kk
Inflaatio = 7%, laina-aika 12 v, 7kk
Inflaatio = 7.6% laina-aika 12 v, 8kk
Inflaatio > 7.6% yli 50 x kuukausipalkan suuruista lainaa on mahdoton saada!
Tulos: Myytti kumottu!
1000 euron kk-lyhennys 10 vuoden päästä on pieni. Nettotuloni kasvavat enemmän kuin mitä inflaatio on, ei ostovoima ole heikentynyt ainakaan minun kohdalla viimeisen 10 vuoden aikana. Tuskin tulee heikkenemäänkään, eli nettotulot kasvavat inflaatiota nopeammin.
Eli ostovoima heikkenee seuraavan 10 vuoden aikana?
"Nettotuloni kasvavat enemmän kuin mitä inflaatio on"
Löytyihän se vastaus viimein.
Siis inflaatio ei pelasta, vaan palkan *reaalikasvu*, eikä sellaista ole luvassa kuin harvoille ja valituille. Julkinen sektorikin kun on luopumassa ikälisäjärjestelmistä...