kannattaa muistaa. Sunnuntain Savon Sanomissa geriatrian professori Raimo Sulkava sanoo näin:
< Hoitajien palkka pitäisi kiireesti nostaa. Suuri psykologinen mahdollisuus on pian menetetty. Hallitukselta on uskomattoman typerää, jos asiaa ei nyt pistetä kuntoon.
Rahasta asia ei ole kiinni, tarvitaan vain viisautta ja tahtoa.>
Edellä oleva on suora lainaus professorin mielipiteestä. Siinä se on sanottu. Juuri niin kuin asia on, eikä siihen ole lisäämistä.
< Hoitajien palkka pitäisi kiireesti nostaa. Suuri psykologinen mahdollisuus on pian menetetty. Hallitukselta on uskomattoman typerää, jos asiaa ei nyt pistetä kuntoon.
Rahasta asia ei ole kiinni, tarvitaan vain viisautta ja tahtoa.>
Edellä oleva on suora lainaus professorin mielipiteestä. Siinä se on sanottu. Juuri niin kuin asia on, eikä siihen ole lisäämistä.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Joka kolmannessa kunnassa harkitaan kunnallisveron nostamista, ilmenee Nelosen uutisten kunnanjohtajille tekemästä kyselystä.
Kunnanjohtajien mukaan paineita veronkorotuksiin on synnyttänyt ennen muuta kalliiksi käyvä palkkakierros.
veronkorotukset ovat OK. se ei palkassa näy paljo paskaakaan. Minä.. minä.. minä.. - minä.. minä.. minä.. LOPETA SE RUIKUTUS...!
kertoo...
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Enemmistö valmis veronkorotuksiin terveyspalvelujen hyväksi/1135230875414
TERVEYSHUOLTO JA HOITAJIEN PALKAT EI TARKOITA SAMAA...
hyvää saa halvalla. Jos kansalaiset hyväksyy tämän ni sitten ei tarviste naristakkaan yhtään. Tyytdytöään siihen mitä on.
vähäosaisten elämästä jotain. Nyt jo kaavailtu monien kuntien verotaakan lisäämistä. Kaikki suuret palkankorotuksen lisäävät hintapainetta joka suuntaan. Hoitohenkilökunta tulee näkemään ensimäisenä sen kiristyvässä hoitajien palkkaamisessa. Terveysasemien lakkauttamisina. Loppuun palamisia lisätöistä, vaikka palkka olisikin korkeampi, tulee olemaan entistä enemmän. Palkkaansa tyytymättömät saisivat ilomielin mennä hoitamaan norjalaisia ja saudeja. Minulle ainakin kelpaa aasialainen hoitaja ennemmin kun setelinkuva silmässä laahustava hoitaja. Kohtuu korotukset on asiallisia mutta 500 euroa on (3000mk) enemmän kun koko työmarkkinatuki, pienin kansaneläke. Järki käteen ja jäitä hattuun.
taas yks käyhä valittaa.... voi voi voi...ketä kiinnostaa....
"Vastaajat pienentäisivät palkkaeroja eri ammattiryhmien välillä nostamalla pienipalkkaisimpien, kuten siivoojien, sairaanhoitajien ja luokanopettajien, tuloja."
tässäkö ne pienipalkkaisimmat ovat ?
sairaanhoitajat ja luokanopettajat.
ne muut ketkä saavat reilut puolet näiden kahden palkasta ovat ilmeisesti sitten orjatyövoimaa.
niiden oikeasti matalapalkkaisten alojen palkkoja tulisi nostaa eikä näiden kahden naukuvan ryhmän.