Kveenin kielelle luodaan kirjakieli
05.10.2007
Kainun eli kveenin kielelle luodaan kirjakieli. Ruijaan on perustettu kieliraati, joka standardisoi, eli luo kainun kielelle tietyn kirjakielen normin.
Kieliraadin mukaan kirjakieli perustuu joko Pyssyjoen murteeseen, tai useampaan lapin murteeseen, joita puhutaan aina Pohjois-Tromssasta
Paatsjoelle saakka.
Kieliraadin puheenjohtaja, Tromssan yliopiston lehtori Irene Andreassen sanoo, että Tromssan yliopistossa on annettu kainun kielen opetusta viime vuoden alusta lähtien.
Opetusta varten tehdyt materiaalit perustuvat Pyssyjoen murteeseen.
Lisäksi Pyssyjoelle on perustettu niin sanottu kielitinka, jonka tehtävänä on päättää, vakiinnutetaanko kielen nimeksi kainun vai kveenin kieli.
Kieliraadin mukaan kirjakieli perustuu joko Pyssyjoen murteeseen tai useampaan Lapin murteeseen, joita puhutaan aina Pohjois-Tromssasta Paatsjoelle saakka.
Kieliraadin puheenjohtaja, Tromssan yliopiston lehtori Irene Andreassen.
Tromssan yliopistossa on annettu kainun kielen opetusta viime vuoden alusta lähtien. Opetusta varten tehdyt materiaalit perustuvat Pyssyjoen murteeseen.
Lapin radio uutisoi 5.10. ...
Montako virhettä bongaat?
0
820
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552513Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot981030- 64881
- 63789
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85690Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648