Nivelrikko nuorella :(

iällä_

Eläinlääkäri kuvasi koirani ontumisen takia ja sillä todettiin nivelrikko, koira ei ole vielä edes ihan kahta vuotta. :`(

Osa sanoo että oikealla lääkityksellä nivelrikkoinen koira voi elää normaalin, onnellisen ja pitkänkin elämän.

Kun taas osa on koiran lopetuskannalla, ettei kannata nuoren kehittyvässä iässä olevan koiran kanssa lähteä sille tielle. Elämä toisi edessään koiralle vain paljon särkyä ja huonoja päiviä!? Lääkitykset, lisäravineet ovat avuksi mutteivät ne koiraa koskaan paranna tästä.

Olen tutkinut monet nettisivut nivelrikkoon liittyen, koko viikonlopun olen istunut kotona koirani kanssa ja miettinyt kahden vaihtoehdon väliltä.. lopetetaanko koira ennenkuin kivut kerkeävät ottamaan vallan vai yritetäänkö ?
Päätin että käymme nyt ainakin eläinlääkärin määräämän pistoskuurin läpi, koirani on saanut ensimmäisen piikin perjantaina (sen jälkeen se on ollut hyvin väsynyt ja jäykkä). Tämä lääke annetaan koiralle 5-7vrkn välein neljän viikon ajan. Katson miten on vaikuttanut koirani vointiin ja todennäköisesti kokeilisin seuraavaksi lisäravinteita tai eläinlääkäriltä saatavaa koiranruokaa nivelrikkoiselle.

Jos jollain on kokemuksia nivelrikkoisesta koirasta, niin olisi mukava kuulla (esim koiran ikä ja millaiset hoitotoimenpiteet, miten jaksaa?). Ihan myös asialliset mielipiteet aiheeseen liittyen ovat tervetulleita.

Kiitos kaikille jotka vaivautuvat vastaamaan. Koira on minulle erittäin rakas enkä halua menettää sitä.

8

8280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tilanne meilläkin

      itse tässä myös aamusella kirjoittelin tänne,meidän koira myös 1v ja nyt ontunut takajalkaa useamman päivän ja lääkäri totesi että polvi rikki ja leikkaus edessä.moni sanoo ettei kannata leikata vaan lopettaa mutta sitä en haluasi..mutta sekin pelottaa paraneeko edes leikkauksella jne. onko tuo nivelrikko minkäläinen? minkä rotuinen koira? miten huomasit vaivan? meidän koira on kultainen noutaja. se ei varaa ollenkaan toisella takajalalla.

      • kysymykseesi

        Koirani on suurien rotujen sekoitus, paino on 41 kg.
        Vaiva huomattiin kun koira rupesi ontumaan toista takajalkaansa. Veimme sen eläinlääkäriin jossa koira kuvattiin ja lääkäri löysi kintereistä nivelrikon merkkejä.
        täältä saat tietoa nivelrikosta:
        http://www.koirannivelrikko.fi


    • kipuilee

      Meillä todettiin n. vuoden iässä nivelrikko. Koira eli pahemmin kipuilematta 6v. Satunnaisesti syötiin särkylääkettä ja lähes jatkuvasti nivelten lisäravinteita.
      Kuusi vuotiaana otti takapakkia äkiiä niin, että ainoa inhimillen vaihtoehto oli lopetus. Lonkat kuvattiin ja ne olivat todella pahat.
      Päästettiin tyttö sateenkaarisillalle.

      • meillä

        Koiramme liikui paljon vapaana


    • molossi

      Ensinnäkin,koira pitää pitää mahdollisimman hoikkana.
      Lihaskunto mahdollisimman hyvänä,sillä lihakset tukee luustoa,ja suojaa sen rasittumiselta sitä kautta.
      Parasta liikuntaa olisi vapaata liikuntaa pehmeässä maastossa,esim.metsässä ja uiminen ja vesiterapia.
      Koiraa kannattaa käyttää myös säännöllisesti jumpparilla lihashuollossa,joka auttaa lihasten hyvään kuntoon,ja kuten sanoin,sitä kautta vähentää rasitusta luustoon.
      Akupunktiota kivunlievitykseen kannattaa miettiä ja kokeilla.Siitä on ollut rikkoisille apua.
      Eri nivelvalmisteita kannattaa kokeilla,myös ihmisten.Vaikka periaatteessa vaikuttavat aineet on monessa samoja,niin silti on yksilökohtaista mistä kukin on saanut parhaimman avun.

      Ruokinnasta voi olla montaa mieltä.Omani on sen verran radikaali,joten se siitä.

      Cartophenkuurit voi olla joskus paikallaan,tarkemmin kannattaa kysyä eläinlääkäriltä.

      Sitten vaan seurataan koiraa.Jos koira ei pysty kaikista yrityksistä huolimatta hyvään koiranelämään,niin tuo ikävämpi vaihtoehto pitää ottaa huomioon.
      Mutta on hyvinkin yksilöllistä,miten koira pärjää rikkoineen.Hyvä hoito auttaa monelle.Vaivoista riippuen ei valitettavasti kuitenkaan ihan kaikille.

      Onnea sinulle ja koirallesi.

    • Korentoko

      Mulla koiralla todettiin nivelrikko useassa kohdassa etutassussa, kun se on niin pahassa virheasennossa. Koira on nyt vähän yli vuoden...leikkausta lääkäri ehdotti, mutta ei se käytännössä taida olla mahdollista. Tuntuu tosi kurjalta. Kipuja ei vielä ole, mutta tulevaisuus vähän arveluttaa...

      • Kfkfkdkfkgkckg

        Asentoa voi käydä korjaamassa fysioterapeutilla. Tai ainakin voi varmistaa, ettei asentovirhe pahene tai ala heijastua muualle luustoon. Esim kyynärnivelrikon aiheuttama rasitus voi luoda liikarasitusta vastakkaisen puolen lonkkaan tai polveen. Tassun nivelrikko voi ylikuormittaa esimerkiksi kyynärpäätä, joten vaikka rikkoa ei voi parantaa, niin sen aiheuttamat lisäongelmat voidaan estää. Parikin fyssarireissua voi tarjota kullanarvoista apua :) Koiran ei saa antaa lihoa ja ruuan ohessa kannattaa syöttää glukosamiinia. Älä osta tuotetta,joka sisältää glukosamiinihydrokloridia (humpuukituotteita, joilla ei terveysvaikutusta) tai glukosamiinia (yleensä lyhenne glukosamiinihydrokloridille...) vaan tuote,jossa vaikuttava aine on glukosamiinisulfaatti. Silloin lääkkeellä on muutakin vaikutusta kuin lumevaikutus :)


      • mitämainostaist
        Kfkfkdkfkgkckg kirjoitti:

        Asentoa voi käydä korjaamassa fysioterapeutilla. Tai ainakin voi varmistaa, ettei asentovirhe pahene tai ala heijastua muualle luustoon. Esim kyynärnivelrikon aiheuttama rasitus voi luoda liikarasitusta vastakkaisen puolen lonkkaan tai polveen. Tassun nivelrikko voi ylikuormittaa esimerkiksi kyynärpäätä, joten vaikka rikkoa ei voi parantaa, niin sen aiheuttamat lisäongelmat voidaan estää. Parikin fyssarireissua voi tarjota kullanarvoista apua :) Koiran ei saa antaa lihoa ja ruuan ohessa kannattaa syöttää glukosamiinia. Älä osta tuotetta,joka sisältää glukosamiinihydrokloridia (humpuukituotteita, joilla ei terveysvaikutusta) tai glukosamiinia (yleensä lyhenne glukosamiinihydrokloridille...) vaan tuote,jossa vaikuttava aine on glukosamiinisulfaatti. Silloin lääkkeellä on muutakin vaikutusta kuin lumevaikutus :)

        Esim???
        Netistä löytynee...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      30
      2836
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      143
      2696
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      137
      2227
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      116
      2153
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      13
      1910
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      178
      1450
    7. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      31
      1246
    8. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      95
      1214
    9. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      89
      1182
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      38
      1138
    Aihe