haitta-aste

Tapaturman yhteydessä minulle jäi pysyvä haitta, jonka lääkäri lausunnossaan luokitteli haitta-aste viideksi. Vakuutusyhtiö maksoi korvausta 15%: invaliditeetistä.
En tiedä ollenkaan mitä haitta-asteluokituksessa tarkoittaa tuo luku(paitsi luettelon mukaan aika vaikea), mutta miten vakuutusyhtiö muuttaa ne prosenteiksi ja miten kukaan ihminen voi tarkistaa asian oikeellisuutta, kun toinen puhuu aidasta ja toinen aidanseipäistä. Olisin kiitollinen, jos joku osaisi valottaa mulle tätä asiaa. Toimiko vakuutusyhtiö oikein haitan korvauksessa.
910428
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Itsellä on haitta-aste 12 ja se tarkoittaa verotuksessa, että saan 60% invalidivähennyksen max.määrästä.

Eli ainakin tuossa tapauksessa 1 pykälä haitta-asteessa vastaa aina 5% invaliditeettiprosenteissa, kun lasketaan esim. jonkun korvauksen/vähennyksen määrää siitä max.määrästä.

Niin ja KELAssa esim. tuo invalidivähennys edellyttää vähintään 30% "invaliditeettia", siis haittaluokkaa 6, sitä ennen ei heru mitään.

Jos vakuutusyhtiöillä on sama käytäntö (siis en tiedä onko), niin silloinhan tuon sun haitta-asteen 5 pitäisi vastata 25% invaliditeettia.

Neuvoisin kyllä kysymään suoraan kyseisestä vaskuutusyhtiöstä...

Äänestä
  • Vak.yhtiöllä ainakin omassa
    tapauksessani puhutaan
    100%:n työkyvyttömyydestä ja
    haitta-aste tällä hetkellä 3.

    Toiveena saada se vitoseksi vähintään.

    Jos nostavat vain neloseen, niin en
    saa korvausta koska vähintään
    kahdella pitää nousta.

    Koska Sinulla on tuo 12, niin
    saathan korvauksen vuosittain
    verottomana?? -vai otitko
    kertakorvauksen?

    Noin se menee ainakin vak.yhtiön
    käytännön mukaan ja minulle on
    jatkuvasti maksettu työkyvyttömyyden
    takia ei invalideetin vuoksi.

    Äänestä

  • old_profile_11012 kirjoitti:

    Vak.yhtiöllä ainakin omassa
    tapauksessani puhutaan
    100%:n työkyvyttömyydestä ja
    haitta-aste tällä hetkellä 3.

    Toiveena saada se vitoseksi vähintään.

    Jos nostavat vain neloseen, niin en
    saa korvausta koska vähintään
    kahdella pitää nousta.

    Koska Sinulla on tuo 12, niin
    saathan korvauksen vuosittain
    verottomana?? -vai otitko
    kertakorvauksen?

    Noin se menee ainakin vak.yhtiön
    käytännön mukaan ja minulle on
    jatkuvasti maksettu työkyvyttömyyden
    takia ei invalideetin vuoksi.

    Juu, siis mulla oli nimimerkissä erheellisesti mailittu KELA, vaikka tarkoitin (tekstissä kerroinkin) tietoni koskevan vain verottajaa.

    Eli kerroin verottajan invaliditeettiprosentin laskennasta, tosin olettaen että tuo haittaluokka muutetaan saman kaavan mukaan prosentiksi, oli kyse sitten verottajasta tai vakuutusyhtiöstä. Eli yksi haittaluokka vastaa aina 5 prosenttia.

    Ja tosiaan itselläni on tuo haittaluokka 12 ja saan siitä vähäisen hyödyn vain verotuksessa eli verottajan mielestä invalidiprosenttini on 60%, jonka mukasan saain ne pienet vähennykset niin kunnallis- kuin valtionkin verotuksessa. Olen kroonisesti sairas, mutta siis täysillä työelämässä mukana oleva henkilö :-)

    Äänestä

Kysyit noista haitta-asteista ja prosenteista.
Haittaluokitukset perustuvat Sosiaali- ja terveysministeriön luokitukseen, jossa haittaluokka 1=5%, hl 2=10%, hl 3=15%.

Jos puhutaan vapaaehtoisista vakuutuksista, joissa kyse on tapaturmaisesta pysyvästä haitasta, maksetaan korvausta ainoastaan lääketieteellisestä haitasta.
Eli tällöin ei ammatti, harrastukset ym. vaikuta korvauksen maksuun.
Mikäli haitta-aste pahenee (meillä 3-vuoden kuluessa), voi uudella lääkärinlausunnolla hakea lisäkorvausta.

Jos puhutaan pysyvän työkyvyttömyyden varalle otetusta turvasta, on kyseessä tilanne, jolloin olet pysyvästi työkyvytön.
Tällöin olet saanut työeläkeyhtiöltä eläkepäätöksen jonka mukaan et ole kykeneväinen tekemään mitään työtä.
Tällöin ainakin meiltä maksetaan veroton kertakorvaus.

Sinun tapauksessasi vakuutusyhtiö on ollut eri mieltä hoitavan lääkärisi kanssa, koska ovat maksaneet haittaluokkaa 3 vastaavan korvauksen.
Siihen voit hakea muutosta ja kysyä perusteluita miksi sinulle on maksettu haittaluokan 3 mukaan.
Kokemuksesta voin kertoa, että hoitavat lääkärit arvioivat haittaluokkaa yleensä korkeammalle kuin vakuutusyhtiöt, koska lääkärit ottavat kantaa yleiseen elämänlaatuun/tilanteeseen.
Vakuutusyhtiöissä katsotaan siis vain lääketieteellistä haittaa.

Toivottavasti selvensi =)

Äänestä
  • Ei taida olla niin yksiselitteistä. Itselläni on 100% työkyvyttömyys ja haittaluokka 7.
    Lakimieheni kyllä aikanaan selitti, etteivät nuo kaksi ole mitenkään toisiinsa kytköksissä.

    Äänestä

  • rupupupu kirjoitti:

    Ei taida olla niin yksiselitteistä. Itselläni on 100% työkyvyttömyys ja haittaluokka 7.
    Lakimieheni kyllä aikanaan selitti, etteivät nuo kaksi ole mitenkään toisiinsa kytköksissä.

    Monella meneekin puurot ja vellit sekaisin.
    Voit toki olla 100% työkyvytön omaan työhösi, mutta kärjistettynä haittaluokka 7 on esim. peukalo, etusormi ja yksi muu sormi sormi puuttuu. Tämähän ei käytännössä estä tekemästä kaikkea työtä, esim opetusta jos olet opettaja!
    Tapaturmainen haitta-aste ja pysyvä työkyvyttömyys ovat kaksi eri asiaa, en ainakaan koskaan itse ole näitä sekoittanutkaan.
    Pahoittelen jos aikaisemmasta sai sen kuvan.

    Äänestä


  • Tämä oli selventävä tieto, eikä minulla ole sinänsä aihetta valittaa. Hyvä, kun sain korvausta 3700 euroa. Sekin oli minulle hyvä apu. Minua vain kiinnosti se, että miten tuo pisteytys mahtaa mennä. Tämän laskuopin mukaan, kun korvaus tuli 15%, haitta-asteesta ja lääkäri luokitteli sen aste 5:si, elikkä 25%, niin olisihan siitä jotain jäänyt puuttumaan. Minä köpöttelen jaloillani ihan tyytyväisenä näinkin. Jos alkaisin perätä kalliiden ordopedien erikoslausuntoja, jäisin varmasti miinukselle. Sauvakävelen iltaisin, silloin ontumesi ei niin paljon näy.

    Äänestä

No+jos+haittaluokka+esm.+on+4.+ja+vakuutusyhtiön+kaala+on+5-100%+,+niin+laskenta+haittarahan+suuruuteen+menee+näin+haittaluokka+4x+5=+20.haittaaste+eli+näin+saatiin+korvattava+osa+vakuutus+summasta+esm.+esim.+korvattava+summa+max+on+90000e+niin+haittaraha+kertakorvauksena+tästä+on+seuraavanlainen+20x90000e/100=18000e

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vakuutuksessa kirjoitti:

Tapaturman yhteydessä minulle jäi pysyvä haitta, jonka lääkäri lausunnossaan luokitteli haitta-aste viideksi. Vakuutusyhtiö maksoi korvausta 15%: invaliditeetistä.
En tiedä ollenkaan mitä haitta-asteluokituksessa tarkoittaa tuo luku(paitsi luettelon mukaan aika vaikea), mutta miten vakuutusyhtiö muuttaa ne prosenteiksi ja miten kukaan ihminen voi tarkistaa asian oikeellisuutta, kun toinen puhuu aidasta ja toinen aidanseipäistä. Olisin kiitollinen, jos joku osaisi valottaa mulle tätä asiaa. Toimiko vakuutusyhtiö oikein haitan korvauksessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu