Mistä alkaa etsimään kuinka vesi pääsee auton takakonttiin?
Autonpesun jälkeen voi huomata pieniä pisaroita kontin pohjalla mutta niistä ei selviä mistä vesi tulee.
Kuin on satanu kertyy vettä aika paljon.
Olisko jollakin hyviä niksejä miten rakoja voisi löytää?
Corolla -90 1.6 Viistoperä
Vettä takakontissa
16
9570
Vastaukset
- Corolla kuski
lampun kanssa tutkimaan.Näin kertoi eräs Corolla kuski,vettä oli tullut lampun tiivisteistä ja rekisterivalon tiivisteestä.Kontin tiiviste kannattaa myös tarkistaa.
- - MOK -
... voi demonstroida sillä tavalla, että kaveri laskee puutarhaletkulla vettä auton päälle...
Takaikkuna voi myös vuotaa, etenkään jos se ei ole liimalasi (= jos lasi on vanhanmallisesti kumitiivisteellä kiinnitetty, niin se vuotaa vanhempana varmasti. Jos lasi on kiinnitetty liimamassalla, se saattaa olla tiiviskin). - juke
- MOK - kirjoitti:
... voi demonstroida sillä tavalla, että kaveri laskee puutarhaletkulla vettä auton päälle...
Takaikkuna voi myös vuotaa, etenkään jos se ei ole liimalasi (= jos lasi on vanhanmallisesti kumitiivisteellä kiinnitetty, niin se vuotaa vanhempana varmasti. Jos lasi on kiinnitetty liimamassalla, se saattaa olla tiiviskin).Vuoto on varmaankin takalyhtyjen tiivistemassan välistä.Takalyhdyt on kiinnitetty massalla.Vaihda uudet massat niin eiköhän vuoto lopu.
- Kokemusta on
Pura verhoilut ja takaselkänojan sivukappaleet huomaat että lokarit ovat ruostuneet puhki!
- Corollamies
Todennäköinen reitti on takavalojen alareunassa olevat ilmakanavat, joista ilma tulee ulos matkustamosta. Älä ruiskuta nihin kovalla paineella vettä! Varmista myös, että vesi pääsee poistumaan sivun koteloista! Jos ei pääse, niin veden pinta voi nousta siellä niin korkealle, että kastelee lopulta tavaratilan maton ja sitä kautta varapyörän kotelon.
- Corolla -90
Kiitos kaikista vinkeistä, en ole vain ehtinyt/jaksanut vielä käydä tarkistamassa vuotavaa autoa kuin ulkona on niin tylsä sää.
Corollamies: mitä koteloita tarkoitat? "että vesi pääsee poistumaan sivun koteloista" Miten tämä tarkistetaan...
Kontin oikealle puolelle on piiloitettu auton tunkki muoviluukun taakse. Sieltä tapaan myös löytää vettä.
Näkyvää ruostetta autossa on vähän!- Corollamies
Juuri sen tilan pohjalle, jossa tunkki on, vettä saattaa kertyä. Pohjassa on muistaakseni kumitulpat joihin kannattaa tehdä reijät, joista sinne mahdollisesti kertynyt vesi pääsee poistumaan.
Juuri tuon tilan kautta (siis molemmin puolin) myös auton ilmanvaihdon ilma kulkee ulos takalamppujen alareunan pienen ritilän kautta. Juuri näiden ritilöiden kautta niitä päin paineella ruiskutettu vesi pääsee pahimmassa tapauksessa tavaratilan lattialle saakka ja sieltä edelleen varapyörän koteloon.
Kun aikoinaan olin käyttänyt autoani harjattomassa pikapesussa, niin jälkeen päin huomasin varapyörän kotelossa olevan varmaan puoli litraa vettä. Samoin myös matto oli märkä. Hetken asiaa ihmeteltyäni totesin em. asiat ja että autossa oli sellainen suunnitteluvirhe, ettei sitä voinut kertakaikkiaan käyttää harjattomassa pikapesussa, jossa kovalla paineella ruiskutetaan PALJON vettä em. reikiä kohti.
- Corolla -89 LB
Sama vika minulla. Ensimmäinen reitti oli takasivuikkunoiden saumoista, tiivistin sikaflexillä. Toinen reitti, joka on vielä tukkimatta, on vasemmasta takavalosta. Se onkin hankala case. Takavalo täyttyy vedellä ja kun sitä on tarpeeksi, niin ylimenevä vesi valuu tavaratilaa ja sivulla olevaan koteloon. Sitä en ole saanut selville, mitä kautta vesi lamppuun pääsee. Tiivistin silikonilla lampun läpiviennin, mutta vettä tulee lampun sisään edelleen. Vesi kertyy auton seisoessa, eli se on korille tiivistyvää vettä tai sadevettä ja tulee siis jostain lampun yläreunasta. Lamppukotelosta ei vain löydy reikää, otin sen irti, täytin vedellä eikä mistään valunut ulos. Jos jollakin on kokemusta vastaavasta, olisi kiva tietää.
- T0J0TA
Itselläni vm 90 Liftback malli. Takavaloista vuoti vettä auton peräluukkuun sisälle jo pienemmällä sateella. Irroitin takavalot, laitoin silikonia reilusti saumakohtiin, valot kiinni ja tuplavarmistus vielä ohut kerros silikonia myös ulkopuolelta. Lopuksi koteloiden pohjassa olevat kumitulpat pois, jolloin kaikki mahdollinen vesi pääsee valumaan pois.
- Vanha juttu
Kiva, kun menette tiivistämään Sikaflexillä ne aukot, joiden kautta auton on tarkoitus sisältä tuulettua. Miten kuvittelette mm. matkustajien tuottaman kosteuden (märät vaatteet ja jalkineet, lumi, hengitysilman kosteus) poistuvan ikinä, jos tälläätte kaikki raot umpeen?
Eikä pesua tarvitse pelätä. Siksi siellä varapyöräkotelon pohjassa on kumitulpat, että mahdollisen veden voi valuttaa pois.
Ruoste syntyy siitä, että vesi ja höyry seisovat sisätilassa pääsemättä valumaan / tuulettumaan pois. Idiootit. - Toyjooman
Kosteus poistuu autosta venttiilien kautta, jotka myös corollasta sieltä takaa sivuilta kaksin kappalein löytyy:
http://www.dynamat.com/tech/trunk_install/images/Trunk_Vent/2006_Toyota_Corolla_Trunk_298.jpg
Ei silikoni tiivistyksestä ole mitään haittaa kosteuden poistumisen kannalta, jos ei noita venttiileitä umpeen laita.
Kannattaa hiukan perehtyä autotekniikkaan ennen kuin nimittelee toisia, omasta tietämättömyydestään johtuen. - Anonyymi
Tämä sama vika että vettä kertyy rengaskoteloon pohjalle on ollut kaikissa Toyotoissa vuosien varrella Corolla, Carina , Avensis eli lienee tyyppivika Toyotoissa vanhemmiten.
- Anonyymi
Tuuleta perä luukku kesäisin aina kerran viikossa kun imuroit auton! Pese aina järvi vedellä sankko ja sieni apuna. Auto ei homehdu kun perä luukun avaa ja tuulettaa. Kaikissa autoissa pitää nuin tehdä.
- Anonyymi
Corollappaaaaaaaaa
- Anonyymi
VETY HYBRID COROLASA normaalii siellä on vesisäiliö apinoille
- Anonyymi
Skoodasimpansseilla vettä velloo ovissa litroittain, vaginetyypppivika!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?847142Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277089Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176225Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455424Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845328Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635235Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415120Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274615Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193565Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003410