onkos krabilla yhtäkään "suomi ravintolaa"??
krabi
Riika21
101828
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ei ollut ainakaan 6.10. jolloin lähdin sieltä.Pari Irlantilaista on kyllä sekä tietysti "paikallisia" n.30 ja 2 diskoa.Ruokapaikkoja on ainakin Italia, Ruotsi,Intia ja tietty Thai.
Noppharat Thara-rannan päässä on SeaHorse-niminen ravintola jonka omistaa Tuulikki yhdessä thaikkumiehensä kanssa. Ruokalistatkin löytyy suomeksi :) hyvää ruokaa, suosittelen!!
kiva tietää että siellä löytyy myös "suomalainen ravintola"..lähin rantamme hotellilta on juuri tuo noppharat thara, joten varmasti tulee käytyä tuulikin ravintolassa.
Tähän samaan ketjuun laittaisin kysymyksiä Krabista ja Thaimaasta yleensä. Mitä maksaa sukelluskurssit? Onko paikallisten pitämät sukelluskoulut halvempia kuin suomalaiset? Mitä maksaa silmälasit thaimaassa? Ehtiikö ne saada lomana aikana (2vko)? uskaltaako lähteä vähillä tavaroilla,sieltä ostetut vaatteet mahtuu siis tavallisille suomalaisille eikä kaikki ole kokoa xs? Lähdetään häämatkalle Krabille tammikuussa ja tälläisiä asioita ollaan mietitty. Ainiin käteistä vai luottokortti? kumpi parempi?
Sukelluskurssi kannattaa ehdottomasti suorittaa Thaimaassa ja esim. Krabissa. Siellä (ja ainakin Phuketissa ja Koh Lantalla) toimii suomalaisten omistama Raya Divers jossa taatusti saat osaavaa palvelua eikä tartte lontoon kielellä opiskella. Peruskurssi maksoi pari vuotta sitten jotain 240e, rayadivers.com-sivuilta löydät tarkat hinnat. Kyllä Thaikkulasta löytyy myös "isoja" vaatteita joten laukut tyhjinä matkaan! Silmälasien hintoja en osaa sanoa mutta kyllä ehdit parissa viikossa ne saamaan, ovat kuulemma paljon edullisempia siellä ku Suomessa. Rahanvaihtopisteitä on joka kadun kulmassa, luottokortti kuitenkin hyvä olla varalta mukana jos budjetti sattuu ylittymään ostovimmassa :)
kuinkas paljon siellä krabilla kuluu rahaa??olemme pariskunta joka tykkää jonkin verran shoppailla,sekä syödä hyvin ja käydä myöskin ehkä sukeltamassa...2vko??
itse olen miettinyt ihan samaa..olen kuullut että kaksi henkilöä pärjää kahden viikon reissulla tonnilla????jos vaan syö hyvin ja ostelee kohtuullisesti ..mutta mielestäni summa tuntuu aika isolta,sillä thaimaanhan pitäisi olla todella halpa maa,joten tuo 1000€ olisi niinkuin suomen oloissa tutumpi saada hussailtua... mutta ottakaa kantaa te jotka olettte juuri krabilla olleet!!!!!!
Saimme kaiken kulutettua,budjetoimme lähdössä kolmen viikon matkalle n. 250e pv/henk.. ja sen myös saimme helposti menemään.Elimme ihan normaalisti ja söimme ihan tavallisia ruokia,ostimme hieman tuliaisia sukulaisille,lähinnä niitä hienoja puutöitä.Retket olivat rahan arvoisia ja ne ostimme ainoastaan matkatoimiston luotettavilta välittäjiltä,eikä ollut mitään ongelmia.Suosittelen vuokraamaan henkilökohtaisen oppaan joka tuntee alueen ja on turvana ja tukena jos on ongelmia jossain,kuten meille kävi pikaveneen vuokrauksessa kun tankki oli tyhjä kun haimme ja olisi pitänyt olla täysi kun palautimme,mutta opas selvitti tilanteen hyvin ja säästimme 200 ltr.turhan bensaoston.
siis 250€ per päivä ja hankilö???kuulostaa kyllä turhan paljolta!!!kertokaa muutkin hieman menoistanne krabilla..ja mistä kannattaa ostaa???
Viime talvena meiltä tais kulua n.100egee/pv.
Meitä 4henkeä- ja syötiin 2x/pv.vertailematta hintoja.(PARI KERTAA 5:N TÄHDEN HOTELLIN RAVINTOLASSAKIN)-MUKAVA KOKEMUS SEKIN !Toki kivoja,edullisia ruokailukokemuksia aivan tavallisista katuravintoloistakin.Jokuset Singhat ja auringonlaskudrinksut(lapsille tuoremehua tms..)/PV.Ostoksiakin hieman...
mut ei mitään ihmeellistä/kallista).NAUTITTIIN KYLLÄ KOKO RAHALLA- EIKÄ KITSASTELTU.(TOSIN EI MYÖSKÄÄN TEHTY JÄRJESTETTYJÄ RETKIÄ)