open office

ja word

hei! minun pitää tehdä opinnäytetyö wordin asetusten mukaan (rivivälit, marginaalit jne). ongelmana on se että kotona minulla on open office. jos tallennan työni muistitikulle doc.muodossa niin tallentuuko kaikki jutut oikein????

3

558

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • testaajax..

      Se riippuu muutamasta eri asiasta. Jos käsittelee tiedostoa välillä open officella ja välillä esim. ms officella niin ei ole takuuta siitä, että lopputulos on se mitä haluaa.

      Jos opettajasi aukaisee kyseisen työn esim. ms wordilla niin kannattaa tehdä kyseinen työ alusta alkaen kyseisellä ohjelmalla.

      Jos opettajasi aukaisee työsi open officella niin se kannattaa alunperin tehdä open officella.

      Kysy siltä henkilöltä, joka tarkistaa opinnäytetyösi, että millä toimisto-ohjelmalla hän aikoo lukea kyseisen tiedoston sisällön.

      Jos hän avaa sen ms officella niin tee sen toimisto-ohjelmapaketilla opinnäytetyösi. Jos open officella niin sitten tee open officella.

      En usko, että toimisto-ohjelmat ovat vieläkään riittävän yhteensopivia keskenään.

      • asdlfjnasf

        Väärin, väärin, väärin.
        OpenOfficella alusta loppuun vaan.
        Ellei aukea "oikein" mäsäwöördillä, niin eri formaatissa menemään tai vaikkapa ohjeistus kuinka asentaa odf-lukija.


    • Toimii*

      Macrot sun muut lisäkkeet ei.
      Tekstissä ei ole koskaan ollut ongelmaa, paitsi jos avaavassa koneessa ei ole käytetyjä fontteja.
      Jos käyttää normaaleja Times, Arial jne. niin sitäkään ongelmaa ei tule.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      190
      4373
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      31
      3160
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      30
      2864
    4. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      60
      2746
    5. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      67
      2733
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      90
      2605
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      14
      2341
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      99
      2098
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      91
      1150
    10. Missä me nähtiin viimeksi nainen

      Paikka ja siitä vähän kuvailua. Mitä kohtaamisessa tapahtui?
      Ikävä
      60
      1082
    Aihe