Olen hieman huolissani miten koirat ovat saamassa enemmän oikeuksia kuin ihmiset.
Vaikka kyseessä on kuitenkin eläin, jota ei mielestäni koskaan saa nostaa ihmisen tasolle.
Älkää käsittäkö väärin, en vihaa koiria, itselläni ei ole koiraa, mutta muita lemmikkejä kyllä, kuten kaloja ja iguana.
Ainahan noita hoidetaan asianmukaisesti, mutta silti välillä tulee eteen tilanteita joissa koiralla tuntuu olevan enemmän oikeuksia.
Esim. vaarini lopetti "vajan takana" naapurin koiran kun mikään ei auttanut öisiin haukkumisiin, eikä omistaja ottanut vakavasti vaarini huomautuksia.
Poliisi ei puutu asiaan, eikä kukaan muukaan.
Koirathan voivat paskantaa ja kuseskella minne vaan, ihmiset eivät.
Kissan voi tappaa mutta koiraa ei, outoa minusta.
Eikä marsun tappamisestakaan linnaa tule, mutta koiran tapostapa voi tulla(jos käy säkä:))
Mitä mieltä olette, onko näin, vai kuvittelenko?
Koiran oikeudet
6
301
Vastaukset
- niksu
kun koira on Suomen lain mukaan omistajansa omaisuutta, eikä toisen omaisuutta noin vain voi mennä tuhoamaan. Ei kissaakaan niin vain voi mennä tappamaan.
Kyllä se on narun päästä kiinni, mihin koirat kuseksii ja paskantaa. Ei koirilla ole sen kummemmin oikeuksia kuin muillakaan eläimillä, ihmiset vaan eivät välitä ja atavat koiriensa tehdä mitä sattuu. Lopulta se on sitten koira, joka kärsii ihmisen typeryydestä ja välinpitämättömyydestä.
Turhaa koiria haukut. Sen sijaan voisit saarnata ihmisille niiden välinpitämättömyydstä. - kun alat rikolliseksi.
Ne on enemmän rikollisia, jotka estää rikoksia.
Kyllä koirilla ei ole mitään suojaa, kun vertaa ihmisrikollisiin. Sosiaalitanttojen lauma on niitä hyysäämässä.- mielenkiinnosta!
hyysätään kyllä, sen tiedän hyvin, tämä selvensikin jo aika hyvin.
Ei minulla tosiaan ole mitään koiria vastaan, ainoastaan ihmetyttää koko asia.
Saattaa sitten olla että kun näen jonkun antavan koiransa paskantaa pihalle, eikä edes siivoa jälkiä, katson missä hän asuu ja vien postilaatikkoon terveiset:)
peace!
- Anonyymi
Koiralla täytyy olla samat oikeudet kuin ihmislapsillakin koiranvihaaja hirviö!!!!!!!! Ihmiset on itsekkäitä kakkapyllyjä jotka tuhoo luontoo!!!
- Anonyymi
Koiraa ja lasta ei voi verrata. Kuka ne rinnastaa, on joko "hidas" tai tarvitsee mielenterveyslääkityksen.
- Anonyymi
Tuossa aloituksessa ei nyt tullut kovin järkevää kerrontaa koiran oikeuksista.
Koirien vaativimmista oikeuksista kertoo, että omistajat haluavat, että koirien on päästävä ravintolaan, kahviloihin, ruokakauppaan, julkisiin liikennevälineisiin ja torille.
Useimmat ravintola- ja elintarvikealan yrittäjät tietävät, että asiakkaat äänestäisivät jaloillaan, jos tämä oikeus koirille sallittaisiin. En sano, että koirista esim kahvilassa on haittaa muille kuin allergisille, mutta koska kaikki koiranomistajat eivät ole järin viisaita, he voisivat tuoda kahvilaan koiran, jota ei ole koulutettu ja joka olisi häiriöksi kahvilan muille asiakkaille. Olin kahvilassa, jossa oli vanhempi rouva ison labbiksen kanssa. Rouva oli valinnut pöydän juuri ahtaimmasta paikasta, jolloin jokaisen sisään tulijan täytyi loikkia makaavan koiran yli. Tilaa olisi ollut runsaasti muualla. Tämä taisi olla rouvan huomiohakuisen persoonallisuushäiriön syytä. Kyseinen persoonallisuushäiriö tuntuu myös olevan useilla koiranomistajilla. Oikeuksia olisi varmasti enemmän, jos omistajat eivät olisi niin piittaamattomia kanssaihmisistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017433
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?805018- 794849
- 1324258
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan103048- 522679
- 402576
- 482229
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102211Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211840