Valmet nostolaite

Pitäisikö nostolaitteiden pysyä ylhäällä esim takalevyn kanssa kun moottori on sammutettu. Tulevat alas noin tunnissa ja käytön aikana häiritsee kun korjaavat asentoaan vähän väliä. Ilmeisesti on aika normaali vika Valmeteissa, mutta onko kenelläkään tietoa miten nostovarsien tulisi pysyä vakaina.
51967
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ei pilki eikä laske sammutuksen jälkeen, siellä on joko väljät paikat, tai todennäköisempää, on että jotain roskia venttiilissä.

Äänestä

Hei, tossa valmetissahan on tuo automatiikka (saattaa olla muissakin, en ole muita koskaan käyttänyt), jota minä käytän mm auran kanssa, eli kun vastus tulee liian suureksi, hydrauliikka nostaa automaattisesti aisoja ylös. Sen saa siitä perästä aisojen välistä päälle/pois. Kyllä tosta korjaavasta korkeudensäädöstä yleensä on hyötyä.

Ei sitä aina kannata pitää päällä, pari kertaa on sattunut silppurin kanssa kolinaa, kun aisojen korkeudensäätö liikkuu itsekseen. Jossain vääntöä tarvittavassa hommassahan tuo voi olla vaarallinenkin, jos on päällä.

Mutta kyllä tuo aiempi kirjoittaja on oikeassa, jokin paikka antaa läpi, jos kone ei ylhäällä pysy. Toisaalta juuri laitteen ylhäälle jättämisestä vuorokausiksi nuo tiivisteet ovat ehkä periksi antaneet...

Äänestä
  • Kyllä se vetovastussäätö on lukittu ja nostomännän tiiviste on vaihdettu. Itse venttililohkokin on purettu, mutta mitään selkeää vikaa en havainnut. Ilmeisesti vuotaa hieman kaikista tiivisteistä.

    Äänestä

  • 502 kirjoitti:

    Kyllä se vetovastussäätö on lukittu ja nostomännän tiiviste on vaihdettu. Itse venttililohkokin on purettu, mutta mitään selkeää vikaa en havainnut. Ilmeisesti vuotaa hieman kaikista tiivisteistä.

    Foortin käsikirjassa mainitaan, että hydrauliikkavikojen yhteydessä on syytä epäillä valuhuokosia.
    Lienee hyvinkin yleistä.....

    Äänestä

ihan normaalia vanhassa valmetissa ei kannata ressata se on vaan sen mallinen

Äänestä

Kommentoi aloitusta


502 kirjoitti:

Pitäisikö nostolaitteiden pysyä ylhäällä esim takalevyn kanssa kun moottori on sammutettu. Tulevat alas noin tunnissa ja käytön aikana häiritsee kun korjaavat asentoaan vähän väliä. Ilmeisesti on aika normaali vika Valmeteissa, mutta onko kenelläkään tietoa miten nostovarsien tulisi pysyä vakaina.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu