Tuli tässä vähän juridista ongelmaa taloyhtiön kanssa. Kyseessä on kiinteistöosakeyhtiö (ei siis asunto-osakeyhtiö). Sovelletaanko silti asunto-osakeyhtiölakia??? Kun varsinainen osakeyhtiölaki ei anna vastauksia, eikä mitään kiinteistöosakeyhtiölakia kai ole olemassa. Vai onko??
Kiinteistöosakeyhtiö
3
4220
Vastaukset
- koskee kiinteistöjä
Oletettavasti on asunto-osakeyhtiölaki, jos tässä tapauksessa ei 2 §:n rajauksesta muuta johdu.
Asunto-osakeyhtiölaki
1 § Asunto-osakeyhtiö
Asunto-osakeyhtiönä pidetään osakeyhtiötä:
1) jonka tarkoituksena on omistaa ja hallita yhtä tai useampaa rakennusta, joissa olevien huoneistojen yhteenlasketusta lattiapinta-alasta yli puolet on määrätty yhtiöjärjestyksessä osakkeenomistajien hallinnassa oleviksi asuinhuoneistoiksi; ja
2) jonka jokainen osake yksin tai toisten osakkeiden kanssa tuottaa oikeuden hallita yhtiöjärjestyksessä määrättyä huoneistoa tai muuta osaa yhtiön rakennuksesta tai sen hallinnassa olevasta kiinteistöstä.
2 § Soveltaminen muuhun osakeyhtiöön
Tätä lakia on, jollei yhtiöjärjestyksessä ole määrätty toisin, sovellettava myös sellaiseen osakeyhtiöön, jonka tarkoituksena on omistaa ja hallita yhtä tai useampaa rakennusta ja jonka jokainen osake yksin tai yhdessä toisten osakkeiden kanssa tuottaa oikeuden hallita yhtiöjärjestyksessä määrättyä yhtiön rakennuksessa olevaa huoneistoa taikka muuta osaa yhtiön rakennuksesta tai sen hallinnassa olevasta kiinteistöstä, mutta jossa huoneistojen yhteenlasketusta lattiapinta-alasta yli puolta ei ole määrätty osakkeenomistajien hallinnassa oleviksi asuinhuoneistoiksi. - Anonyymi
Kyllä. AsOyL luvussa 28 2 pykälässä kerrotaan kiinteistöosakeyhtiöstä lisää.
- Anonyymi
Mikäli KOY on perustettu ennen 01.01.1992 sovelletaan osakeyhtiölakia, ellei yhtiöjärjestyksessä ole määräystä AOL soveltamisesta.
Mikäli KOY on perustettu 01.01.1992 tai sen jälkeen sovelletaan asunto-osakeyhtiölakia, ellei yhtiöjärjestyksessä ole määräystä OYL soveltamisesta.
Sitten löytyy tietenkin hybridejä, eli yhtiöjärjestyksessä on esimerkiksi maininta AOL soveltamisesta yhtiön oikeuteen huoneiston hallintaanottoon mikäli osakas ei maksa vastikkeita, vaikka muuten sovellettaisiin OYL:ää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä403067- 802831
- 1862444
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?362165- 191483
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?231403Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411396- 101274
- 131269
- 221241