valitetaan, että työtä on liikaa ja siitä pitäisi saada lisää liksaa, mutta jos saa 200 euroa lisää NIIN VÄHENTÄÄKO se työpaineita, auttaako jaksamaan, miten on?
Tietysti työnarvostus.... niin mitataako sitä palkassa?
Tietysti työnarvostus.... niin mitataako sitä palkassa?
Vastaukset 5
Vanhimmat
työnkuvaa, vaativuutta, raskautta, koulutustasoa vastaan pitää saada kunnon korvaus, eivät ne naiset(ja miehet) jotka alalla työskentelevät ole vapaaehtoistyöntekijöitä!
kyllä se riitäisi varmaan jos on iso palkka muutenkin kun se lasketaan prosenteissa ilopalkainen saa aina kunon korotuksen vaikka prosentti olisi pieni mutta pienipalkainen ei saa kuin muruja nyt kyllä on aika näytää kuinka tärkeä on meidänterveytemme hinta ylseenkään kyseiseen alaan ei jokainen pysty jos näkee tipankin verta se lopuu monelta siihen koko homma ynnä muutvaatimukset kyllä kuonon palkka sitä taitaville tällä hetkellä se ei vastaa sitä taitaijia pitääolla tulevaisuudessakin
Eikö yleensä hinnat nouse kun kysyntä kasvaa? Nyt olisi kysntää sairaanhoitajille, mutta hinta(=palkka) vaan ei nouse niin että kysyntään voisi vastata.
lääkäreitäkin löytynyt kummasti ja jaksavatkin, kun nämä "reppufirmat" ja niiden edut tulivat kuvioon mukaan?
Kyllä luvattu lisäliksa auttaa ainakin lupauksien lunastamiseen.Hoitajien ammattia Suomessa ei arvosteta tarpeeksi palkkojen heikon tason vuoksi. On pelättävää, että nuoret koulutetut sairaahoitjat lähtevät niihin maihin jossa arvostus on parempaa ja myöskin palkat.
Palkkatasoa nostamalla saadaan lisää kaivattua koulutettua henkilökuntaa sairaala-alalle.
Pitäkää TEHYLÄISET kiinni vaatimuksistanne!