Prosessori on Intel Core 2 Duo 6320. Kuinka paljon tuota prossua voi turvallisesti ylikellottaa vakio coolerilla? Kaipaisin tarkat ohjeet siitä mitä pitää muuttaa biossista. En ole koskaan ennen ylikellottanut. Kiitokset vastanneille.
Prosessorin
3
455
Vastaukset
Riippuu monesta tekijästä.
Emolevy?Kaikki emolevyt ei sovellu ylikellottamiseen mutta laadukkaalla 24/7 käytössä 3GHz ei mahdotonta jopa boxed coolerilla.Itselläni oli 24/7 käytössä E6400 2,9GHz boxedilla,paremmalla prossun coolerilla
sitten 3,15-3,3GHz 24/7 käytössä.
Muistit?Muistiväylä nousee myös kun kellotat l. hyvä olisi olla mielellään yli 800MHz:ä kulkevat muistit.
Prosessori?Kaikki yksilöitä.Joku kulkee 3,2GHz(omani menee juuri tuon) vakio Vcorella toiselle saa antaa Jännitettä mikä ei hyvä asia.Kontakti prossun ja siilen välillä on myös syytä olla kunnossa.
Koppa?Saa olla sitten myös hyvin tuuletettu.Itse olen pärjäillyt kyllä midi kokoa olevalla ja yhdellä 12Ccm kotelotuulettimella.
Kehottaisin lukemaan jotain ylikellotuspalstaa (Murobbs lienee paras kotimaankielellä)ettet heti kättelyssä saa jotain rikki.
http://keskustelu.plaza.fi/muropaketti/bbs/
Itse olen 250€:n muistit saanut ylikellotuksella hajalle tällä viimeisellä virityksellä.
Sitten niitä ohjelmia saa olla lämmöntarkkailuun kuin testaamiseenkin.- no niin
No muistia on 2Gb ja ne on 550Mhz, lämmöt (Core Temp) esim. internettiä selaillessa 29-35 ja kun ajoi 3DMarkin läpi lämmöt oli siinä noin 48-55 astetta, emolevyä en tiedä. Mutta tarkoitus olisi vain nuista 1.86Ghz vakiokelloista nostaa kellotaajuutta johonkin 2.13Ghz tietämille. Onko olemassa jotain kellotusohjelmaa joka säätää kaiken tarpeellisen?
- sefsf
no niin kirjoitti:
No muistia on 2Gb ja ne on 550Mhz, lämmöt (Core Temp) esim. internettiä selaillessa 29-35 ja kun ajoi 3DMarkin läpi lämmöt oli siinä noin 48-55 astetta, emolevyä en tiedä. Mutta tarkoitus olisi vain nuista 1.86Ghz vakiokelloista nostaa kellotaajuutta johonkin 2.13Ghz tietämille. Onko olemassa jotain kellotusohjelmaa joka säätää kaiken tarpeellisen?
Lisäystä: Emolevy on Intel D946GZIS
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1171597
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991458Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy35839Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29809Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50746Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?34708Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56698Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37690Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s42669Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37653