Työskentelen valtiolla ja aikomuksenani on hakea virkaa toisaalta. Kysymykseni kuuluu, voiko nimikirjanotteen tilata ilman perusteluita?
Sillä en tässä vaiheessa haluaisi kenenkään tietävän suunnitelmistani lähteä nykyisestä työstäni :)
Sillä en tässä vaiheessa haluaisi kenenkään tietävän suunnitelmistani lähteä nykyisestä työstäni :)
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tosin saattavat arvata että olet hakemassa jotain paikkaa!
Kirjaamo vaatii perustelun, sillä tarkotus on pakko laittaa siihen otteeseen. Mutta ei sitä kukaan muu saa tietää kun se kirjaaja, jolla tietty vaitiolovelvollisuus.
pyydettynä - tosin työsuhteen päättymisen jälkeen - ja kummassakaan ei ole missään mainintaa mihin tarkoitukseen se on pyydetty. Se taas, onko kirjaaja (outoa että teillä se pyydetään kirjaajalta - yleensähän sen tekee henkilöstösihteeri, palkanlaskija tms.) vaitiolovelvollinen, niin vastaus on ei! Äläs kuule luota yhtään että joku kirjaaja/henkilöstösihteeri/palkanlaskija pitää mölyt mahassaan, kyllä juoru lentää.
Pyydä palkanlaskijaltasi, hänelle ei tarvitse sepustella mitään.Kunnalla käytössä palvelustodistus.