onko maksullista pitää ristiäiset kirkossa tai seurakunta talolla...? ensimmäisen lapsen kastetilaisuus niin en oikein tiedä vielä näistä asioista =)
ristiäiset
2
656
Vastaukset
- ovat ilmaisia
Herran huoneeseen on vapaa pääsy. Vaikka Tapsa Kansa pitäisi siellä joulukonsertin, sinne voi mennä ilmaiseksi. Se on ohjelmalehti, josta lipun hinta maksetaan, mutta sitähän ei ole pakko ostaa. Joten ristimistilaisuuden voi pitää siellä ilmatteeksi.
Seurakunnat vuokraavat seurakuntatalon tiloja, eli niistä joutuu vuokran maksamaan käsittääkseni. Eli jos juhlat pidetään seuriksella, niin tilavuokrat ainakin menee, lisäksi ruoat/kahvit, jos sieltä tilaat.
Me muuten pidimme ristiäiset seurakuntatalon pienessä kappelissa, mikä ei maksanut mitään, mutta kahvittelu/juhlatilaisuuteen tultiin kotiin.- tätä valehtelua
Sekä Suomen evankelisluterilainen että ortodoksinen kirkko perivät jäseniltään jokaisesta palkastaan KIRKOLLISVEROA. Veron määrä riippuu asuinkunnasta ja tuloista. Normaalituloilla yksi ihminen maksaa yleensä n. 250-400 euroa vuodessa. Eli pariskunta maksaa kirkolle keskimäärin n. 500-800 euroa joka vuosi.
Tämä summa, joka omasta mielestäni on valtava, pitää sisällään oikeuden vain pappiin ja itse saliin esim. perhejuhlissa (ristiäiset, häät hautajaiset). Sen sijaan seremonian jälkeen tulevasta kahvittelusta seurakunnan muissa tiloissa seurakunnat perivät lisää rahaa tilavuokrana.
Täten on äärimmäisen harhaanjohtavaa ja valheellista sanoa että kirkon tilan käyttö olisi ilmaista. Se todellakin on kaikkea muuta paitsi ilmaista.
Jos ajatellaan normaalituloista pariskuntaa maksavat he kirkolle elämänsä aikana luokkaa 22000-25000 euroa..! Itse koen että tämä summa on hieman liian kallis yksistä ainoista häistä ja parista ristiäisistä kun samat ihan samat juhlat voi järjestää siviilijuhlina, jolloin kymmenien tuhansien(!) eurojen sijaan hintaa puhujille tulee muutamia satasia. Niinpä olenkin käyttänyt allaolevaa palvelua jo vuosia sitten.
www.eroakirkosta.fi
Eroamisen jälkeen on järjestetty sekä erittäin kauniit häät ja yhdet nimiäiset. Toiset ovat talvella tulossa. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017533
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1025447- 835007
- 1364394
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113130- 492793
- 522759
- 612367
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102324Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.541918