ristiäiset

mamaaaaaa

onko maksullista pitää ristiäiset kirkossa tai seurakunta talolla...? ensimmäisen lapsen kastetilaisuus niin en oikein tiedä vielä näistä asioista =)

2

688

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ovat ilmaisia

      Herran huoneeseen on vapaa pääsy. Vaikka Tapsa Kansa pitäisi siellä joulukonsertin, sinne voi mennä ilmaiseksi. Se on ohjelmalehti, josta lipun hinta maksetaan, mutta sitähän ei ole pakko ostaa. Joten ristimistilaisuuden voi pitää siellä ilmatteeksi.

      Seurakunnat vuokraavat seurakuntatalon tiloja, eli niistä joutuu vuokran maksamaan käsittääkseni. Eli jos juhlat pidetään seuriksella, niin tilavuokrat ainakin menee, lisäksi ruoat/kahvit, jos sieltä tilaat.

      Me muuten pidimme ristiäiset seurakuntatalon pienessä kappelissa, mikä ei maksanut mitään, mutta kahvittelu/juhlatilaisuuteen tultiin kotiin.

      • tätä valehtelua

        Sekä Suomen evankelisluterilainen että ortodoksinen kirkko perivät jäseniltään jokaisesta palkastaan KIRKOLLISVEROA. Veron määrä riippuu asuinkunnasta ja tuloista. Normaalituloilla yksi ihminen maksaa yleensä n. 250-400 euroa vuodessa. Eli pariskunta maksaa kirkolle keskimäärin n. 500-800 euroa joka vuosi.

        Tämä summa, joka omasta mielestäni on valtava, pitää sisällään oikeuden vain pappiin ja itse saliin esim. perhejuhlissa (ristiäiset, häät hautajaiset). Sen sijaan seremonian jälkeen tulevasta kahvittelusta seurakunnan muissa tiloissa seurakunnat perivät lisää rahaa tilavuokrana.

        Täten on äärimmäisen harhaanjohtavaa ja valheellista sanoa että kirkon tilan käyttö olisi ilmaista. Se todellakin on kaikkea muuta paitsi ilmaista.

        Jos ajatellaan normaalituloista pariskuntaa maksavat he kirkolle elämänsä aikana luokkaa 22000-25000 euroa..! Itse koen että tämä summa on hieman liian kallis yksistä ainoista häistä ja parista ristiäisistä kun samat ihan samat juhlat voi järjestää siviilijuhlina, jolloin kymmenien tuhansien(!) eurojen sijaan hintaa puhujille tulee muutamia satasia. Niinpä olenkin käyttänyt allaolevaa palvelua jo vuosia sitten.

        www.eroakirkosta.fi

        Eroamisen jälkeen on järjestetty sekä erittäin kauniit häät ja yhdet nimiäiset. Toiset ovat talvella tulossa. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      42
      2237
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      51
      1812
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      133
      1739
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1366
    5. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      54
      1090
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      1018
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      62
      959
    8. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      847
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      102
      821
    10. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      269
      812
    Aihe