Lihaa/mahaa

Saisko apua?
Elikkä mulle tulee 2v bokseri. Entinen omistaja selitti että mikään kuivamuona ei pelitä. Allerginen jatkuvasti. ELikkä? Kuinka sopii liha ja naudanmaha? EHkä välillä lisukkeeksi riisiä? Pitääkö saada kasviksia? En mielellään lähtisi pelaamaan luiden kanssa.
4531
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ainakin omalle bokserilleni olen antanut vaihtelevasti lihaa ja naudan mahaa. Maha pitää koirankin vatsan kunnossa ja se on ainakin meidä pojan suurinta herkkua =) Lihaa annan aina raakana... Jauhelihaa, kanansiipiä... Olen tykännyt ostaa sieltä Suomen eläinrehusta ruuat. Sieltä saa erilaisia lihavalmisteita (suomalaista) ja erilaisin laatikoita (mm. maksalaatikko on koiran mielestä hyvää). Sitten olen tehnyt sellaista koiran risottoa, johon keitän riisiä ja vihanneksia ja lisään raakana jauhelihaa (sika-nauta) sinne sekaan muhimaan, niin kyllä ainakin meillä sitä syödään... Voita vähän päälle ja silleen =) Meillä koira on tosi huono syömaan nappuloita, joten olen päätynyt tähän ruokintaan... Maitotuotteita pitää myös lisätä ruokiin, mm. raejuustoa, kermaviliä... Kaiken pitää olla tasapainossa koiran ruokinnassa, tämä on hieman vaikeampaa kun "nappula ruokinnassa" kun niissä on monipuolisesti kaikkea, mutta syöttää vain monipuolisesti kaikkea, niin kyllä se siitä =) Ainakin olen itse tykännyt ja niin näyttää koirakin tykkäävän. Välillä menee tietysti aikaa ruokien tekoon, mutta koiran iloinen ilme palkitsee senkin vaivan =)

Äänestä

Googletappa yrjölänpuuro. Se voisi olla rakakisu. Siihen sekaan laitat erilaisia lihoja: kalaa, kanaa, nautaa, sikaa, kalkkunaa ym. Sisäelimiä kerran viikkoon, maksaa ei kannata antaa kuin maksimissaan kerran kuussa. Jos et anna koirallesi oikeita kunnon rustoluita, niin ehdotan, että haet epteeksita kalkkivalmistetta koirallesi. Koirahan on maitotuotteille allerginen eikä se paljon auta lisätä niitä koiranruokaa.

Riisistä ehdottomasti kokojyväriisiä. Muut on ihan turhaa antaa.

Kasviksista sen verran, että voisit tehdä itse jonkinlaista kasvismössöä. Hyvän ohjeen löydät täältä:http://laaninen.net/evrk/mosso.htm

Äänestä

Meillä toimii tosi hyvin BIO korn 5 ja sen sekaan raakaa jauhelihaa/kuivalihaa/kalaa

Äänestä

Meidän boksu saa jauhelihaa, mahalaukkua, kanansiipiä ja kalaa(kalaa kork. 2x/vk.) Nämä perustana. N. kerran kuussa saa munuaista/maksaa. Välillä myös naudan sydänjauhelihaa. Kennelrehusta käyn ruoat hakemassa ja välillä kokeillaan aina jotain uutta. Itse myös soseutan vihannekset esim. porkkana, kurkku, pinaatti, parsa ym. Lisänä tummaa riisiä, perunoita. Välillä keitän/teen uunissa jukolanpuuroa(ohj.löytyy netistä) käytän myös tattaria ja muita puuroja. Lihaisia luita en hirveästi käytä kun meidän poika tuppaa oksentamaan niiden syönnin jälkeen(ahmii?), apteekista saa tätä varten jauhetta. Maitotuotteista käytän maustamatonta joqurttia ja raejuustoa. 1x/pv:ssä saa ruoan kanssa merileväjauhetta ja valkosipulirouhetta(paljon vitamiineja).saattaa kuulostaa hankalalta, mutta kun pääsee alkuun ei sitä enää niin kovin tule ajateltua. Tuloksen myös näkee melko pian. Meillä raakaruokintaan siirtymisen jälkeen karvan laatu parantunut, iho ongelmat lähteneet ja muutenkin koira onnellisemman oloinen. Enhän itsekään haluaisi syödä samaa ruokaa joka päivä :) Netistä löytyy hakusanalla hyviä ohjeita koiran raakaruokinnasta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Helg... kirjoitti:

Saisko apua?
Elikkä mulle tulee 2v bokseri. Entinen omistaja selitti että mikään kuivamuona ei pelitä. Allerginen jatkuvasti. ELikkä? Kuinka sopii liha ja naudanmaha? EHkä välillä lisukkeeksi riisiä? Pitääkö saada kasviksia? En mielellään lähtisi pelaamaan luiden kanssa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu