millaiselle ihmiselle belgianpaimenkoira sopii/millaisen omistajan se tarvitsee? mitä olette mieltä??
millainen omistaja?
9
1184
Vastaukset
- perusjärkevä
Hyvä on jos belgin omistaja on liikunnallinen ja sosiaalinen henkilö. Perusjärkeväkin tarvitsee olla. Belgi ei ole umpimielisen ja hitaan nössön koira. Tempperamenttia, nopeutta ja kovaakin ääntä saa löytyä myös omistajasta. Agility ja suojelu ovat parasta mitä belgi tietää. Suojeluvastaisen ei pidä Belgiä ottaa. Niille on "samojedit" olemassa.
- Belgi
Belgi tarvitsee kokeneen omistaja suuren kokonsa ja energiansa vuoksi. se ei tietenkään sovi vain seurakoiraksi vaan tarvitsee liikuntaa päivittäin ja paljon virkkeitä. Jos koira kyllästyy se voi alkaa tuhota huonekaluja.
- .... edelliseen...
.... viestiin lisäisin vielä että ei kannata ottaa ensimmäiseksi koiraksi. Jos ei ole minkäänlaista kokemusta koirien kasvattamisesta ja kouluttamisesta. Muuten suosittelen on kiltti ja todella touhukas, pitää lapsista. Lue ADHD-koira...... ;))
Eli vaatii omistajaltaan todella paljon mutta antaa vastavuoroisesti omistajalleen mielihyvää paljon.- pitää olla
Toi sun ADHD on täyttä paskaa. Sä idealisoit nyt kusipäisyyttä. ADHD:t ovat sukurutsan tuloksia, geneettisesti huonoja, lisääntymiskelvottomia. Belggari ei saa olla kusipää. Energisyys ja kusipäisyys ovat kaksi eri asiaa.
- faktaa sulle!
pitää olla kirjoitti:
Toi sun ADHD on täyttä paskaa. Sä idealisoit nyt kusipäisyyttä. ADHD:t ovat sukurutsan tuloksia, geneettisesti huonoja, lisääntymiskelvottomia. Belggari ei saa olla kusipää. Energisyys ja kusipäisyys ovat kaksi eri asiaa.
AD/HD tarkoittaa, että henkilöllä on tarkkaavaisuushäiriö, ylivilkkautta ja impulsiivisuutta.
Multa sattuu löytymään ADHD tervu ja ei se mikään kusipää tod. ole! Todella ylivilkas kyllä!!
Ja sukusiitos prosentti vanhemmilla on 0,00%, molemmilla vanhemmilla tuloksia sekä pk puolelta että näyttelyistä sekä terveitä koiria.
Joten toi sun teorias meni aika lepikkoon!
Et selkeestikkään tiedä mistä puhut.
- Blame
Vastaan tähän kysymykseen jonkinasteisella kokemuksella. Ensinkin, kärsivällisyyttä pitää olla. Koira kuin koira koettelee omistajansa hermoja puolen vuoden iässä (ja vielä sne jälkeenkin). Toiseksi, iso koira vaatii pitkiä lenkkejä jotta sen viriketaso pysyy alhaisena. Eihän se ole mitään koiranelämää jos on suurimmaksi osaksi sisällä ja ulkona käydään vain nopeasti talonnurkalla. Ja sitten tietty kun se on iso koira niin perustottelevaisuuskoulutus on melkeinpä pakollista, jos haluaa kunnon koiran. Itsellä kokemus tervunartusta joka vietiin liian myöhään koulutukseen ja oli siis jo oppinut remmiräyhän salat. Eli ehkei ihan heikoimmalle ihmiselle suositusta.
Mutta...Tässä nyt joitain..Korjailla saa, mutta noilla eväillä ainakin me ollaan pärjätty uuden groenartun kanssa. :)- ichigo-79
minkä ikäisenä veit oman belgisi koulutukseen?
Minulla tosin sekarotuinen (emo belgi tervue) ja isä sakemanni/laika)
mutta on aivan belgin näköinen (10vk. uros)
ja värinen eli täydestä menisi ja luonne aivan belgin eli tykkää järsiä kaikkea ja roikkuu jalassa näykkien paikoin kipeästikin..
torun äänekkäästi ja kuonostakin otan välillä kiinni mutta on niin uppi niskainen.
Keväällä olisi sitten taas pentu tottista johon aion mennä, onko se silloin jo myöhäistä remmi käyttäytymistä ajatellen?
Nyt ainakin menee valjaissa hyviun mutta vain jos mennään sinne minne pentu haluaa, ja ihan pihassa vain mennään kun on niin säikky.
kovat äänet ja ihmiset pelottaa..
- toinen pölkkäri
Monenlaisia belgejä on, mutta yhteistä niille on nokkeluus, energisyys, palvelualttius, itsepäisyys ja samanaikainen vastustamaton halinallemaisuus. Eli ohjaajalta vaadittaneen yhtäläistä fiksuutta, huumorintajua, liikunnallisuutta, kärsivällisyyttä ja rakkautta - ei sen enempää hohhhoijaaa
- varustettu
liikunnallinen ja koiran koulutuksesta kiinnostunut ihminen. Sellanen omistaja olisi kyllä suotavaa olla kaikilla koirilla...
Mä sain ensimmäisen belgini 18 vuotiaana ja se tuli mun toiseksi koiraksi. Koen, että oli hyvä että omasin jo jotain koiratietämystä mutta voisi joillekin varmasti sopia myös ensimmäiseksi koiraksi. Belgin kanssa kannattaa harrastaa jotain, koska ne on älykkäitä ja tykkäävät tekemisestä ja tykkäävät omistajansa miellyttämisestä. Mulla tällä hetkellä kaksi belgiä, ovat aika erilaisia luonteiltaa, toinen rauhallisempi ja harkitsevaisempi, toinen kuin sähikäinen, toimii ennen kuin ajattelee. Toinen on myös kovapäisempi ja toinen pehmeä. Itse olen aika rauhallinen ja olen tullut hyvin noitten kanssa toimeen. toimeliaat koirat sopii mulle, en jaksais sellaista joka aina pitäs "polkea käyntiin" =). Joku tuossa aiemmin sanoi, että pitäisi olla suojelusta kiinnostunut omistaja. En ole samaa mieltä koska ei kaikista belgeistä edes ole kyseiseen vaativaan lajiin. Erilaisia lajeja löytyy niin monia että eiköhän niistä joka koiralle sopiva löydy. Mielestäni laji pitää valita koiran mukaan. En ymmärrä sitä että jos omistaja on innokas jonkun lajin harrastaja, hän laittaa koiran kiertoon, jos siitä ei juuri siihen omaan lajiin olekaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rukoilimme Länsimuurilla 2000 vuoden jälkeen, Jumalamme oli antanut meille kaiken takaisin
Western Wall, In our Hands. 55th Para. https://www.youtube.com/watch?v=u4BJAppyCSo https://en.wikipedia.org/wiki/55th_232473Kerro kaivattusi
Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.531753Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup111084Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.
Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu2971040- 259982
- 146893
- 56864
Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.110759- 46745
Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?
Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua8728