Tapaturman yhteydessä minulle jäi pysyvä haitta, jonka lääkäri lausunnossaan luokitteli haitta-aste viideksi. Vakuutusyhtiö maksoi korvausta 15%: invaliditeetistä.
En tiedä ollenkaan mitä haitta-asteluokituksessa tarkoittaa tuo luku(paitsi luettelon mukaan aika vaikea), mutta miten vakuutusyhtiö muuttaa ne prosenteiksi ja miten kukaan ihminen voi tarkistaa asian oikeellisuutta, kun toinen puhuu aidasta ja toinen aidanseipäistä. Olisin kiitollinen, jos joku osaisi valottaa mulle tätä asiaa. Toimiko vakuutusyhtiö oikein haitan korvauksessa.
haitta-aste
9
10038
Vastaukset
- mutta KELAssa
Itsellä on haitta-aste 12 ja se tarkoittaa verotuksessa, että saan 60% invalidivähennyksen max.määrästä.
Eli ainakin tuossa tapauksessa 1 pykälä haitta-asteessa vastaa aina 5% invaliditeettiprosenteissa, kun lasketaan esim. jonkun korvauksen/vähennyksen määrää siitä max.määrästä.
Niin ja KELAssa esim. tuo invalidivähennys edellyttää vähintään 30% "invaliditeettia", siis haittaluokkaa 6, sitä ennen ei heru mitään.
Jos vakuutusyhtiöillä on sama käytäntö (siis en tiedä onko), niin silloinhan tuon sun haitta-asteen 5 pitäisi vastata 25% invaliditeettia.
Neuvoisin kyllä kysymään suoraan kyseisestä vaskuutusyhtiöstä...Vak.yhtiöllä ainakin omassa
tapauksessani puhutaan
100%:n työkyvyttömyydestä ja
haitta-aste tällä hetkellä 3.
Toiveena saada se vitoseksi vähintään.
Jos nostavat vain neloseen, niin en
saa korvausta koska vähintään
kahdella pitää nousta.
Koska Sinulla on tuo 12, niin
saathan korvauksen vuosittain
verottomana?? -vai otitko
kertakorvauksen?
Noin se menee ainakin vak.yhtiön
käytännön mukaan ja minulle on
jatkuvasti maksettu työkyvyttömyyden
takia ei invalideetin vuoksi.- puhuin, KELA ei...
Pärre kirjoitti:
Vak.yhtiöllä ainakin omassa
tapauksessani puhutaan
100%:n työkyvyttömyydestä ja
haitta-aste tällä hetkellä 3.
Toiveena saada se vitoseksi vähintään.
Jos nostavat vain neloseen, niin en
saa korvausta koska vähintään
kahdella pitää nousta.
Koska Sinulla on tuo 12, niin
saathan korvauksen vuosittain
verottomana?? -vai otitko
kertakorvauksen?
Noin se menee ainakin vak.yhtiön
käytännön mukaan ja minulle on
jatkuvasti maksettu työkyvyttömyyden
takia ei invalideetin vuoksi.Juu, siis mulla oli nimimerkissä erheellisesti mailittu KELA, vaikka tarkoitin (tekstissä kerroinkin) tietoni koskevan vain verottajaa.
Eli kerroin verottajan invaliditeettiprosentin laskennasta, tosin olettaen että tuo haittaluokka muutetaan saman kaavan mukaan prosentiksi, oli kyse sitten verottajasta tai vakuutusyhtiöstä. Eli yksi haittaluokka vastaa aina 5 prosenttia.
Ja tosiaan itselläni on tuo haittaluokka 12 ja saan siitä vähäisen hyödyn vain verotuksessa eli verottajan mielestä invalidiprosenttini on 60%, jonka mukasan saain ne pienet vähennykset niin kunnallis- kuin valtionkin verotuksessa. Olen kroonisesti sairas, mutta siis täysillä työelämässä mukana oleva henkilö :-)
- Vakuutustypy
Kysyit noista haitta-asteista ja prosenteista.
Haittaluokitukset perustuvat Sosiaali- ja terveysministeriön luokitukseen, jossa haittaluokka 1=5%, hl 2=10%, hl 3=15%.
Jos puhutaan vapaaehtoisista vakuutuksista, joissa kyse on tapaturmaisesta pysyvästä haitasta, maksetaan korvausta ainoastaan lääketieteellisestä haitasta.
Eli tällöin ei ammatti, harrastukset ym. vaikuta korvauksen maksuun.
Mikäli haitta-aste pahenee (meillä 3-vuoden kuluessa), voi uudella lääkärinlausunnolla hakea lisäkorvausta.
Jos puhutaan pysyvän työkyvyttömyyden varalle otetusta turvasta, on kyseessä tilanne, jolloin olet pysyvästi työkyvytön.
Tällöin olet saanut työeläkeyhtiöltä eläkepäätöksen jonka mukaan et ole kykeneväinen tekemään mitään työtä.
Tällöin ainakin meiltä maksetaan veroton kertakorvaus.
Sinun tapauksessasi vakuutusyhtiö on ollut eri mieltä hoitavan lääkärisi kanssa, koska ovat maksaneet haittaluokkaa 3 vastaavan korvauksen.
Siihen voit hakea muutosta ja kysyä perusteluita miksi sinulle on maksettu haittaluokan 3 mukaan.
Kokemuksesta voin kertoa, että hoitavat lääkärit arvioivat haittaluokkaa yleensä korkeammalle kuin vakuutusyhtiöt, koska lääkärit ottavat kantaa yleiseen elämänlaatuun/tilanteeseen.
Vakuutusyhtiöissä katsotaan siis vain lääketieteellistä haittaa.
Toivottavasti selvensi =)- rupupupu
Ei taida olla niin yksiselitteistä. Itselläni on 100% työkyvyttömyys ja haittaluokka 7.
Lakimieheni kyllä aikanaan selitti, etteivät nuo kaksi ole mitenkään toisiinsa kytköksissä. - vakuutustypy
rupupupu kirjoitti:
Ei taida olla niin yksiselitteistä. Itselläni on 100% työkyvyttömyys ja haittaluokka 7.
Lakimieheni kyllä aikanaan selitti, etteivät nuo kaksi ole mitenkään toisiinsa kytköksissä.Monella meneekin puurot ja vellit sekaisin.
Voit toki olla 100% työkyvytön omaan työhösi, mutta kärjistettynä haittaluokka 7 on esim. peukalo, etusormi ja yksi muu sormi sormi puuttuu. Tämähän ei käytännössä estä tekemästä kaikkea työtä, esim opetusta jos olet opettaja!
Tapaturmainen haitta-aste ja pysyvä työkyvyttömyys ovat kaksi eri asiaa, en ainakaan koskaan itse ole näitä sekoittanutkaan.
Pahoittelen jos aikaisemmasta sai sen kuvan. - Vakuutustypy
Ohessa vielä mistä voit noita haitta-asteita katsella.
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1986/19861012 - vastauksesta.
Tämä oli selventävä tieto, eikä minulla ole sinänsä aihetta valittaa. Hyvä, kun sain korvausta 3700 euroa. Sekin oli minulle hyvä apu. Minua vain kiinnosti se, että miten tuo pisteytys mahtaa mennä. Tämän laskuopin mukaan, kun korvaus tuli 15%, haitta-asteesta ja lääkäri luokitteli sen aste 5:si, elikkä 25%, niin olisihan siitä jotain jäänyt puuttumaan. Minä köpöttelen jaloillani ihan tyytyväisenä näinkin. Jos alkaisin perätä kalliiden ordopedien erikoslausuntoja, jäisin varmasti miinukselle. Sauvakävelen iltaisin, silloin ontumesi ei niin paljon näy.
- vakuutettu
No jos haittaluokka esm. on 4. ja vakuutusyhtiön kaala on 5-100% , niin laskenta haittarahan suuruuteen menee näin haittaluokka 4x 5= 20.haittaaste eli näin saatiin korvattava osa vakuutus summasta esm. esim. korvattava summa max on 90000e niin haittaraha kertakorvauksena tästä on seuraavanlainen 20x90000e/100=18000e
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1181933
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1271502En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k931356- 631224
Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1291113The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut111086Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall223902- 151849
Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht57793Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20748