Syyskuun myynnit maailmanlaajuisesti VgChartsin mukaan:
Eurooppa
PS3 118.868
XO 195.525
Wii 307.454
USA
PS3 138.612
XO 390.712
Wii 400.791
Japani
PS3 50.843
XO 10.262
Wii 112.826
Yht:
Wii 821.071
XO 596.499
PS3 308.323
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Kylläpä flopsukkaa viedään taas kuin pässiä narussa.
ei ihme että pleikkaripojat eivät enää halua keskustella :)
Ja taas jälleen vertaillaan koneita joilla ikäeroa on vuosi. Luvuissa luotettavampaa olisi jos vaan vaivautuisi tutkimaan myynnin kulkua siitä alkaen jolloin laite on tullut ulos. Aloitapas tutkimaan lukujen kehitystä siitä alkaen jolloin Xbox 360 ilmestyi ensimmäisestä viikosta alkaen ja ota rinnalle PS3 myynnit ulostulo ajankohdasta alkaen. Molemmat samalle viivalle ja siitä vertaus käyntiin ja selvittämään miten myynti on kulkenut.
http://vgchartz.com/hwcomps.php?cons1=X360®1=All&cons2=X360®2=All&cons3=PS3®3=All&align=1
Tuossa kuvaajassa näkyy miten näiden kahden laitteen myynti on kulkenut näiden ulostulo ajankohdasta alkaen ja ulostulot on asetettu samalle kohden, joten on mahdollista nähdä miten näiden konsolien myynnin alku on kulkenut toisiinsa nähden. Jos nyt PS3 tähän saakka ollutta myyntitahtia niin miltä näyttää Xboxin tahti? Aika saman kaltainen näyttää olleen tahti silloin aikanaan Xbox 360:lla kuin PS3:lla tällä hetkellä.
Jos joku haluaa ruveta päkättämään siitä miten PS3 ihan ihan alku oli hiljaisempi kuin Xbox 360:n niin selitys on aika simppeli. Kun Xbox 360 ilmestyi, se ilmestyi vähintäänkin kuukauden sisään niin Amerikassa, Euroopassa ja Japanissa. PS3 ilmestyminen taas , Japanissa ilmestyminen ja Amerikassa ilmestymisen välillä oli noin viikko kun taas kyseisen laitteen ilmestyminen Eurooppaan tapahtui vasta n. 4 kuukautta myöhemmin.
On se herttasta kun PS3 ja Xbox360 kakkos paikasta
kinastelee,ykkönen Wii saa rauhassa olla.
Wii myy enemmän kuin PS3 ja X360 yhteensä.
:D
Melkein uskaltaisi sanoa että Wii myy vuodessa enemmän kuin nuo kaksi muuta yhteensä viidessä.
Vain nykyinen tilanne merkitsee. Pelintekijää kiinnostaa vain laitekannan absoluuttinen koko ja tämän hetken markkinaosuudet, eivätkä mitkään epätoivoisten pleikkaripoikien menneisiin aikoihin suhteutetut vertailut.
edellisen sukupolven laite, joka on hinnaltaan sovitettu lastenhuonebudjettiin
Mutta vasta tulevaisuus tulee ratkaisemaan lopulliset tulokset, jos sanoo että koko homma on jo täysin varmasti jo ratkaistu niin siitä vaan jos niin haluaa uskoa. Mutta sitten realiteettiin, jos tämä kaikki nyt julistetaan kolmen suuren taisteluksi niin tämä taistelu on vasta alussa. Ja tämän taistelun lopulliset tulokset tulevat selviytymään vasta useamman vuoden päästä. Tässä vaiheessa ei voi tehdä muuta kuin spekuloida ja arvuutella mikä lopullinen tulos tulee olemaan. Mutta siinäpähän rauhassa tapelkaa, minä ajattelin vain ja ainoastaan ajan kulukseni kaivella esiin muutamia asioita joita monikaan ei näköjään vaivaudu miettimään ennen kuin tekevät päätelmiään. Ja syy siihen, no minulla nyt sattui olemaan tylsää. Lyhyesti vaan, kaikki on vasta alussa 7. generaation valloituksessa. Niin ja vielä yksi asia, minä en ole mikään poika. En ole tähänkään päivään saakka löytänyt miehen sukupuoli elimiä housuistani, ja sentään olen jo täysi-ikäiseksi saakka ehtinyt elää. Jos joku muu nyt sattuu tunnistamaan housujensa sisällön sisältävän miehen sukupuolielimet niin onnea vaan niille, isillänne on ollut näköjään y-kromosomia kuljettavat siittiöt nopeampia.
Pelimaailma ei voisi olla vähempää kiinnostunut jonkun kaltaisesi räkänokkanörtti-grafiikkahuoran mielipiteestä, jos sen tilalle voi saada kaksi-kolme maksukykyistä aikuista.
Mitähän jos painuisit suosiolla takaisin patojesi ja kattiloidesi ääreen ja jättäisit nämä monimutkaiset tekniset laitteet älykkäämmän miessukupuolen vastuulle.
Monimutkaisen viihde-elektroniikan sijaan sinun ehkä kannattaisi etsiä itsellesi jotakin naisen heikolle älylle soveltuvaa pikkupuuhaa. Opettele vaikka tekemään voileipiä tms...
Ja kommentin jättänyt taitaa vieläkin piilotella äidin helmoissa ja luulee tietävänsäkin jopa jotain jostakin. Kuulepa, käypäs vielä jonkun verran pidempään kouluja ja kasvapas muutama vuosi eteen päin. Saattaisit ehkä oppia että muiden aliarvioiminen ja erityisesti sellaisten joita et tunne ei ole viisas teko. Pilkkasi tulee kalahtamaan loppujen lopuksi vain omaan nilkkaasi ja mitä siitä jää.. Ei niin yhtikäs mitään.
Niin ja voi kuule kyllä, minä osaan laittaa itselleni ruokaa ja osaan huolehtia itsestäni. Ja tajuanko tekniikasta, voi kyllä tajuan. Itseasiassa taidan tajuta siitä reippaasti enemmän kuin sinä. Muuten kannattaisi ehkä opetella sinullakin laittamaan itsellesi ruokaa ja huolehtimaan itse itsestäsi niin voisit ehkä jossain vaiheessa jopa kyetä lopettamaan sen äidin helmoissa pyörimisen.
Mitä tämä merkitsee? Mistä lähtien naiset ovat miehen miellyttämisen sijaan ryhtyneet ilmaisemaan typeriä mielipiteitään? Siis ilman että sitä heiltä erikseen kysytään??
Nyt tuo turha akkamainen lässytys seis ja MARS TAKAISIN KEITTIÖÖN SIITÄ NIINKUIN OLISI JO! Tämä on käsky eikä kehoitus. TAJUATKO?? Vai pitääkö taas vedellä isällisesti avokämmenellä ympäri korvia?
surullista...
Voi kuule minun kotona on ollut oikein hyvä kuri ilman että kurin ylläpitämiseen tarvisi nyrkkiä. Ja toisin kuin teillä näköjään, minun kodissa lapset on opetettu ajattelemaan omilla aivoillaan. Mutta sinun pää on näköjään aivopesty vanhoilla konservatiisilla stereotypioilla, toivottavasti sinäkin opit vielä käyttämään omia aivojasi ja muodostamaan ihan omia mielipiteitäkin. Jos onnistunut tuon ajattelutapasi siivittämättä saamaan itsellesi naisen niin todennäköisesti olet onnistunut löytämään itsellesi hyvinkin tyhmän yksilö, mutta saavutushan se on sekin nykyaikana. Keskiajalla tuo ajattelutapa olisi saattanut vielä toimia kuin häkä, mutta nykyään ei eletäkään keskiajalla.
Niin ja jos nyt noin pahasti olet masokisti niin tuo vaan tänne se raippa. Minä voin ilomielin läimättää sinua raipalle persauksille kun äitisi ja isäsi eivät ole näköjään tehneet sitä vielä tarpeeksi.
Sinäpä olet suulas kääkättäjä jopa naiseksi. Mutta onneksi ei tuo ole mitään sellaista jota ei tiukalla asenteella, koulutuksella ja kurilla saisi korjattua.
Kohtuullinen annos öljyttyä raippaa kintuillesi auttaisi sinua lopettamaan tuo järjetön määkiminen ja löytämään oikea paikkasi jostakin lieden ja tiskialtaan lähettyviltä. Ehkä samalla löytaisit sieltä tiskialtaan pohjalta myös sen ainoan tarkoituksen tyhjälle elämällesi ja jokaisen naisen perushyveisiin kuuluvan nöyrän kuuliaisuuden.
syystä, että...????
Voi kuule kärttyinen tuttivieroituksesta kärsivä natiainen... Sinä et kykenisi kesyttämään tai muokkaamaan minua toisenlaiseksi edes sadassa vuodessa, tai mitä tässä säästelemään... Se ei onnistuisi koskaan. Joten mitä jos yrittäisit etsiä jonkun helpommin muokattavissa olevan, sellaisen kanssa sinullakin saattaisi olla pienen pienet mahikset saada jotain aikaankin.
Sanoisin että n. varttitunnin pikakurssi riittäisi vallan mainiosti, sillä tyhmän ja selkärangattoman naisen heikon tahdon murtaminen ei ole miehelle ongelma eikä mikään.
Tietenkin olettaen, ettei mies satu olemaan samanlainen säälittävä ja miehuudestaan epävarma häviäjä kuin pakon edessä saastaisia sorkkiasi mopon ketjurasvan tuhrimilla käsillään hierova duunarimiehesi, joka virheellisesti kuvittelee isovarpaidesi välissä sijaitsevan suttuisen värkkisi olevan jotakin todella ainutlaatuista, mitä se todellakaan ei ole.
Ja sinä se jaksat jankuttaa ja jankuttaa naiseudesta, etkö yhtikäs mitään muuta pohjaa argumentille löydä? Voisin minäkin sanoa vaikka ja mitä mieheydestäsi, mutta kuule tiedätkö mitä? Argumentin perustaminen pelkästään sen pohjalle ei kiinnosta minua, kun yksinkertaisesti minä en halua ruveta loukkaamaan kaikkia saman sukupuolen edustajia. Minä keskityn mielummin yksilöön, sillä minä olen sen verran ehtinyt nähdä että minä tiedän sen että on niin kusipää miehiä, mutta on kyllä myös saisi jotka ovat täydellisiä kusipäitä. Mutta näihin kuuluukin vain osa yksilöistä, loput ovatkin sellaisia joilla on aivot oikeassa paikassa ja osaavat käyttääkin niitä oikein. Kuten jo aikaisemmin taisin mainita, yritäpäs kasvaa vielä tarpeeksi monta eteenpäin. Kaikessa simppelissä yksinkertaisuudessa sinä olet aivan liian nuori siihen että kykenisit laukomaan minulle minkäänlaisia elämän viisauksia. Ja minä olen alkanut jo kyllästyä, pitkästä aikaa on saanut nauraa sille että joku on pitkästä aikaa tohtinut ruveta minulle urputtamaan. ja kun argumenttien laatu pysyy näin alhaisena niin kyllästyminen uhkaa vakavasti. Hmm edellinen kunnolla minulle urputtanut.. siitä onkin jo pitkästi aikaa ja se loppui aika nopeasti siinä vaiheessa kun täräytin sitä tyyppiä nyrkillä otsan ja silmien välin tienoille.
Uhoava ja hilpeitä pikku nyrkkejään heristelevä heikomman ja ennen kaikkea tyhmemmän naissukupuolen edustaja jaksaa huvittaa vain hetken ennen kuin moinen kurittomuus alkaa kyllästyttää. Siinä vaiheessa omistajan on päättäväisesti ja viivyttelemättä vedettävä naisensa talutusnuora tiukalle, läimäytettävä käärityllä sanomalehdellä nenänpäähän ja toruttava matalalla äänensävyllä.
Syyskuun peli myynti ei yllätä yhtään, eihän Playstation 3:lla ei ole Test Driven tapaista laadukasta autopeliä tarjolla Playstation 3 pelikonsolin omistajille.