Hyvin usein kun lehdissä on uutisia väkivallasta tai törttöilyistä humalassa niin kyseessä on Lahti tai sen ympäristö. Mistä tämä Chicago-touhu oikein kumpuaa?
Väkivaltainen
Lahti?
5742
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Lahti ei enää ole suurista kaupungeista yhtään väkivaltaisempi, kuin esimerkiksi Oulu, tai Tampere. Eiköhän tämä "Chicago" aihe ole jo loppuunkaluttu. Sen sijaan rattijuoppo -uutisia saa lukea ESS:sta päivittäin.
Päinvastoin ku yleensä luullaan CHICAGO nimitys ei tule VÄKIVALTAISISTA SAVO...ups anteeksi siis Lahtelaisista vaan koska amerikan city CHICAGO oli aikoinaan suurin USAN
KARJANKOKOONTUMISPAIKKA jossa myytiin siis karjaa teurastamoille ja kun LAHDESSA oli paljon TEURASTAMOITA niin Lahtea alettiin kutsua Suomen Chicagoksi!!!!!
harva näkyy (kuuluu) tätä tietävän.
..tai lue netistä. Kyllä sitä väkivaltaa tapahtuu ympäri Suomea päivittäin, harvemmin Lahdessa muta toki täälläkin. Riippuu siiitä, missä kuljet. Oulussa ja Helsingissä raiskataan naisia puistoissa jatkuvasti. Porissa myös on lehtijuttujen mukaan paljon väkivaltaa ja monissa muissa kaupungeissa, jos ei kule laput silmillä. Vanha juttu tuo Suomen Chigaco, sanoisin.
http://www.satakunnankansa.fi/keskustelu/arkisto/?20060512
Sikakoota kohtaa. Lahti onnii ku Viipuri hautuumua. Onnii vua par kertoo hijasempi.
Hei!
Vastaus on hyvin yksikäsitteinen. Ravintolatyöntekijä, poliisit ja oikeusjärjestelmä täällä on täysin mätä