minustakin rattijuoppo. Puhalsin eilen baari-illan jälkihöyryissä 0,22 mg/l tarkemmassa puhalluksessa eli huonoin mahdollinen säkä kävi. Ensi kertaa tein rikkomuksen, mutta tähän sisältyi 40 alueella 75 vauhtia eli 35 ylinopeutta. Sitähän tutkitaan nyt sitten liikketurvallisuuden vaarantamisena. Tiedustelisin ajokiellon pituutta ja sitä vaikuttaako tuo ylinopeus ajokieltoon vai ainostaan sakkoon ja ajokielto määräytyy tuon rattijuopumuksen mukaan? Vai lisääkö ylinopeus ajokieltoa. Alustavasti vihjattiin 4 kuukaudesta laitoksella.
Tuli sitten
mage8777
3526
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
lisää ajokieltoa juuri mitään koska kyse ei törkeästä liik.vaarantamisesta. Rattijuopumuksen ajokiellon minimi on 1 kk ja koska puhalsit minimimäärän, voit selvitä 2-3 kk:n ajokiellolla. Sakon määrään tuo ylinopeus sen sijaan vaikuttaa selvästi.
Kuka asian mitenkin näkee. Minusta olisi ollut huomattavasti pahempi, jos puhallustuloksesi olisi ollut esim 0,55 mg/l.
No ottanet kuitenkin opiksesi ja kärsittyäsi rangaistuksesi pääset aloittamaan puhtaalta pöydätä.
Nyt jatkossa sitten täysin nollalinja niin vastaavalta välttyy.
Et ole ensimmäinen etkä viimeinen, joka on töpännyt tuon rajan säätämisessä. Onneksi ei varsinaista vahinkoa syntynyt tuon harmin lisäksi.
Keväällä jo ajelet kuten ennenkin - mutta selvinpäin.
otan opiksi se on selvä. Kyllä tämä kirpasee kun ei pääse autolla mihinkään ja just vaihdoin uuden pelin. Toivottavasti nyt selviän sillä 3-4 kuukaudella.