lämmitettävä tuulilasi

Onko tietoa olisko tuo vastuslankojen ansiosta peruslasia kestävämpi? Onko kenelläkään esim. kivi onnistunut hajottamaan tuollaista lämmitettävää tuulilasia?
71463
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

mulla tuli nyrkin kokoinen kivi tuulilasin alareunaan.vauhtia oli mulla 80,ei tullut läpi mutta vaihtoon meni lasi.onneksi oli lasivakuutus.

Äänestä

.. ne langat siellä vahvikkeena ole.. Edelliseen autoon tuli kunnon "mosa" linssiin, joka paikattiin, ei särkenyt lankoja.. Vakuutus kannattaa kyllä olla näillä laseilla varustetuissa autoissa..

Äänestä
  • ..."sisäkuoressa"! Lasihan on kolminkertainen; lasi - laminointi - lasi

    Äänestä

Ainakin mondeon lasi halkesi kun lasin yläreunaan osui kivi... Eihän se niiden lankojen kohdilta halkeakkaan, langat toimii edelleen vaikka lasi on poikittain halki.

Äänestä

Ja omavastuu 150 €. Uusi lasi on n. 700 €.

Aikamoisia mällejä on tullut kivistä ja nastoista, mutta ei ole tullut kuin yksi jälki ja sen paikkautin pois! Ei levinnyt yhtään 4 kk:n aikana ennen paikkausta. :0 Takana 70 tkm. Lämmitys säästää lasin raapimiselta eli se ei kulu sameaksi.

En tiedä onko mitenkään normaalia kestävämpi, mutta erittäin hyödyllinen ja mukava kapistus.

Äänestä
  • sanottiin ettei lasivakuutusta saa kuin siihen kalliiseen täyskaskoon. Niinpä sitten suutuin ja ajattelin säästää ja jätin autoni kokonaan pelkälle liikennevakuutukselle. Vm -05, turhan uusi tällaiseen uhkapeliin, mutta silti, protestina pohjolan kiskonnalle. Se on nyt sitten tuurissaan että hyödynkö taktikoinnistani vai tuleeko pahasti takkiin. Mutta sellastahan se elämä on.

    Äänestä

  • Moron! kirjoitti:

    sanottiin ettei lasivakuutusta saa kuin siihen kalliiseen täyskaskoon. Niinpä sitten suutuin ja ajattelin säästää ja jätin autoni kokonaan pelkälle liikennevakuutukselle. Vm -05, turhan uusi tällaiseen uhkapeliin, mutta silti, protestina pohjolan kiskonnalle. Se on nyt sitten tuurissaan että hyödynkö taktikoinnistani vai tuleeko pahasti takkiin. Mutta sellastahan se elämä on.

    Voi nimittäin käydä sillainkin, ettei näyttö riitä ja joudut maksamaan omat kolhut omasta vakuutuksesta, vaikka toinen osapuoli onkin syypää kolariin. Ja kun sitä kaskoa ei ole niin voi voi...

    Mulla on joku Pohjolan liikennevakuutus kasko lasivakuutus = 800 €/vuosi. Mielestäni ei ole paha hinta, kun pitää kuljettaa 30 k€:n autoa eläimien ja ihmisten seassa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Moron! kirjoitti:

Onko tietoa olisko tuo vastuslankojen ansiosta peruslasia kestävämpi? Onko kenelläkään esim. kivi onnistunut hajottamaan tuollaista lämmitettävää tuulilasia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu