metsässäni. Liki sata tukkirunkoa on kaadeltu linjoilta loppukeväästä ja jätetty metsään mätänemään kesän yli ilmoittamatta minulle mitään. Löysin ne syyskuussa metsästysreissun yhteydessä.
Nuorimmat puut ovat nelikymppisiä mäntyjä ja vanhimmat liki satavuotiaita terveitä jytykuusia.
Ovatko metsäveljet kohdanneet vastaavaa ja miten kävi korvausten kanssa?
Nuorimmat puut ovat nelikymppisiä mäntyjä ja vanhimmat liki satavuotiaita terveitä jytykuusia.
Ovatko metsäveljet kohdanneet vastaavaa ja miten kävi korvausten kanssa?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Eipä taida korvauksia saada. Mutta ainahan kannattaa yrittää.
Olivat viime Vapun alla kaadelleet,joku kertoi että ilmoittavat lehdessä missä milloinkin kaatelevat.Omalla kohdallani verenpainetta nosti tilustien yli kaadetut ja jätetyt puut,soitto sähköyhtiöön osoitti että kaikki em.työt annettu urakoitsijoille ja heidän pitäisi jättää tiet auki,no ko.tien kävivätkin avaamassa noin viikon kuluttua,mutta kyläläisten kuntopolun yli kaadettu suuri koivu piti kesällä minun raivata.Sitten ihmettelen kenen piikkiin menevät mahd.hyönteistuhot joita metsässä kuorineen olevat puut kesäaikaan aiheuttavat,Näin täällä Pohj.Karjalassa.
http://www.energia.fi/fi/sahko/sahkoverkko/maankayttojaymparisto
Voimajohtojen alla olevat maa-alueet ja puusto eivät ole sähköverkkoyhtiön omistuksessa, vaan ne kuuluvat maanomistajalle. Kanta- ja alueverkon eli korkeajännitteisten johtojen osalta sähköyhtiö tekee johtoalueilla niin kutsutun kiinteistöjen käyttöoikeuden sopimuksen, joka antaa yhtiölle oikeuksia käyttää aluetta ja samalla asettaa maanomistajalle rajoituksia. Sähköverkkoyhtiö korvaa tämän maanomistajalle. Korvaus maksetaan yleensä kertaluonteisena rahasummana.
miettimään, että miksi puut piti kaataa juuri nyt. Nehän ovat jo olleet siellä 40-90 vuotta!
Äkkinäisempi luulisi, että linjoja on raivattu moneen kertaan näinä vuosina. Nyt kun puut ovat lähes korjuukypsiä ne on kaadettu maahan mätänemään. Ei ole mielestäni kovin viisasta kansantaloudenkaan kannalta.
Nimittäin kun siinä "sopimuksessa" on todennäköisesti määritelty se linjan vuoksi raivattavan alueen leveys.
Olis nyt luullut, että se on kerralla raivattu sopimuksen sallimaan leveyteen.
Jos sitä jälkeenpäin levitetään, normaali oikeustaju vaatii uutta sopimista..
"Lisäksi yhtiö voi joutua turvallisuussyistä karsimaan reunavyöhykkeen ylipitkiä puita. Tällöin kuitenkin puuston omistajalla eli maanomistajalla on oikeus päättää, millä tavalla reunapuun kaato ja myynti järjestetään. Jos maanomistaja haluaa omatoimisesti kaataa reunapuita, hän saa tähän ilmaista kaatoapua sähköverkkoyhtiöltä."
tuo tuolta edellisen vastaajan linkistä..
Kyllä johtolinjojen raivuusta ilmoitetaan.
Joten avaa silmäsi ja lue lehtiä , koita elää
nykyaikaa.
Pistän hesariin ilmoituksen, jotta aloitan hakkuut tulevana talvena sinun metsässäsi. Ja kaikki on ok, vai?
Tiedoksesi vain, että linjan raivaajan tulee ilmoittaa suoraan maanomistajalle kaadetuista puista. Siinä ei auta ilmoitukset Kiveliön sanomissa yhtään.
Tässä tapauksessa sähköyhtiö tulee korvaamaan puiden menetetyn arvon.
Nykyajassa saa kyllä tyytyä mihin paskaan hyvänsä, jos ei aja etujaan.
tulee sieltä tuutin täydeltä!
Ennen linjan tekoa, on maanomistajan ja sähköyhtiön välillä tehty sopimus, joko vapaaehtoisesti tai pakkolunastuksen kautta. Kyseisessa sopimuksessa, ennen kaikkea sen pienellä kirjoitetuissa liitteissä, on määritelty sekä sähköyhtiön, että maanomistajan oikeudet ja velvollisuudet. Tutki paperi ja vedä siitä johtopäätökset!
1000 ekkeriä tilille korvauksena. Että silleen on asiat Suomessa, sentään.
Ei nyt ihan mitä hyvänsä sentään toisten metsissä.