600 E:n korotus = - 1000 Euroa

Jos hoitajien bruttopalkkaa korotetaan 600 Euroa, maksaa korotus SOTU-maksujen kanssa n. 1000 Euroa eli saman kuin kaupankassat saa käteen.

Esimerkiksi 3000 Euron bruttopalkka on sotumaksuineen yli 4500 Euroa ja tämä 4500 euroa revitään verotuloina yksityiseltä sektorila mm. pienistä kaupanalan palkoista.
6304
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

moinen älypläjäys !Lisää tätä huhhuh !!!!!

Äänestä

Siitä 600 eurosta palautuu saman tien n. viidennes kuntaan kunallisveron muodossa. Sen päälle valtion veroja, joista myös osa kierrätetään kuntaan. Käteenjäävä osakin menee todennäköisesti lähialueen kauppoihin ja palveluihin, eli raha kiertää ja pitää osaltaan talouden pyöriä pyörimässä.

Äänestä

ei kait se noin voi mennä??et toisille annetaan ja toislta viiän??

..mut tiiä häntä niin menee ainakin sos.palvelut ja kaikki ei niitäkään saa vaikka pitäs tässä rakkaassa suomenmaassa..
Veroina ja muuna tuo palkan korotus tulee takas sanottiin jossain..????????

Pieni palkkaset työt pitäs lopettaa!!!ajatella jos niihin ulkolaisia saadaan me maksetaan sosiaalitulina jne isopenni..eikä suomen omat työttömät koskaan työllisty!!!!!itse OLIN hoitaja ja käteen jäi 1300e risat.. kun kerran kk:dessa palkan sai.. menosa maksettiin jne, käteen jäi *itku*..eteläsuomessa tolla rahalla ei pärjää.Koittakaa .

Äänestä

Jo nyt tehdyistä sopimuksista rapsahtaa melkoinen siivu verotuloina valtiolle ja kunnille. Todellakin korotuksen voi kertoa 1,7:llä eli 1000 euron summasta menee valtion kassaan 400 euroa plus palkansaajan maksama vero, käytännössä kokonaissumma noin 600-700 euroa. Hyvä kasvu verotuloihin,

Äänestä
  • Voi vittu,,,niinhän se menee kaikilta muiltakin.
    Alennetaan teidän palkkoja niin menee vähemmän kunnille ja valtiolle.

    Äänestä

  • kasvua.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


veronmaksajille kirjoitti:

Jos hoitajien bruttopalkkaa korotetaan 600 Euroa, maksaa korotus SOTU-maksujen kanssa n. 1000 Euroa eli saman kuin kaupankassat saa käteen.

Esimerkiksi 3000 Euron bruttopalkka on sotumaksuineen yli 4500 Euroa ja tämä 4500 euroa revitään verotuloina yksityiseltä sektorila mm. pienistä kaupanalan palkoista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu