vaihtoehto? ja kuinka pakollinen tämä on?
harjatiiviste?
mikäcedullisin
43488
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
niin lunta voi painaa vintille ja ehkä vettäkin myrskyllä. Mieti onko vedestä haittaa???
Sitä oikeanmuotoista vaan maksoi mitä maksoi.
Harjatiiviste on lisävaruste kattoon. Se on aina profiilinvalmistajan tuote, joka takaa että tiiviste käy ko. profiilille (eri valmistajilla profiilit voivat vaihdella muodoltaan).
Tiiviste ehkäisee paitsi lumen tuiskuamista harjalistan alle, myös luonnon biomassan kertymistä (neulaset, lehdet jne. moska). Etenkin tämä viimeksimainittu on ikävämpi ilmiö, jos sitä massaa pääsee kertymään aluskatteen päälle vuosien mittaan paljon. Siellä alkaa oma elämä.. Sitävastoin lumi kyllä sulaa aikanaan ja vesi valuu aluskatetta pitkin pois.
Ilman aluskatetta ei kannata ainakaan asuinrakennusta tai eristettyä rakennusta laittaa, sen verran halpa vakuutus se on. Itse laittaisin samalla sen tiivisteen, sen arvo katon hinnassa kuitenkin on vähäinen. Mutta "pakollinen" se ei ole.
Tiiviste asennetaan esim. käyttämällä liimaavaa massaa, kuten sikaflex tai ulkotiivistemassa, jolla saadaan riittävä tartunta pellin ja tiivisteen väliin. Vasta sitten kiinnitetään harjalevy.
tarvitse laittaa. Kattopellin paksuisen riman vaan sinne pellin yläpäätä vasten. Ajaa ihan saman asian kuin kallis tiiviste.
Kukin taaplaa tyylillään..
Lisävaruste on nimensä mukainen, ei sitä ole pakko käyttää.
Aika monet vaan sen laittaa kuitenkin. Toimiihan se lautakin, mutta tiiviste toimii paremmin koska se tiivistää (lauta ei tiivistä).